Революція на фондовому ринку

13 лютого 2018, 19:11

Хто тут не мріяв бути співвласником Apple, Microsoft або Tesla. Традиційно в Україні не було законного способу купити акції компаній, які дійсно подобаються. В які ти віриш. Які надихають.

І, з одного боку, світ глобальний, ви користуєтеся телефоном з яблучком, дивитеся на запуск космічного корабля і мрієте про електромобіль, який точно буде зібраний не на заводі компанії, чиї акції зараз обертаються на українських біржах. А з іншого боку, ви закриті в межах українських емітентів, і змушені вибирати між Мотор Січчю і Укрнафтою. Не надихає, чи не так?

Відео дня

Тепер ситуація змінилася. Або, скажімо так, з'явилася можливість, щоб ситуація змінилася. Найближчим часом. І цю зміну можна з повною впевненістю назвати революційною. Найближчим часом на українських біржах зможуть торгуватися акції іноземних компаній. Бюрократично це все було забезпечено рішенням НКЦПФР (N871), яке набрало чинності 6 лютого 2018 року. І з'явилося воно не на порожньому місці, адже ринок готувався до цієї події з 2011 року. Рішенням комісії було розширено список іноземних цінних паперів, які можуть допустити до великої честі – торгуватися на внутрішньому ринку України. Раніше така можливість була відкрита тільки для компаній, які мають активи в Україні, але примхою долі та своїх акціонерів робили розміщення акцій у Варшаві або Лондоні. Тепер таких обмежень немає. І фактично акції будь-якої компанії можуть почати торгуватися на українському ринку.

Важливо зазначити, що бюрократичним рішенням заразом і спростили бюрократичні процедури, необхідні для оформлення допуску. Бо раніше без умовної довідки про флюорографію це було зробити неможливо, підтвердженням цьому є те, що тільки дві компанії завели свої акції на внутрішній ринок України, а торгується тільки одна компанія – Миронівський хлібопродукт (МХП). І щоб запустити Нашу Рябу в рідні пенати, знадобилося три роки паперової тяганини і велике бажання самого емітента. Тепер це бажання – необов'язкова норма, і добре, тому що важко уявити собі Ілона Маска, що стоїть у черзі в Національну комісію (НКЦБФР) з пакетом документів і мрією, що його акції будуть торгуватися в Україні.

Тому рано кричати, що фондовий ринок України помер, навіть незважаючи на те, що звідси біжать багато вітчизняних компаній, чиї акції потрапили на біржу волею випадку і процедури приватизації. І їхнім власникам не потрібна була ні прозорість, ні публічність. І тепер ці ж таки шановні акціонери (власники) забирають свої компанії з ринку, з радістю користуючись процедурою «сквіз-аут» (розумне слово, яке означає, що якщо у тебе вже є 95% акцій компанії, то решту акцій ти можеш вимагати продати собі). Утримувати таких емітентів сенсу немає.

Водночас важливо зрозуміти, що солодкі акції іноземних гігантів не зможуть потрапити до нас на стіл самі собою. Їх повинен хтось доставити. Щоб акції іноземних компаній торгувалися в Україні, необхідно, щоб українські торговці, інвестиційні банки, могли купувати їх за кордоном і заводити в Україну. І тут важливою є роль іншого регулятора – Національного банку. І його валютне регулювання. Наразі для покупки іноземних акцій торговці повинні отримувати разові валютні ліцензії, що теж вимагає чимало часу, зусиль і нервових клітин. Навіть більше, поки що не існує спрощеного механізму виведення іноземних інвестицій при продажу іноземних акцій в Україні.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Крім усього іншого, існують обмеження на покупку іноземних цінних паперів в Україні нерезидентами, що знижує потенційну ліквідність цього сегменту ринку. Це істотно ускладнює весь революційний процес. Без валютної лібералізації важко уявити, як буде функціонувати процес доступу і торгівлі іноземних ЦП на ринку України. Начебто сам НБУ наполягає на лібералізації ринку як своєму пріоритеті, і навіть закон "про валюту" вже підготував. Але поки що більша частина лібералізації залишається в майбутньому, а зміни назріли ще в минулому.

Як не дивно, це буде корисно і для українських емітентів. Зараз коло інвесторів на українському внутрішньому ринку дуже обмежене. Що буде, коли пересічний українець отримає можливість купувати акції західних компаній, не використовуючи при цьому стрьомні схеми, як це роблять деякі зараз, торгуючи акціями американських компаній, обходячи закони України? Ми побачимо значний приплив людей для торгівлі.

А далі апетит приходить під час їжі. І ті люди, які зайдуть спочатку в першокласні імена, відчують смак до інвестування, будуть залишатися на ринку, реінвестувати прибуток і далі шукати нові імена. І тут черга дійде і до українських компаній. Які значно дешевші від своїх західних аналогів.
Є плюси і для українських компаній, чиї акції торгуються зараз далеко від Батьківщини.

Коли їхні акції повернуться додому, компанії зможуть реалізувати програму заохочення персоналу, залучаючи співробітників до участі в акціонерному капіталі компанії, не використовуючи при цьому офшорні схеми. Адже це так по-європейськи, коли працівники отримують не тільки зарплатню, але й дивіденди від діяльності компаній, яким віддають свою працю.

І дуже важливий такий крок в контексті майбутньої пенсійної реформи. Адже поява недержавних пенсійних фондів призведе до попиту з їхнього боку на якісні інструменти. І якщо вашу пенсію, вашу майбутню пенсію, будуть вкладати в акції Coca-Cola або Apple, я думаю, ви будете впевненіші у своєму майбутньому, ніж якщо гарантувати ваші доходи в старості будуть тільки українські компанії.

Показати ще новини
Радіо NV
X