Приватбанк загрожує банківській системі

16 січня 2018, 18:00

Відвідав сьогодні презентацію розслідування Kroll щодо махінацій у ПриватБанку до націоналізації. Досить обережні, але очікувані висновки детективів.

По-перше, зазначу, що все, що зараз відбувається навколо Привату – це вже ніяк не стосується вкладників банку. Держава виділила кошти і вже заміниила ті сміттєві активи, які були на балансі банку. Тому майновий інтерес тут тільки у двох сторін: Міністерство Фінансів України і, з іншого боку, колишні акціонери банку, ТОП-менеджмент банку та пов’язані з ними особи. Вкладники знаходяться поза периметром цих розслідувань.

Відео дня

По-друге, Kroll зібрав досить вагому базу даних доказів, що у Приватбанку 10 років або більше виводилися кошти, приховувалися джерела коштів та відмивались кошти. Тепер виявлені детективами факти та схеми будуть використанні для доведення провини фігурантів справи у судах, я так розумію, переважно за межами України.

По-третє, у банку діяв окремий підрозділ приблизно із 500 осіб, які обслуговували інсайдерських позичальників. З огляду на те, що про це стало відомо Kroll, я так думаю, що дехто з цього підрозділу міг піти на співпрацю зі слідством або зробить це в майбутньому.
Ну і ще декілька спостережень:

  1. Фактично, звіт Kroll підтвердив на 99% все те, що говорив НБУ відразу після націоналізації. Головне – мали місце факти надання кредитів юридичним особам, які не могли їх обслуговувати, повертати, а можливо, і не збирались цього робити. Відповідне явище мало системний характер і охоплювало більшу частину кредитів юридичним особам.
  2. На моє прохання до представників Kroll навести конкретний перелік осіб, яких буде притягнуто до відповідальності вони відповісти не схотіли, але було зазначено, що це: менеджмент (тобто правління та наглядова рада), колишні акціонери банку та пов’язані із ними особи. З огляду на те, що подіям у Приватбанку 10 або більше років, цікавою буде доля пана Володимира Стельмаха, який встиг побувати і головою НБУ, і на момент націоналізації обіймав посаду голови наглядової ради Приватбанку.

Моя ж професійна думка як фінансового аналітика така – націоналізація була необхідним кроком, якщо б із кредитним портфелем було все добре, то він би міг обслуговуватися і після націоналізації хоча б частково. Втім, перш ніж когось звинувачувати, дочекаймося рішення лондонського суду.

Що стосується питання, скільки відсотків від $5,5 млрд держава зможе повернути коштів – відповідь мене не цікавить! Так, якусь частку коштів буде повернуто, але у нас в Україні є ціле міністерство, яке буде переживати за цей відсоток. Для мене головне, щоб у разі визнання провини в суді всі, хто був причетний, були покарані, бо якщо цього не відбудеться, на банках із українським капіталом як на серйозному бізнесі потрібно буде ставити хрест, і це набагато більша втрата для країни, ніж якісь $5,5 млрд.

Текст колонки узятий у Facebook c дозволу автора. Оригінал тексту дивіться тут.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X