Що буде з тарифами на електроенергію

29 травня 2018, 09:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Ринок електроенергії наближається. Як це буде працювати і що буде з тарифами?

У червні розпочнеться другий рік як Україна живе із новим законом, який започаткував реформу ринку електричної енергії та окреслив нові умови функціонування підприємств електроенергетичної галузі. 8 червня 2017 року президент Порошенко підписав закон України Про ринок електричної енергії. Протягом минулого і цього року була ухвалена частина необхідних нормативно-правових актів, без яких закон не зможе повноцінно діяти. Взагалі імплементація закону про ринок електричної енергії передбачає розробку та затвердження майже сотні нормативно-правових актів.

Відео дня

Все ближче той "день Е", коли Україна перейде від етапу підготовки умов ринку електроенергії до безпосередньої роботи ринку. Можна сказати, що півдороги буде пройдено у липні 2018 року, коли громадяни України отримають право вибирати для себе нового постачальника електроенергії. А вже з початку 2019 року – зможуть укладати договори з новими продавцями електроенергії. Власне, із цим пов’язано те, що до грудня 2018 року всі обленерго повинні відокремити постачання/продаж електроенергії від її розподілу.

Звичайно, не все так просто і навряд чи обійдеться без різних конфліктних ситуацій. Але вже зараз питання ринку електроенергії більш актуальне, ніж всі інші. Особливо такі політизовані питання методики розрахунку вартості вугілля (Роттердам+) і встановлення стимулюючого тарифоутворення (RAB-регулювання). Зараз можна із впевненістю сказати, що спекуляції та псевдодискусії на ці теми доживають свої останні дні. Особливо на цьому фоні виділяється історія довкола Роттердам+, оскільки сама методика розрахунку вартості вугілля носить перехідний характер до формування ринку електроенергії. Адже в умовах ринку навіть імпортний паритет буде вже не актуальним. Все буде визначати попит і пропозиція.

І вже навіть ближче до кінця 2018 року споживачі будуть менше цікавитися міфічними історіями про "вкрали", а будуть вникати у нові умови роботи ринку.

Фактично зараз Україна переживає переломний та історичний момент, який повинен дозволити лібералізувати ринок електроенергії. Безумовно, що це не означає, що держава залишить "сам на сам" соціально незахищені групи населення.

На даному етапі енергетичний сектор завершує свій "британський" етап розвитку, який тривав більше 20 років. Указ президента №244/94 від 21 травня 1995 року про створення оптового ринку електроенергії повинен був створити основу для конкурентного середовища в енергетиці. Із 1996 р. почав діяти Оптовий ринок електроенергії. Так званий Британський енергетичний пул передбачав "ринок", коли всі виробники продають електричну енергію єдиному оптовому покупцеві (ГП Енергоринок), а всі постачальники (обленерго) оплачують/купують її за однаковою "середньою" ціною. В результаті тогочасного планування роботи енергоринку частина енергоблоків компаній теплової генерації (понад "мінімального складу" або блоки, які працюють на вимогу системного оператора) потрапляли у диспетчерський графік у міру зростання їх цінових пропозицій. Можна сказати, що "британська" модель створювала передумови для зниження витрат і створення конкуренції.

Але це вже вчорашній день і було написано достатньо досліджень на предмет ролі, яку для української енергосистеми відіграла "британська" система. Тепер споживачів закономірно цікавить нова модель ринку.

Модель, яка буде діяти вже зараз, розширила конкурентне середовище і включає у себе всіх учасників ринку. На практиці це має формувати ринкові механізми і цінові індикатори для учасників ринку з боку виробників і споживачів.

Як відомо, закон Про ринок електричної енергії передбачає, що з 1 липня 2019 року буде створена принципово нова модель ринку, яка включатиме нові сегменти: ринок "на добу вперед", внутрішньодобовий, ринок двосторонніх договорів, балансуючий ринок, ринок додаткових послуг. Учасники ринку повинні отримати більшу свободу дії. І це може лише так здаватися, що іще багато часу, але насправді не встигнемо оглянутися – а обленерго вже нема і є можливість обирати собі постачальника.

Як буде функціонувати новий ринок? Формування ціни на біржі "на добу наперед" передбачає наступний ланцюжок дій. За добу до поставки електроенергії виробник енергоресурсу подає заявку, де зобов’язується виробити у визначений період часу обсяг електроенергії. Візьмемо для моделювання ситуації обсяг від 100 до 300 млн кВт-год. Також врахуймо умову, що виробнику буде оплачена електроенергія не нижче 1,50 грн/ кВт-год.

Автоматично заявки виробників ранжуються по мірі зростання ціни. А заявки споживачів – у бік зменшення. Точки перетину таких даних визначають рівноважну ціну. Всі обсяги постачальників, для яких була вказана ціна, менша або рівна рівноважної ціни, беруть участь у конкурентному відборі і беруться в роботу. Рівноважна ціна відображає принцип маржинального ціноутворення. Це означає, що всі угоди на ринку будуть закриватися по одній і тій же (рівноважній) ціні для всіх відібраних виробників/споживачів. І на ситуацію не буде впливати те, яку ціну вони вказали спочатку при заявці.

Робота при таких вихідних даних – угоди по одній рівноважній ціні – дасть можливість електростанціям з більш низькою собівартістю отримувати більший обсяг додаткових коштів - велику "маржу". Можна пов’язати таку особливість із тим, що існуватимуть обмеження щодо участі у конкурентному ринку для АЕС і ГЕС. До 1 січня 2019 року АЕС і ГЕС будуть виконувати спеціальні обов'язки продажу електроенергії гарантованого покупця за регульованими цінами. Формально це дозволить менш конкурентним видам бізнесу – теплова генерація і відновлювальна енергетика – підготуватися до роботи в нових умовах.

Як результат, єдиним монополістом залишиться оператор електромереж. І такий оператор буде позбавлений можливості торгувати електроенергією і буде зобов'язаний надавати рівний доступ усім постачальникам, у яких є ліцензії. Саме тому електроенергію можна буде вибирати і купувати у двадцяти, п’ятдесяти, а може й більше сотні компаній.

Вслід за лібералізацією ринку електроенергії лібералізація очікуватиме і на ринок вугілля. Адже ринкове ціноутворення на ринку електроенергії скасує регулювання ціни на енергетичне вугілля з боку Міністерства енергетики та вугільної промисловості. Теплові електростанції будуть купувати вугілля за вигідною для себе ціною і таким чином будуть створені конкурентні умови українських і закордонних постачальників вугілля. Внаслідок поступового формування конкурентного середовища ціна на вугілля буде визначатися тільки на основі попиту і пропозиції на енергоресурс.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X