Рятувальні 12% для газовидобутку

25 жовтня 2016, 10:31
Нещодавня публічна заява газовидобувників про початок стагнації виробництва в приватному секторі є логічним наслідком, про який бізнес говорить вже другий рік поспіль

Видобуток не може зростати лише завдячуючи політичним заявам. Якщо відсутній комерційний інтерес брати ризики та бурити свердловини – необхідні інвестиції не прийдуть у розвиток нових та вже існуючих проектів.

Відео дня

На моє переконання, про це свідчать, зокрема, дві очевидні речі.

Перша – зниження видобутку приватними газовидобувачами. У поточному році очікується лише інертне зростання – на рівні 7% (до 4.1 млрд.м.куб), що вдвічі повільніше ніж рік тому, та у п’ять разів нижче за темпи 2014 року. За даними профільної Асоціації газовидобувачів, наступного року буде видобуто, у кращому випадку, ті самі обсяги (зростання 0%), що, до речі, нижче аніж закладені в бюджет оптимістичні параметри при плануванні надходжень від сплати ренти на 2017 рік. Зрозуміло, що за збереження такого тренду усі розмови про заміщення імпорту та вихід на рівень самозабезпечення України газом в 2020 році будуть все більше сприйматися виключно як балачки.

Другий очевидний фактор – надвисоке податкове навантаження на галузь країни, яка ставить для себе за мету позбутися імпортної залежності та підвищити видобуток на 35% до 27 млрд.куб.м. Очевидно, Україні бракує власних інвестиційних ресурсів, тоді як боротьбу за міжнародні інвестиції вона впевнено програє – зокрема, середній рівень оподаткування ресурсними податками в Європі складає 12% (на дохід), тоді як в Україні – 29.5%.

Через дворазове підвищення податків та перипетії на ринку в минулому році – зокрема, заборона на реалізацію газу промисловості та багаторазове підвищення вимог до формування страхового запасу газу в підземних сховищах – з вітчизняного видобутку пішли майже усі іноземні інвестори (американці, канадці, поляки). Переконати їх в зворотному сьогодні досить важко, особливо на фоні сталих низьких цін на газ та компрометуючої уряд ситуації навколо Юзівської площі.

З огляду на зазначене та беручи за необхідність збереження дохідної частини держбюджету на 2017 рік задля реалізації соціальних програм уряду, видобувники пропонують вчинити мудро та прислухатися до компромісного варіанту – підвищити інвестиційну привабливість сектора за рахунок зниження податкового навантаження до середньоєвропейського значення саме на нові інвестиції.

Компанії пропонують використати канадську модель – запровадити з наступного року стимулюючу єдину 12% ставку ренти винятково для природного газу, що буде видобуватися із свердловин, буріння яких розпочнеться після 1 січня 2017 року, зберігши чинний рівень оподаткування для діючих об’єктів. Такий сценарій має дозволити залучити необхідний обсяг нових інвестицій ($1 млрд) задля необхідного приросту виробництва, одночасно гарантуючи податкові надходження в 2017 році та їх стале зростання надалі.

Час тверезо та без популізму оцінити ситуацію та задіяти конкретні заходи назустріч галузі, яка виступає потужним мультиплікатором в економіці та виступає найбільшим платником податків.

Показати ще новини
Радіо НВ
X