Що буде з тими, хто не платить за кредитами

11 квітня 2017, 13:00
Фонд гарантування вкладів почав розподіляти безнадійні кредити колекторським компаніям. Для боржників це означає, що більше з ними ніхто панькатись не буде. Прийдуть і відберуть

Отже, з огляду на останніх новини, ФГВФО віддав на відкуп колекторам кредитний портфель на суму 17,5 мільярдів гривень. Причому йдеься не про «живі» кредити – заставні. Їх якраз Фонд не може передати колекторам, тому що згідно зі змінами до законодавства, такі кредити продаються через торги та аукціони факторинговим компаніям. Щоправда, і тут є нюанси. Оскільки ці аукціонні процедури йдуть досить повільно, часто кредити не встигають продатися до ліквідації банку. І якщо період ліквідації фінустанови не буде продовжено, то можна бути впевненим, що відбудеться черговий портфельний кулуарний злив «найсмачніших» кредитів якимось своїм організаціям.

Відео дня

Але повернемося до рішення ФГВФО розподілити кредити колекторським компаніям. Мова йде про найбільш проблемні кредити, де вірогідність повернення дуже мала. Наприклад, беззаставні. Або автомобільні. Здавалося б: авто – це запорука, значить, кредитор має шанс повернути хоча б частину. Насправді ж з'ясовується, що машина ніби є, але її немає. Тому що вона або розбита, або в непридатному стані, або давно розібрана на запчастини і продана.

Та й взагалі – стягнути автомобіль, - це ціла історія. Потрібно звернутися до суду, отримати рішення суду, звернутися у виконавчу службу, яка поставить автомобіль в розшук. І якщо припустити, що він ще їздить по дорогах, тоді його поліція зупинить і конфіскує. Відразу скажу: відсоток виявлених машин мізерно малий. Але навіть якщо автомобіль знайдуть, та ще й неушкодженим, і справа дійде до торгів, то, поки машина простоїть на штрафмайданчику, вона або згниє, або місцеві сторожі витягнуть з неї все, що можливо.

Тому автомобільні кредити, як і кредити без застави – це справжній шлак. І оскільки самостійно вибити ці борги ні банки, ні Фонд не може, він пішов на цей відчайдушний крок. Щоб показати ефективне управління активами і закрити колосальні зобов'язання банків. Особливо перед депозитниками, які навряд чи задовольнилися належними за законом 200 тисячами.

Хочу підкреслити, що в даному випадку не йдеться про переуступку права вимоги. Ці кредити так і залишаються на балансах банків-банкрутів, і будуть залишатися до того моменту, поки їх кудись не передадуть – у разі ліквідації фінансових установ. Але поки що банки ще «живі», вони хочуть мати можливість самим розпоряджатися цими грошима. А оскільки самостійно вони повернути ці кредити не можуть, розраховують, що колектори своїми більш жорсткими методами зможуть збільшити відсоток повернень, який на сьогодні становить 2-3%, хоча б до 30%. За це вони готові віддати їм 11% від того, що вони зможуть повернути.

І ось тут вступає в гру колектор, який за свої преміальні готовий на багато що. Можна впевнено стверджувати, що після передачі кредитів колекторам лояльна і коректна робота з боржниками закінчується. Тому що там, де лояльність – немає ефективності. Колектори отримують свій відсоток, і добитися результату вони можуть тільки одним шляхом – жорстким пресингом. За допомогою телефонних дзвінків, смс, особистих візитів і різного роду капостей.

Але не варто малювати собі картинку з 90-х: амбал-колектор з паяльною лампою або битою, і заляканий боржник, який готовий віддати квартиру, аби його не чіпали. Насправді, рядові співробітники колекторських компаній, які, зазвичай, працюють за зарплату, не мають такої високої мотивації, як їхні керівники. Та й багато злісних неплатників – не з лякливих, тож «запресувати» їх не так просто.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

А найголовніше – у колекторів, по суті, немає ніякої влади, ніяких прав. Їм просто тимчасово передали право вимагати з боржника виплату кредитів. Тут спірний момент з приводу законності та етичності такої передачі, адже, по суті, Фонд без дозволу людини передав якимось колекторам їхні персональні дані. Але ж ми чудово розуміємо, що виграти таку справу в суді – практично нереально. А, значить, єдине, що може зробити людина – вибудувати лінію оборони.

Один з варіантів такої оборони – відсутність будь-якої реакції. Колектори розраховують на те, що вони зможуть продавити людину, впливаючи на неї психологічно. Викликами та погрозами, візитами. Причому якщо людина почне кудись скаржитися на їхні дії, вони будуть стверджувати, що не мають до цього ніякого відношення. І довести зворотнє практично неможливо. Тому багато що залежить від сили сприйняття та психологічної стійкості того чи іншого клієнта.

Показати ще новини
Радіо НВ
X