Скільки буде коштувати долар

0 коментувати
З початку 2016 року середньозважений курс долара на міжбанківському ринку зріс з 23,78 до 27,24 грн за долар або на 14,57%. Гривня, що слабшає на очах, не давала спокою ні населенню, ні бізнесу

НБУ пом'якшував падіння інтервенціями, а готівковий валютний ринок, схоже, слухняно плентався у фарватері міжбанку. Незважаючи на те, що початок року не додавав оптимізму, ситуація була далекою від катастрофи, а різко ослаблений міжбанк торкнувся в основному держкомпаній, які не могли користуватися чорним ринком безготівкових розрахунків, і банків, у яких розрахунок нормативів залежав від офіційного курсу.

Якщо уважно придивитися до нашого ринку, то насправді вже ясно, що офіційний міжбанк не може продукувати ринковий курс, оскільки він зарегульований НБУ: тут і обов'язковий продаж валютної виручки, і відсікання "неправильних" імпортних контрактів, і черга на виконання заявки. Можу погодитися з тим, що справжній ринковий курс продукується офіційним готівковим ринком.

Цікаво, що саме на офіційному готівковому ринку курс купівлі долара з початку року зріс тільки на 6,83%, а курс продажу - на 6,65%, тобто в два рази меншими темпами, ніж офіційний міжбанк. Фактом є те, що курс офіційного міжбанку зблизився з курсом готівкового ринку. У минулі роки зближення цих курсів означало готовність учасників ринку до стабілізації курсів на певній позначці. Тому дуже ймовірно, що за умови відсутності стресів, у березні курс закріпиться в коридорі 26,5-27,5 грн за долар.

Додає приводів для оптимізму і ситуація на зовнішніх ринках. Залізорудна сировина з початку року подорожчала приблизно на 15%, спостерігається пожвавлення в сегменті чорних металів, які поки ще є основним продуктом українського експорту. В цілому, простежується явна тенденція до потепління на сировинних ринках: у США все більше починають говорити про те, що підвищення ставки Федеральним резервом у грудні 2015 року було передчасним, і такі оцінки вже надходять не тільки з ринку, але і з надр самої ФРС.

Але, незважаючи на надію, що з'явилася, гривня не здається і продовжує падати, в основному від подій і клімату, які створені для неї всередині країни. До негативних факторів, що впливає на курс, я відношу:

1. Політичну нестабільність, цирк у парламенті, а також уряд з неясним мандатом, який ходить під ризиком перевиборів у Раду і практично не дає нам шансів на чергові транші МВФ, а значить - блокує нам допомогу США, Японії, ЄС та інших донорів, ресурс яких можна витрачати, в тому числі і на бюджетні потреби, продаючи валюту на міжбанку.

2. Статистика промислового виробництва за січень 2016 року, яку опублікувала Державна служба статистики, показує падіння цього показника в січні 2016 до січня 2015 на 1,7%, а до грудня 2015 року - на 18,6%. Не додає оптимізму і слабке зростання експорту, за рахунок якого раніше не можна сподіватися на наповнення золотовалютних резервів країни.

3. Стримують стабілізацію валютного ринку другий рік існуючі дикі валютні обмеження, за яких у тіньовий сегмент пішла не тільки готівка, але і безготівковий валютний ринок. Останній фактор почав змінювати нашу економіку: збільшилися обсяги контрабанди, відлуння якої докотилося і до парламенту в момент спроби зняття уряду, а періодичні стреси на офіційному міжбанку змушують НБУ проводити досить жорстку монетарну політику. Як тільки на ринку з'являється більше ліквідності, монетарна політика пом'якшується, і частина коштів відразу витікає на чорно-білий валютний ринок. Як це б'є по курсу - ми бачили на самому початку 2016 року, коли з рахунків Казначейства на ринок пішли близько 40 млрд. грн.

Звичайно, всіх цікавить, що далі? Куди піде курс? На 2016 рік я поставив коридор в 25-32 грн за долар, і поки я не бачу приводів для його перегляду та звуження. З одного боку, вірогідні сприятливі можливості другого півріччя на зовнішніх ринках і є явні ознаки стабілізації при зближенні курсів офіційного міжбанку і готівкового ринку. З іншого боку, повний розбрід і хитання в уряді, плутанина у відносинах з МВФ, і НБУ, чіпляється за валютні обмеження.

Ми бачимо, що йде боротьба протилежних тенденцій, і я майже переконаний, що українська виконавча влада, а можливо і МВФ, в майбутньому не зможуть здійснювати того позитивного впливу на курс гривні, який можливо буде робити розворот на сировинних ринках. Це не тільки додасть драйву нашому експорту, але і змінить ставлення до України в середовищі інвесторів. А значить, без реформ курс гривні буде плисти по хвилях світової економіки, під впливом попутного або зустрічного вітру з сировинних ринків.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: