Хто ми і куди йдемо. Технології майбутнього

3 коментувати
Замість передмовиЯ давно хотів про це написати. Але метушня повсякденності вносила свої корективи. У певний момент я зрозумів, що якщо не зараз, то потім це буде лише констатація фактів. А хотілося ж про майбутнє

Спочатку ідея була написати про те, як зміниться близький мені світ нерухомості під впливом технологій. Але переосмисливши суть цих змін я далі напишу про те як (дуже можливо) зміниться світ і ми самі, зробивши невеликий екскурс у минуле.

Хто ми і куди йдемо?

Теорія поколінь каже, що в середині двадцятих з'явиться нове покоління, яке дуже ймовірно назвуть поколінням альфа. Це будуть діти, народжені представниками поколінь Y і Z. І вони будуть схожі на бебі-бумерів, народжених одразу після Другої світової. Дуже не хотілося б, щоб стимулом до зростання народжуваності в нашому столітті став якийсь світовий катаклізм. Мені здається, що нове покоління буде ще більш цифровим і технологічним, ніж люди Z. І, напевно, більш усвідомленим. Адже ті трансформації, що очікують нас зовсім скоро, занадто глобальні і важко сприймаються нинішніми поколіннями.

Світ близького майбутнього точно змінять дві технології: нова енергія і цифрове безсмертя. На звання нового і найголовнішого джерела невичерпної енергії вже зараз претендує не один десяток цілком реальних і не дуже технологій. Хочу відзначити, що енергія вітру, сонця і термальних вод така ж «палка-копалка» з доісторичних часів, як і отримання енергії зараз на АЕС. Енергія отримуватиметься кардинально новим і практично безкоштовним способом. І опис цього способу точно призведе до того, що будуть переписані всі підручники фізики. А за ними й підручники з інших фундаментальних наука. Всі бенефіти від такої енергії для людства цілком очевидні і будуть задіяні повною мірою.
Можливість «записати» себе в Мережу дозволить створювати практично безсмертних цифрових людей в прямому сенсі цього слова. І поступово Мережа стане новим середовищем існування частини людства. При цьому синтез штучного інтелекту (ШІ) і цифрової свідомості людини відкриває фактично безмежні можливості для розвитку.

Фазовий перехід

Передумови до таких серйозних змін світоустрою помітні вже сьогодні. І різні сценарії розвитку нового світу стають предметом обговорення як науковців, так і громадськості.

Останнім часом ми часто чуємо фразу «час біжить все прискорюючись». Цим словесним зворотом ми описуємо темп нашого життя, що  все збільшується. З одного боку, цьому є науково обґрунтовані фізичні і психологічні пояснення. З іншого – ми живемо в епоху вибухового зростання технологій. І для цього зростання навіть придумали дуже ємний термін – «експоненціальні технології». Знання зі шкільного курсу математики відразу говорять нам про те, що такі технології розвиваються з деяким прискоренням, тобто термін між двома важливими подіями скорочується в рази кожен період. А це означає, що такий термін рано чи пізно згорнеться до відносного нуля. І тоді, як стало модно говорити сьогодні, настане технологічна сингулярність. То є такий момент, після якого всі процеси розвитку цивілізації вийдуть за рамки існуючих законів. Поняття сингулярності мені звичніше бачити в космології, а те, що потенційно відбудеться з людською цивілізацією я б називав поняттям фазового переходу. Куди перейде людство ніхто достеменно не знає, як і що стане головною причиною того. Вважається, що спусковим гачком буде поява «сильного» штучного інтелекту.

Яким бачиться світ майбутнього зараз

Я просто перерахую ті технології, які в найближчі роки стануть предметом обговорення всіх і скрізь: штучний інтелект, боти, доповнена і віртуальна реальність, інтернет речей. І якщо зараз про них говорять тільки профільні фахівці, то зовсім скоро це стане таким же звичним явищем, як і бездротовий інтернет. Як не дивно, всі ці технології фактично існують вже кілька десятиліть, але тільки останнім часом стали бурхливо розвиватися.
Окремо хочеться розповісти про не такі популярні, але дуже важливі для майбутнього, розробки. Насамперед зміниться логістика. Дрони та вантажні автомобілі з автопілотом зроблять невелику революцію в продажах. Переможуть, звичайно ж, споживачі. При цьому покупки буде робити не людина, а її дуже розумний і просунутий помічник, заснований на ШІ.
Далі більше – майже все буде друкуватися вдома на 3D-принтері: їжа, одяг, ліки, меблі. Та й самі будинки, до речі, теж будуть створюватися великими 3D-принтерами. Людські органи, «надруковані» на спеціальних принтерах, дозволять істотно продовжити життя і вилікувати від багатьох хвороб. Купуватися будуть не речі, а вихідні матеріали і «креслення». А всіма улюблені бренди втратять так звану силу – ми ж пам'ятаємо, що все купує наш ШІ.
Імплантація різних чипів буде масовим явищем. Імпланти будуть вирішувати безліч завдань: від контролю за станом здоров'я, до поліпшення функцій людського організму і розширення спектру розваг.

При цьому всьому, шерингова модель економіки і тренд мінімізації споживання остаточно змінять звичну нам картину світу. Можна сказати, що настане такий собі просунутий варіант класичного комунізму в економіці. Від 50% до 80% людей стануть безробітними. І у всіх буде стояти питання: чим зайняти цей ресурс,  раптово звільнився. Офіси і торговельна нерухомість втратять своє пряме призначення. Найімовірніше, це будуть громадські зони для спілкування і творчості. І дуже ймовірно, що і житло буде використовуватися за типом сервісу, а не власності.

Яким бачився світ майбутнього десятиліття тому

Десять років тому ми також бачили майбутнє в технологічному стилі. Розвиваючи проекти нерухомості, ми закладали в них найбільш передові можливості. Ось кілька кейсів, над якими ми працювали на початку двотисячних.
У 2008 для одного дуже масштабного проекту я розробив концепцію системи AIREN. AI в цьому імені (а це все-таки ім'я, назва) – це Artificial Intelligence (Штучний Інтелект). Всією життєдіяльністю півмільйонного багатофункціонального комплексу керує ШІ. При цьому AIREN має голографічний образ, який з'являється в необхідних місцях і повністю управляється голосом. Це був складний синтез найбільш просунутих BMS, ШІ та аудіо-візуальних технологій. А поки створювалася б AIREN ми планували розмістити кілька голографічних проекторів для трансляцій в рекламних цілях.

Один з ТЦ ми планували зробити цифровим. Це коли покупець при першому відвідуванні ТЦ потрапляє під 3D-сканування, і заноситься в базу його антропологічний образ, уподобання та бажання. Потім у ту ж базу продавці постійно вносять інформацію про нові колекції та плановані надходження. Програма автоматично фільтрує новинки, «приміряє» на цифровий образ і відправляє повідомлення на смартфон «Ваш новий костюм від BestWorldBrand, як ви любите, приїхав в бутік» і відразу показує користувача в цьому костюмі. У міру покупок система сама додає до профілю уподобання покупця. І намагається частіше запрошувати користувачів купити щось нове. Купити саме в ТЦ, не в онлайні.

Віртуальні примірочні в той час тільки зароджувалися. І вони були більше маркетинговою шоу-фішкою, ніж реальним каналом продажів. Найсміливіші ритейлери експериментували з QR-кодами, RFID-мітками, push-повідомленнями і гео-таргетингом. Зараз цього не робить тільки ледачий.

Резюме
Не дивлячись на уявну фантастичність цієї статті, всі технології, описані в ній, або вже давно забуті, або активно використовуються, або вже мають прототипи. Але в будь-якому випадку, вони реальні. Ми живемо в епоху становлення нового світу. Яким буде наше майбутнє вгадати складно, але те що буде цікаво – це факт. І процес трансформації неминучий. У кожного залишається вибір: просто спостерігати за цим, або взяти активну участь. І судячи з усе зростаючої кількості розмов про технологічне майбутнє, ця тема важлива для багатьох людей.
Візьміть з полиці будь-яку фантастичну книгу, знайдіть у ній відсутню сьогодні технологію і спробуйте припустити, коли вона буде втілена в життя. А потім поділіть на 10 і чекайте її появи.
Завтра вже настало.

Післямова
Дякую близькому другу, наставнику і партнеру Ігорю Мельнику за віру в це майбутнє і візіонерство.
Дякую Ірині Муштиній, CEO CF.digital, за довгі бесіди про технології, що змінюють світ, протягом яких складався пазл завтрашнього світу.
Дякую багатьом і багатьом людям різних професій і світоглядів за критику ідей і альтернативний погляд на сутність речей.

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: