Що буде з обмінним курсом в 2017-му

19 січня 2017, 16:23
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
У кінці грудня 2016 року і першій половині 2017-го Україна пережила черговий сплеск девальвації гривні

Стартувавши 26-го грудня з 27 грн/$, досягнувши максимуму 16-го січня 29 грн/$, готівковий обмінний курс відкотився до 28,3 грн/$ 19-го січня (див. Графік 1).

Які ж причини прискорення девальвації гривні, наскільки стійко почалося невелике зміцнення національної валюти і в якому напрямку обмінний курс буде рухатися в 2017 році?

Відео дня

Основні причини прискорення девальвації гривні – непрофесійні дії уряду і Національного банку, сезонність і психологія.

По-перше, як зазвичай, у грудні уряд з бюджету виплатив майже в 2,5 рази більшу суму, ніж у середньому по року. Так, у грудні видатки зведеного бюджету склали 147 млрд. грн проти 63 млрд. грн у середньому за січень-листопад 2016 року. В результаті, на ринок потрапило багато готівки.

У тому числі:

• експортери в грудні отримали відшкодування експортного ПДВ у сумі 16 млрд. грн;

• Нацбанк перерахував до бюджету в грудні 14 млрд. грн;

• авансово в грудні були виплачені січневі пенсії.

Оскільки люди не вірять у гривню, ця сума пішла на валютний ринок. Це фактор збільшеного попиту на валюту через нерозумну бюджетну політику.

По-друге, в Україну стало надходити менше валюти від експортерів. Це сезонний фактор.

По-третє, експортери притримують валютну виручку, очікуючи ще більшого курсу. Це спекулятивна складова.

По-четверте, ситуація з Платинум банком. Його банкрутство призвело до того, що потрібно виплатити 4,8 мільярда гривень. Виплати почнуться не раніше, ніж через місяць, але люди в очікуванні додаткової гривні на ринку намагаються купити долари вже зараз, тому що, як вони думають, потім буде ще дорожче. Це психологічний фактор.

По-п'яте, ситуація з Приватбанком. Мінфін випустив облігації на 107 млрд гривень. З цієї суми монетизовано Нацбанком, читай надруковано, за кілька тижнів 25 млрд грн. Крім цього, зараз у банку проблема з валютою і попит на неї, може йти і від банку. Щоб виплатити валютні депозити, банку потрібно купувати валюту. Це психологічний фактор, а також тиск на обмінний з боку попиту.

Аналогічні девальваційні сплески стали звичним явищем протягом останніх 3-х років (див. Графік 2). Але в підсумку, гривня завжди мала стійку тенденцію до девальвації

Що далі?

Ситуація більш-менш вирівняється до весни, коли експортери будуть більше продавати валюти. Але якщо брати тенденцію в цілому, то курс може становити 30-31 грн/$ при інфляції 10-12%, якщо не буде сильних потрясінь, в першу чергу, з Приватбанком.

Якщо ж погіршиться зовнішньоекономічна кон'юнктура, особливо щодо металу (є такі передумови) і продовжиться монетизація облігацій на суму 117 млрд. грн у Приватбанку, то курс може сстановити 33-35 грн/$. При такому курсі, інфляція становитиме близько 18-20%.

І це без урахування можливої паніки.

Не варто забувати, що і уряд зацікавлений у девальвації. Це дозволить закрити бюджетні дірки (доходи від спецконфискації, доходи від приватизації тощо), закладені в бюджеті на 2017 рік.

Адже понад 40% доходів бюджету прив'язані до обмінного курсу – це ПДВ і акцизи на імпортні товари, ввізне мито тощо. Така практика вже застосовувалася в 2015 (закладався у бюджет курс 17 грн/$, за фактом 22 грн/$) і 2016 (закладався – 24 грн/$, за фактом – 25,6 грн/$) роках.

У будь-якому разі, коливання обмінного курсу в 2017 році відбуватимуться, як і в минулому році, але ця волатильність буде йти в бік подальшої девальвації.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X