Кому вигідний Роттердам плюс?

27 липня 2020, 14:00

Що таке формула Роттердам+ і чому вона викликає стільки обговорень.

Матеріал опублікований у відповідь на раніше опубліковану колонку Олександра Корчинського.

У п'ятницю вийшов блог мого колеги з Центренерго, в.о. гендиректора Олександра Корчинського. У тексті він розмірковує про контракт на поставку вугілля на Центренерго з шахт ДТЕК, заснований на прив'язці ціни до так званої формули Роттердам+. Контракт укладено в липні і фактично виконуваний нині обома сторонами.

Відео дня

З точки зору Центренерго вигоди від укладення контракту з ДТЕК очевидні:

  • ДТЕК поставляє вугілля на 20% дешевше регуляторної ціни;
  • ДТЕК поставляє вугілля на 10% нижче ціни газу, на якому працювали ТЕС Центренерго.

Це підтверджує в своїй статті та Олександр Корчинський «ціна вугілля за контрактом з ДТЕК посилання — 1 650 грн за тонну — прийнятна і відповідає інтересам держпідприємства».

З позиції галузі і держави теж вигоди очевидні: економія для держпідприємства посилилася збереженням робочих місць на Добропіллявугілля, зростанням ВВП і збільшенням податкових надходжень.

Здавалося б, у цьому випадку переміг здоровий глузд, предмета для дискусії немає і можна ставити крапку.

Але ні, там, де є формула Роттердам+ завжди є політика. Центренерго зберігало майже гробове мовчання останній рік. Чому ж раптом зараз вони намагаються відхреститися від формули, прописаної в їх контракті. Це незважаючи на всі очевидні вигоди і користь для галузі і України, які в цьому випадку не підлягають ніякому сумніву і визнаються всіма сторонами. Може тому, що вони не вписуються в концепцію «зради», насаджувану блогерами, а тепер уже політиками. Очевидно, тому в.о. голови держкомпанії доводиться говорити «я за імпортний паритет», «ціна в контракті справедлива» і тут же «я проти Роттердам+». А адже це все одне й те саме. Роттердам+ — це і є ціна імпортного паритету і, правда, вона справедлива і найнижча сьогодні.

Контракт на поставку вугілля між Центренерго і ДТЕК — це перший контракт в історії Центренерго, який укладений на базі прозорого ринкового ціноутворення. У цьому нове керівництво держкомпанії дійсно здійснило прорив. Відкрито. Чесно. Без корупції.

Тому складно перебувати в шпагаті, в якому опинилося Центренерго. З одного боку, ціна справедлива, з іншого, «ми нічого не знаємо про Роттердам+». Посудіть самі:

  • Центренерго виходить з міркуваннями про те скільки транспортувань з Європи закладено в ціні українського газу, який воно купує дорожче ніж вугілля у ДТЕК? Ні.
  • У газі працює аналогічна формула імпортного паритету. Її ідея дуже проста і використовується у всьому світі, як еталон справедливої ціни, і також включає вартість доставки.
  • Центренерго виходить з міркуваннями про те скільки транспортувань з Європи закладено в ціні українського вугілля держшахт, яке воно купує дорожче ніж у ДТЕК? Ні.

Полеміка в ЗМІ щодо Роттердам+ не має ніякого відношення до господарської або комерційної тематики. Будь-якому трейдеру, що працює на зовнішніх ресурсних ринках відомо, що всі енергетичні продукти в Україні купуються і продаються за ціною, прив'язаною до міжнародних хабів, плюс доставка в Україну з цих хабів. Це універсальна формула розрахунку ціни імпортної альтернативи з прив'язкою до ринкових індексів. Будь то газ, дизпаливо або вугілля.

Роттердам+ звучить «сумнівно» тільки тому, що таким його зробили мільйони доларів, вкладені в медійну війну одних політиків з іншими. Але від керівників бізнесів чекають правильних і прозорих ринкових рішень, взаємовигідних, а не політичних гасел.

Завдання ДТЕК і Центренерго — це виробництво електроенергії, розвиток власних підприємств, виплата податків у казну і зарплат співробітникам. На цьому пропоную і зосередитись.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X