Про шахрайство в українських компаніях

23 серпня 2017, 09:48
Більше 40% топ-менеджерів України стверджують, що в найближчий рік ризики виникнення фактів шахрайства в їхніх компаніях низькі, а ще 5% впевнені, що подібні ризики відсутні в принципі

Так чи сприятлива ситуація насправді? На чому заснована впевненість топ-менеджменту в захищеності компаній від шахрайських дій?

У червні 2017 року компанія Kreston GCG провела дослідження "Шахрайство в українських компаніях" . Учасниками проекту виступили ключові і керуючі особи (фінансові та генеральні директори, власники, представники внутрішньої служби безпеки) 130-ти українських компаній, що здійснюють свою діяльність в різних секторах і галузях економіки. В ході дослідження нам вдалося зібрати досвід міжнародних, національних, регіональних компаній; компаній різного масштабу з чисельністю персоналу від 50 до 10 і більше тис. чоловік.

Відео дня

Згідно з даними нашого дослідження, 60% українських компаній коли-небудь зіштовхувалися з фактами шахрайства, при цьому, майже 1/3 учасників проекту зіткнулася з ними протягом останніх 3-х років, а для 10% досвід виявлення шахрайських дій був ще більш "свіжим " тут прояви шахрайства були зафіксовані протягом поточного року.

Однак, звертає на себе увагу інша група компаній (близько 40% респондентів), які стверджують, що вони ніколи не зіштовхувалися з фактами шахрайства. І досвід нашої компанії в проведенні фінансових розслідувань, і міжнародна практика запобігання та боротьби з шахрайством дозволяють говорити, що швидше за все, справа тут не в унікальній сприятливій атмосфері компаній, а у відсутності або недостатньої ефективності систем контролю, які створюють ілюзію відсутності шахрайства.

Примітно, що найчастіше в цю групу потрапляють невеликі компанії (зі штатом до 100 чоловік) і компанії регіонального типу (в нашій класифікації мають представництва/філії не більше ніж в 3-х регіонах країни).

Для них більш характерне функціонування на основі принципу довіри до співробітників. Однак, саме подібна практика робить дану групу компаній найбільш вразливою перед шахрайством.

Чи означає це, що великі компанії, що мають певні механізми і системи контролю повністю захищені від шахрайства? Ні, хоча і частка виявлення шахрайських дій тут вища. Результати дослідження свідчать, що, в цілому, практика українських компаній у запобіганні та протидії шахрайству на сьогоднішній день, на жаль, не відповідає найкращим світовим практикам.

Наприклад, найбільш частими способами виявлення шахрайства в Україні є внутрішній аудит і неофіційні внутрішні джерела. Останні і в світі виступають найбільш частим способом виявлення, але на відміну від України для їх використання вибудовується ефективний і безпечний канал отримання інформації "гаряча лінія" (телефонна або у вигляді онлайн-форми). В Україні ж його використовують тільки 9% компаній і приблизно стільки ж сприймають як ефективний канал.

Звертає на себе увагу і той факт, що за оцінками 1/3 учасників дослідження, виявлення шахрайських дій відбувається випадковим чином. При цьому, частіше за інших практику випадкового виявлення відзначають представники секторів торгівлі і промислового виробництва, які, в свою чергу, частіше за інших зіштовхуються з шахрайством (в галузевому розрізі). Що знову ж підтверджує тезу про недостатню ефективність наявних процедур контролю.

Якщо говорити про конкретні форми запобігання та протидії шахрайським діям, то найбільш поширеними (і сприймаються як ефективні) в Україні є: системи внутрішнього контролю щодо запобігання шахрайства серед персоналу різного рівня і внутрішній аудит фінансової звітності. При цьому, зовнішні форми контролю (зовнішній аудит, залучення зовнішніх консультантів для проведення незалежних розслідувань) явно недооцінюються. Наприклад, досвід залучення зовнішніх консультантів для незалежних розслідувань мають лише 10% українських компаній. Однак, як показує практика, саме незалежний, незаангажований погляд зовнішнього фахівця на систему контролю і бізнес-процесів дозволяє створити якісну систему превентивних механізмів протидії шахрайським діям і в цілому, підвищити ефективність бізнес-процесів компанії.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X