Що буде з землею сільгосп<wbr>підприємств

25 січня 2017, 08:49
6 жовтня 2016 року Верховна Рада прийняла законопроект про продовження мораторію на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення ще на один рік, до 1 січня 2018

Для сільгосппідприємств єдиною можливістю використання землі, як і раніше залишається її оренда.

Зберігається парадоксальна ситуація, коли у багатьох сільськогосподарських компаній у звіті про фінансовий стан немає основного активу – орендованої землі. Це відбувається тому, що за правилами обліку операційної оренди орендар не визнає у своєму звіті про фінансовий стан ні орендований актив, ні зобов'язання щодо майбутніх орендних платежів. Замість цього, у звіті про прибутки та збитки орендар визнає витрати з оренди, відносячи на них поточні орендні платежі.

Відео дня

Ці правила обліку оренди встановлені як в Положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку України (П(С)БО) так і в Міжнародних стандартах фінансової звітності (МСФЗ).
За словами Ганса Гугерворста, голови Ради з Міжнародних стандартів фінансової звітності, зобов'язання за орендними платежами публічних компаній в світі досягають 3.3 трильйона доларів США та 85% з них залишаються поза балансом компаній. Таке становище викликає велику кількість нарікань з боку користувачів фінансових звітностей, і в 2016 році Рада прийняла новий МСФЗ 16 «Оренда», який повинен виправити існуючі недоліки обліку оренди.


МСФЗ 16 докорінно міняє принципи обліку для орендаря. Стандарт вводить єдину модель обліку без поділу оренди на операційну і фінансову. Всі договори оренди будуть визнані орендарем у звіті про фінансовий стан компанії. Відповідно до нового підходу орендар визнає актив - право використання орендованого об'єкта і зобов'язання зі сплати орендних платежів. У звіті про прибутки та збитки орендар визнає амортизацію активу (права користування) і відсотки, що нараховуються за зобов'язанням з оренди.

Нова модель обліку буде мати суттєвий вплив на фінансову звітність сільськогосподарських підприємств в Україні та їх фінансові показники. Так, наприклад, загальна вартість активів компанії збільшиться в результаті визнання права використання об'єкта оренди. Заміна витрат з оренди за існуючими правилами обліку на амортизацію активу і процентні витрати, як того вимагатиме МСФЗ 16, призведе до збільшення показника EBITDA. Застосування МСФЗ 16 також вплине на співвідношення власних і позикових коштів, за додатково визнаного зобов'язання з оренди і на коефіцієнт покриття відсотків, через додаткові процентні витрати.

МСФЗ 16 «Оренда» був прийнятий в 2016 році і набуде чинності з 1 січня 2019 року. Дозволено також його дострокове застосування. Рада з Міжнародних стандартів фінансової звітності визнає, що для багатьох галузей перехід на застосування нового стандарту завдання не просте. МСФЗ 16 має ряд послаблень, покликаних полегшити його застосування. Зокрема, компанія може вибрати або повний ретроспективний підхід, помінявши звітність за 2019 рік і порівняльні дані так, як якщо б компанія завжди застосовувала новий стандарт, або модифікований ретроспективний підхід, при якому зміну обліку оренди буде відображено з 2019 року.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Застосування нового МСФЗ 16 «Оренда» вимагає від підприємства значних зусиль і готуватися до нього треба заздалегідь. Крім змін в обліковій політиці та налаштування облікових систем, варто також оцінити вплив нового стандарту на фінансову звітність компанії. Якщо підприємство фінансується за рахунок позикових коштів, існує ризик невиконання вимог кредитних договорів щодо фінансових показників та коефіцієнтів, що може дати право кредитору вимагати дострокового погашення позики. Своєчасне рішення – запорука успішного застосування нового МСФЗ 16.

Показати ще новини
Радіо НВ
X