Як відкривати зокордонні рахунки і виводити кошти: нюанси

10 квітня 2019, 12:40

Валютна лібералізація VS фінансовий моніторинг

Українці довго чекали і, нарешті, в лютому отримали право вільно розпоряджатися легально заробленими і накопиченими коштами: право відкривати рахунки і робити перерахування за кордон, право інвестувати в іноземні активи, купувати будинки, яхти, заводи, пароплави. Для українського бізнесу також відкрилося вікно валютної лібералізації – дозволили відкривати рахунки за кордоном, інвестувати в закордонні активи, перераховувати за товари-роботи-послуги, термін постачання яких не перевищує 360 днів (замість 90 і 180 днів раніше). Але юристи знають, що держава, разом з правами, наділяє і зобов'язаннями. Так, для громадян зобов'язанням стає персональне декларування доходів і активів. А для бізнесу – виконання вимог фінансового моніторингу.

Відео дня

Лібералізацією валютного законодавства Нацбанк зняв з себе зобов'язання контролю фінансових потоків з України – перестав бути «злим поліцейським». І переклав весь тягар відповідальності на банки та їхні відділи фінмоніторингу. Тепер регулятор безпосередньо не обмежує руху фінансів з України, але висуває все нові вимоги до банків. В рамках ризик-орієнтованого підходу 4 квітня набула чинності Постанова НБУ № 58 від 02.04.2019, яка посилює контроль за рухом грошових потоків з України. В цілому, введені обмеження відповідають світовим тенденціям контролю руху капіталу в рамках плану BEPS – протидії розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування. Але, як часто буває у нас в країні, побоюючись недогледіти, регулятор перегинає палицю. І ми знову наступаємо на «граблі» копіювання іноземного законодавства без урахування специфіки та адаптації до українських реалій.

Банки з метою недопущення використання рахунків для легалізації (відмивання) доходів зобов'язані перевіряти – чи не є компанія-нерезидент, контрагент, якій ідуть перерахування, «пустушкою». Спосіб перевірки - аналіз документів і інформації з публічних джерел.

Тепер банки з метою недопущення використання рахунків для легалізації (відмивання) доходів зобов'язані перевіряти – чи не є компанія-нерезидент, контрагент, якій ідуть перерахування, «пустушкою» – компанією-оболонкою (новий термін у фінансово-банківському світі). Спосіб перевірки – аналіз документів і інформації з публічних джерел.

Перелік документів не є вичерпним і включає, зокрема, обов'язкове надання фінансової звітності компанії-нерезидента, підтвердженої незалежним зовнішнім аудитом. Вимога проводити аудит фінансової звітності є обов'язковим далеко не у всіх країнах, і не для всіх компаній. Так, наприклад, у Великобританії тільки великі компанії, які задовольняють дві з трьох умов, зобов'язані проводити фінансовий аудит своєї діяльності. Якщо ж у компанії менше 50 осіб у штаті і її річний оборот не перевищує 10 млн фунтів, такій компанії дозволяється подаввати звіт у спрощеній формі, не кажучи вже про аудит. А в США компанії зазвичай проводять аудит тільки перед виходом на IPO або M&A-угодами.

Іншою ознакою «компанії-оболонки», на думку Нацбанку, є відсутність сплати податку на прибуток компанією-нерезидентом. Цікаво, що структури у формі партнерств, по суті, і за визначенням не є платником податку на прибуток на рівні компанії. Оподаткуванню підлягає дохід партнерів у момент розподілу або згідно з партнерською угодою. Ця організаційно-правова форма спеціально створена і використовується для уникнення подвійного оподаткування (корпоративного і персонального) при наданні послуг об'єднаннями юристів, бухгалтерів, аудиторів.

Норма, хоч і носить рекомендаційний характер, по суті, є імперативною: відмова від надання інформації за запитом відділу фінмоніторингу, тягне присвоєння статусу «непрійнятно високий ризик», що відповідно до вимог Закону означає відмову від проведення фінансової операції в рамках статті 10 Закону про фінмоніторинг.

Маховик комплаєнса запущений. І хто б не став на чолі держави, курс буде дотриманий однозначно: бізнес повинен відповідати вимогам ЄС. Україна прийняла зобов'язання дотримуватися міжнародних стандартів плану BEPS і активно слідує наміченим курсом.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X