Рекордне розміщення єврооблігацій Україною. Три важливих питання
Навіщо Україні зараз євробонди
Україна провела прайсинг нових єврооблігацій, номінованих в євро, зі строком погашення 10 років за найнижчою в історії країни ставкою — 4,375%. Згідно з очікуваннями уряду, таке вдале розміщення дозволить щодня економити до 2 млн грн бюджетних коштів. Це перше таке розміщення в поточному році.
Ціна довіри
Залучити таке успішне розміщення за такою низькою ставкою вдалося завдяки співпраці з МВФ, який відзначив прогрес України в судовій реформі та реформах в економіці, поліпшення макроекономічних показників України та високий апетит до ризику в світі загалом.
Чому позичаємо в євро
По-перше, залучати в євро дешевше, ніж у доларах на тлі більш м’якої монетарної політики ЄЦБ.
По-друге, зростання товарообігу з Європою впливає на посилення ролі євро в українському платіжному балансі.
По-третє, диверсифікація валютної структури держборгу для зниження ризиків. За останніми даними, частка євро в державному і гарантованому державою боргу становить менше 10%, тоді як частка долара — близько 40%.
Чому зараз
1. Рефінансування зовнішніх боргів
Успішне розміщення єврооблігацій частково вирішує питання погашення зовнішніх боргів. За нашими оцінками, у 2020 р. уряд має погасити близько $2,4 млрд за єврооблігаціями (без урахування процентів). Відповідно, у результаті залучення 1,25 млрд євро (або близько $1,4 млрд) Мінфін рефінансує більше половини від цієї суми.
Крім єврооблігацій, має відбутися ще погашення близько $2−2,5 млрд (без урахування процентів) за іншими зовнішніми запозиченнями і $6 млрд в еквіваленті виплат за ОВДП (без урахування процентів). Судячи з обсягу заявок на останній випуск (понад $7 млрд), попит на український борг є досить високим, що додає певного оптимізму щодо майбутніх виплат.
2. Зниження бюджетного навантаження
Рефінансування частини запозичень під 4,375% річних дозволить знизити витрати бюджету на обслуговування боргу й рівномірно розподіляти боргове навантаження майбутніх років.
Наприклад, даний випуск єврооблігацій повністю рефінансує погашення у вересні доларових паперів обсягом $1,4 млрд, ставка купона яких становить 7,75%. Відповідно, вивільняються ресурси, які можуть бути спрямовані, наприклад, на розвиток інфраструктури. При цьому слід зазначити, що рефінансування боргових зобов’язань було передбачено бюджетом, і питання в тому, чи відповідає фактична ставка очікуванням Мінфіну. Якщо відповідає, то з точки зору планового бюджету нічого не змінюється. Якщо ж ставка є нижчою, ніж закладалося в бюджеті, — з’являється можливість для збільшення планових витрат або для скорочення дефіциту.