Ринок праці для людей з інвалідністю

1 грудня 2017, 14:00
25 років тому Генеральна Асамблея ООН проголосила 3 грудня Міжнародним днем людей з інвалідністю. В Україні близько 3 млн осіб мають обмежені можливості

Однак інвалідність — це не вирок. Міжнародний день людей з інвалідністю покликаний нагадувати нам про рівність, різноманітність, взаємозбагачення, практичні рішення, питання інклюзії в освіті і працевлаштуванні. Ми проаналізували базу вакансій, щоб подивитися, які пропозиції надає ринок праці для людей з обмеженими можливостями.

Відео дня

Дуже часто життя показує, що люди з інвалідністю можуть бути і стають повноцінними і високоефективними членами суспільства, висококласними фахівцями. Вони соціально активні, а ще надихають багатьох, у тому числі й здорових.

Соціальна політика стосовно осіб з обмеженими можливостями здійснюється за двома напрямками:

  • з точки зору суспільних, глобальних проблем — зміни громадської думки стосовно проблеми інвалідності;

  • формування середовища життєдіяльності, створення системи соціального і раціонального працевлаштування і т.д.

Якщо говорити про ринок праці, то аналіз бази показав, що серед загальної кількості вакансій, розміщених на сайті hh.ua, на сьогодні 2% пропозицій щодо працевлаштування доступні для людей з інвалідністю.

Найактивніше роботодавці пропонують робочі місця у таких професійних сферах, як ІТ, телеком, продажі, маркетинг, адміністративний персонал та початок кар’єри.

Регіональний фокус вакансій виглядає таким чином: найбільше пропозицій від роботодавців у Києві — 37%. Активними у цьому питанні є також роботодавці Харківської, Одеської, Дніпропетровської та Донецької областей. Значно менше вакансій у інших регіонах.

Майже у 80% вакансій пропонується повна зайнятість, а от можливість працювати дистанційно чи віддалено надається у 35% вакансій.

Щодо досвіду роботи, то роботодавці доволі лояльні у своїх побажаннях: одна третина готова співпрацювати з молодими фахівцями і спеціалістами без досвіду, 51% працедавців охоче візьмуть на роботу людину із мінімальним досвідом чи досвідом до 3 років. Досвід понад три роки вимагають 14% компаній, а понад шість — 2%.

Як показує аналіз бази вакансій, на українському ринку праці є пропозиції для людей з інвалідністю. Також проводяться спеціалізовані ярмарки вакансій. Крім того, існують ініціативи щодо організації проектів соціально відповідального бізнесу. Все це дає змогу зблизити два таких різних світи, а Міжнародний день людей з інвалідністю — це ще одна нагода розглянути питання, у тому числі і щодо професійної реалізації людей з особливими потребами, у практичній площині.

Однозначно, ще є ціла низка проблем, котрі потребують вирішення, але є і позитивні зрушення:

  • закріплено права людей з інвалідністю на законодавчому рівні;

  • проводиться робота у рамках національного дослідження Український індекс корпоративної рівності;

  • започатковано у рамках Премії HR-бренд Україна спецномінацію "Рівні можливості" з метою привернення уваги HR-спільноти до теми інклюзивного працевлаштування, щоб зібрати та презентувати кейси від компаній, які мають у своєму колективі людей з інвалідністю. Це дозволить більш детально дослідити цей трепетний аспект трудової взаємодії на українському ринку.

І у повсякденному житті ми все частіше зустрічаємо людей з обмеженими можливостями у робочих процесах. Вони надають послуги в магазинах, кафе, працюють водіями таксі, тощо. Соціально відповідальні роботодавці адаптують умови праці для таких людей і своїм прикладом заохочують інших включатися у процес їхнього працевлаштування. Все це підтверджує, що людям з інвалідністю можливо знайти роботу, а це дає надію на більше поширення практики інклюзивного працевлаштування по всій країні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X