Чому так важлива нагорода ProZorro

26 травня 2016, 13:23
Минулого тижня Мінекономрозвитку отримало найпрестижнішу міжнародну премію в області закупівель World Procurement Awards 2016 за створення і впровадження електронної системи ProZorro

Ми були номіновані в категорії Public Sector і змагалися за перемогу з Міністерством юстиції Великобританії, департаментом освіти австралійського штату Новий Південний Уельс і навіть Адміністрацією Президента США. Крім того, керівник департаменту регулювання державних закупівель Олександр Стародубцев був номінований на нагороду в категорії Procurement Leader Award. І ось минулого тижня ми були оголошені переможцями.

Відео дня

В рамках тижня «перемог» (а минулого тижня ми також завершили приєднання до Угоди СОТ про державні закупівлі GPA, що відкриває українським компаніям ринок міжнародних тендерів обсягом $1,7 трлн на рік; а також отримали право проводити міжнародний форум по держзакупівлям PRIMO-2017 в Україні), ефект від перемоги дещо стерся. Однак ця подія надзвичайно важлива, і на те є три основні причини.

По-перше, тому, що це премія World Procurement Awards - це перше міжнародне визнання українського ІТ-продукту в сфері держуправління. Ми звикли до того, що українські розробники в основному створюють продукт для зарубіжних замовників. Або зовсім їдуть в Кремнієву долину і де-юре перестають бути українськими. І вже ніяк ми не звикли до того, що українці можуть створити продукт світового масштабу всередині країни. Продукт, який не копіює «один в один» успішні зарубіжні аналоги, а має унікальну архітектуру, власну філософію, інфраструктуру і екосистему. І цей продукт створений для потреб держави. Та ще й ефективно працює. Та ще й приносить мільярди гривень економії! Так що ця нагорода - знак якості для української ІТ-розробки: ми наочно показали, що Україна може проектувати і створювати продукти світового рівня.

По-друге, отримана в Лондоні нагорода - це світове визнання реформи публічних закупівель в Україні. Не секрет, що сьогодні у реформи чимало «доброзичливців» всередині країни, як явних, так і прихованих. І незважаючи на дикість їхніх аргументів, вони знаходять відгук у частини деструктивно налаштованих громадян, з огляду на попит на «зраду» в суспільстві і глобальну проблему недовіри до влади і один до одного. Тому премія дуже важлива для подальшої реалізації реформи: ми по суті отримали від міжнародного співтовариства схвалення наших цінностей і підходів. І «доброзичливцям» буде набагато складніше приводити нові божевільні аргументи проти реалізації реформи.

По-третє, як наслідок, така висока оцінка дозволяє відновлювати довіру до реформ в Україні і до держави в цілому. Успіх запуску ProZorro очевидний: навіть на етапі пілотного проекту економія бюджетних коштів склала більше 1 млрд грн. Помітно спрощений доступ до закупівель, виріс рівень конкуренції в торгах, відпрацьовані і закриті найбільш поширені спроби зловживань. У непростих економічних умовах, в умовах дефіциту довіри до влади реформа публічних закупівель наочно демонструє, що зміни дійсно є. Звичайно, не завжди і не у всіх сферах реформ можна швидко отримати такий же відчутний результат. Але ми своїм прикладом показуємо найважливіше: реформи йдуть, і вони цілком реальні.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Настав час змінювати «зраду» на «підтримку». Реформі публічних закупівель підтримка теж дуже потрібна. Адже ми теж не в пустелі живемо. І подальший розвиток реформи залежить, в тому числі, від взаємодії в трикутнику партнерства "влада-громадськість-бізнес". Нам важлива підтримка активістів, які займаються моніторингом системи. Нам важливо відновити довіру бізнесу і залучити більше постачальників в ProZorro. Ми так само розраховуємо на розсудливість і сприяння місцевої влади, для якої використання електронної системи - це не один мільйон гривень економії. І звичайно ж ми розраховуємо на підтримку державних закупівельників - членів тендерних комітетів комунальних підприємств, місцевих адміністрацій, держкомпаній. Зі свого боку, ми робимо все можливе, щоб зробити повний перехід на електронну систему ProZorro максимально простим і зручним. І, в кінцевому підсумку, зробити їх роботу простіше і ефективніше.

Реформа державних закупівель в Україні ще не завершена, вона знаходиться в самому розпалі. Так, ми успішно завершили пілотний проект і реалізували першу хвилю повного переходу на ProZorro з 1 квітня 2016 року. Друга хвиля переходу почнеться 1 серпня, і до кінця цього року всі державні тендери в країні будуть переведені в електронний формат. Але це не означає автоматичне завершення реформи. Це тільки завершення її першої частини. Ми зробимо прозорими закупівлі за бюджетні кошти, і зможемо побачити всі порушення і зловживання, які раніше були приховані. І нам всім разом потрібно чистити ці авгієві стайні.

Ми підходимо до нового етапу реформи досить підготовленими. У нас є ефективна електронна система, яка отримала міжнародне визнання. Є активісти, які її використовують для боротьби з корупцією. Є сумлінні замовники, які намагаються освоїти систему і економити бюджетні гроші. Тому я дивлюся вперед зі стриманим оптимізмом. Попереду довга дорога, але ми - на правильному шляху.

Показати ще новини
Радіо НВ
X