Стисло і зрозуміло: Несподіване зниження облікової ставки на 2%. Що це означає

24 квітня 2020, 11:40

П’ятниця, 24 квітня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • Центральний банк України несподівано знизив основну ставку на два процентних пункти, до 8%  найнижчий рівень за шість років. «Наша мета, щоб банки могли допомогти українській економіці якомога швидше стати на ноги після закінчення карантину»,  заявив учора журналістам голова Національного банку України Яків Смолій. Це сьоме скорочення поспіль, після того як центральний банк почав скорочувати ставку минулої весни з 18%. Після сьогоднішнього скорочення центральний банк став ще ближчим до своєї мети до кінця року досягти ставки 7%.

Відео дня

 • «Досить сильний рух від НБУ, ринок очікував зниження тільки на 1%»,  пише Тімоті Еш із Лондона. Він сказав, що цей крок, ймовірно, відображає: термінову допомогу економіці, низьку інфляцію, оптимізм, що Рада прийме законодавство, необхідне для укладення угоди з МВФ, і впевненість, що гривня не дуже знеціниться. Центральний банк прогнозує, що економіка України скоротиться на 5% цьогоріч через коронавірус, а це велике відхилення від прогнозу на 3,5% до пандемії.

 • Прем'єр-міністр Шмигаль привітав зниження процентної ставки, написавши у Telegram: «Такі кроки регулювання дають можливість підтримати економіку в умовах коронавірусної кризи... Дешеві довгострокові кредити для українського бізнесу є одним із пріоритетів нашого уряду.»

 • Центральний банк прогнозує, що цей рік Україна завершить з інфляцією на рівні 6%, у рамках цільового діапазону 5%. Інфляція в березні склала 2,3%. Зниження інфляції  це низькі ціни на енергоносії та падіння споживчих витрат протягом двомісячного карантину. Проте до літа очікується, що масові державні витрати підтримають споживчий попит, повідомляє Національний банк України.

 • Знижуючи інфляцію, рахунки за газ для населення у квітні мають бути на 14% нижчими за рівень березня. Порівнюючи із січнем домогосподарства платитимуть на 38% нижче. Генеральний директор НАК «Нафтогаз» Андрій Коболєв сказав: «Я сподіваюся, що тиск на бюджети українських домогосподарств зменшиться, знижуючи негативний ефект карантину». Ціни могли бути ще нижчими, але Нафтогаз наприкінці грудня зробив невірну ставку на зимові ціни на газ. Європейські ціни на газ знаходяться на 20-річних мінімумах.

 • Fitch Ratings підтвердило довгостроковий рейтинг дефолту України на рівні «B», знизивши прогноз із «позитивного» до «стабільного». Ефект світового спаду, викликаного обмеженнями через коронавірус, пом'якшиться низькою залежністю України від в'їзного туризму, хорошим поєднанням експорту товарів і низькими цінами на нафту. Fitch прогнозує, що після падіння ВВП на 6,5% цьогоріч, економіка України зросте на 3,2% у 2021 році.

 • Економіка ЄС, найбільшого в Україні торгового партнера, може скоротитися аж на 15% цьогоріч, попередила вчора президентка Європейського центрального банку Крістін Лаґард. Окрім того, президент Європейської ради Шарль Мішель схвалив три програми страхування для підтримки різних регіонів Європейського союзу. Загальна сума допомоги фінансування підприємств і робітників склала €540 млрд.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

 • Всесвітній банк повідомляє, що Україна  найбільший одержувач грошових переказів у Європі, отримавши торік $15,8 млрд. Ця цифра на третину перевищує оцінку Національного банку України, що становить 10% від ВВП України, і робить робочу силу другим за величиною експортним продуктом в Україна після продовольства. Всесвітній банк прогнозує, що грошові перекази скоротяться цьогоріч на 28% у регіонах Європи і Центральної Азії.

 • Показуючи залежність ЄС від українських сільськогосподарських робітників, Фінляндія організувала чартерний рейс з Києва в Гельсінкі, який доправив 200 українців учора до Фінляндії. Ще 800 українців зареєструвалися у Міністерстві закордонних справ України, щоб мати право на робочі поїздки цієї весни.

 • Готуючись відмовитися від половини щорічних трудових переказів, уряд хоче, аби більшість із 2 мільйонів українців, які приїхали додому цієї весни, залишилися в Україні, повідомив прем'єр-міністр Шмигаль РБК-Україна. «Ці люди будуть дуже корисними для розвитку економіки в державі», — каже він. «Тому ми маємо їх втримати». На додаток до створення робочих місць, наступного тижня уряд запустить програму позик «Нові гроші» з низькими відсотковими ставками для допомоги репатріантам почати малий бізнес. «Ми хочемо спробувати утримати людей в Україні, й ми зробимо все можливе для цього», — каже Шмигаль. «Ми не торгуємось, щоб взяти людей на роботу».

 • Протягом карантинного періоду споживання електроенергії в Україні знизиться на 10%, а протягом усього року — на 7%, повідомила вчора виконувачка обов'язків міністра енергетики Ольга Буславець на онлайн-зустрічі з Європейською бізнес-асоціацією.

 • Українські ІТ-компанії залучили $510 млн нових інвестицій торік, що в 1,5 рази перевищує рівень 2018 року, згідно з новим щорічним звітом Української асоціації венчурного капіталу та інвестицій. Усього було укладено 115 угод, середня вартість яких збільшилася до $5,7 млн. Найкращі угоди: GitLab — $268 млн; Граммарлі — $90 млн; People. ai — $60 млн; і JiJi. ng — $21 млн.

 • Вантажообіг через українські морські порти збільшився на 11% у першому кварталі проти такого ж періоду минулого року. Експорт склав 77% від 41 млн тонн. У трійку лідерів увійшли: зерно — виріс на 1,7% до 13,7 млн тонн; руда — на 32% до 10,3 млн тонн; і контейнери — на 19% до 265 500.
 • Приєднуючись до повітряного вантажного буму, Azur Air Ukraine переконфігурує кілька своїх далекомагістральних літаків Boeing 767-300 для перевезення вантажів. МАУ перевозить вантажі трьома Боїнгами, а SkyUp реконфігурує дев'ять Боїнгів. Відповідаючи на продовження карантину до 11 травня, МАУ і SkyUp оголосили вчора, що вони не виконуватимуть регулярні пасажирські рейси до цієї дати.
 • Ryanair, найбільша європейська авіакомпанія, сподівається відновити 40% своїх рейсів у липні, але вона не літатиме із заблокованими середніми кріслами, щоб зменшити зараження вірусом. «Або уряд платить за середнє місце, або ми так не літатимемо», — каже The Financial Times генеральний директор Ryanair Майкл О'Лірі. «Ми не можемо заробляти гроші на коефіцієнтах завантаження 66%. Навіть якщо так зробити, середнє місце не забезпечить соціального дистанціювання. Тому це безглузда ідея, яка не має ніякого сенсу».

Від редактора:

Ударні хвилі, викликані різким зниженням ставок у центральному банку, відображають професіоналізм Національного банку України. Спростовуючи імідж Києва як маленького міста, де всі фінансові політики знають і розмовляють один з одним, більшість експертів помилилися. Консенсус експертів з опитувань Reuters і Bloomberg передбачив скорочення на один процентний пункт. В опитуванні Reuters половина експертів передбачила відсутність зниження або скорочення на пів відсотка. Дійсно, довгострокові результати Bloomberg показують, що шість із 10 рішень банку за останній рік були також «несподіваними». Або експерти — погані провісники, або банкіри не розкривають карти — або і те, й інше.

Стисло і зрозуміло  щоденний моніторинг ділових новин. Публікується у партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікація повної версії тексту заборонена.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN із новинами, заснованими на фактах, для інвесторів та інвестиційних менеджерів в Україні.

Показати ще новини
Радіо NV
X