Що буде з курсом гривні

0 коментувати

У грудні курс гривні помітно опустився до долара США і євро. Це досить сильно стурбувало громадян і бізнес, проте не привело до якихось катастрофічних наслідків, оскільки не мало серйозного продовження

Чорний ринок попаніковал, ледь досягнувши психологічної позначки в 30 грн за долар, і потім стрімко пішов до 27,8, а курс офіційних обмінних пунктів метався між 27-28,1 грн за долар.

Причини

Причини помітного ослаблення національної валюти під Новий рік вже третій рік в Україні однакові. По-перше, це вже традиційне накопичення гривневої ліквідності на казначейських рахунках в обсязі, що перевищує ліквідність банківської системи на коррахунках в НБУ. Мінфін вже який рік діє строго за схемою казки про Попелюшку, коли до 31.12.2017 він повинен витратити всі гроші з Єдиного казначейського рахунку. Частина цих грошей відразу йде на закупівлю імпорту. Так, Україна не виробляє комп'ютери, оргтехніку, медичне обладнання та ще багато чого з того, що потрібно державі, і що доводиться закуповувати за валюту.

Інша честь грошей з ЄКР надходить через корупційні схеми або через систему закупівель на валютний ринок через 2-3 тижні після того як покинула Казначейство. Крім того, валютою хочуть затаритися експортери, які отримали відшкодування ПДВ, плюс в грудні НБУ видавав рефінансування ряду банків, яке могло піти на оплату енергоресурсів. Так що курсової сплеск в грудні - це, швидше за все, тимчасове явище, яке має тактичні обриси.

Перспективи

За 9 місяців 2017 року торговельний баланс України за товарами та послугами дорівнював мінус $196 млн. Це означає, що Україна спрацювала в нуль, оскільки для нас $200 млн - це всього лише один-два торгові дні на міжбанківському ринку. Думаю, що статистика 9 місяців якнайкраще показує, що курс в діапазоні 26-27 грн за долар для України був і є рівноважним.

Звичайно, в 2018-2019 рр. Україні потрібно повернути значний обсяг кредитів, плюс ми спостерігаємо великий відтік робочої сили з країни в ЄС, але не все так погано. По-перше, минулі кредити можна рефінансувати без оголошення дефолту - тобто продовжити. По-друге, як показує практика, після сплеску трудової міграції зазвичай зростає сума переказів "заробітчан" в Україні, тобто спостерігається приплив валюти по фінансовому рахунку. Тому, за інших рівних умов, після того як сезонні фактори перестануть діяти, ми можемо побачити невелике зміцнення гривні до колишніх позицій в коридорі 26-27 грн за долар.

Українцям вже пора звикнути, що друга половина грудня - це дуже поганий період для покупки валюти. Для подорожей, заощаджень і для інших цілей валюту краще купувати заздалегідь, не піддаючись передноворічної паніці.

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: