Революція Гідності: економічні результати

21 листопада 2018, 16:00

В цей день, п’ять років тому, в Україні почалася Революція Гідності, яка сильно змінила Україну та стала причиною тектонічного геополітичного зсуву у світі.

Сьогодні багато українців згадують ці події та свою безпосередню участь у них. Але б я хотів трохи вибитись з цього тренду і замість особистих спогадів поговорити про Майдан та його результати сухою мовою економічних показників. Адже, великою мірою, саме показники макроекономічного стану України до та після Майдану говорять нам про результати Революції.

Відео дня

Почнемо з темпів зростання ВВП. У 2013 році, – останньому році режиму Януковича – ВВП України зріс на 0%. На 2018, п’ятий рік після Майдану, МВФ прогнозує для України економічне зростання на рівні 3,5%.

У часи Януковича золото-валютні резерви країни обвалилися на 55% - з $34,5 млрд у 2010 до $15,4 млрд у лютому 2014. Станом на вересень 2018 вони становлять $16,6 млрд, тобто після Революції, не дивлячись на шалену економічну кризу (про причини якої – нижче) та війну з Росією, резерви зросли на 8%.

Державний та гарантований державою борг при Януковичі зріс більш ніж на третину – на 35%. У 2010 він становив $54,3 млрд, у 2013 - $73,1 млрд. Зараз, станом на серпень 2018, державний та гарантований державою борг становить $74,9 млрд (зростання на 2,5%), тобто після Майдану нарощування державних боргів України припинилося.

Дефіцит державного бюджету у 2013 році становив 6,5% від ВВП (з урахуванням дефіциту Нафтогаз України. У 2017 – лише 2,2% від ВВП. Власне, з цих цифр і зрозуміло, чому припинилося нарощування боргів.

Фіскальне навантаження на економіку – співвідношення державних видатків до ВВП – становило у 2013 році 49,8% від ВВП. Майже половину ресурсів економіки за часів Януковича забирав та перерозподіляв корумпований знизу до гори державний сектор. У 2017 році цей показник становив вже 41,5%, тобто навантаження держави на економіку вдалося знизити майже на одну п’яту.

З цих цифр видно, що режим Януковича упевнено й рішуче вів Україну до масштабної кризи, яка б сталася у 2014 (максимум у 2015) безвідносно Майдану чи інших політичних потрясінь. Нічим іншим двократне скорочення золото-валютних резервів та нарощування на третину державного боргу за чотири роки скінчитися просто не могло.

Причому, ще задовго до того, як настала криза, економічне зростання в Україні Яунковича зупинилося. В 2012 та 2013 ВВП України, фактично, не зростав. Замість цього, тодішній режим провадив політику вичавлювання ресурсів з приватного сектору економіки в державний, звідки вони перерозподілялися у вигляді корупційних потоків або роздавалися у вигляді тих чи інших виплат електорату для його, фактично, підкупу на виборах.

Макроекономічна криза, яка сталася після Майдану, була запрограмована політикою 2010-2013 років і значно посилена економічними втратами від російської інтервенції та торгівельної війни. Однак, революційного імпульсу до реформ вистачило на те, щоб подолати цю кризу, стабілізувати ситуацію та відновити економічне зростання до середньоєвропейського рівня. Бюджетній дефіцити було різко знижено, нарощування державного боргу та падіння золото-валютних резерів – зупинено. Не менш важливо – реформаторам вдалося значно знизити рівень перерозподілу ВВП країни через державний сектор, що вивільнило економічні ресурси для розвитку приватного сектору.

Тепер в нас на порядку денному стоїть питання того, як остаточно позбутися боргів минулих часів, які постійно тягнуть нас униз, та як за рахунок реформ перейти до темпів зростання, що дозволять нам швидко наздогнати інші східноєвропейські країни. Наразі, прогнозовані нам на 2018 рік темпи зростання співставні з середньосвітовими та середніми по Східній Європі: МВФ очікує зростання нашого ВВП на 3,5%, світового – на 3,7%, східноєвропейського – на 3,8%. Однак, зараз ми є однією з найбідніших (за показником номінального доларового ВВП на душу населення – найбіднішою) країн Європи і, якщо хочемо це змінити, маємо зростати значно швидшими, причому, довгостроково.

Власне, цей новий конструктивний порядок денний – пошук способів швидко зростати замість накачування боргами нежиттєздатної економічної моделі часів Януковича – і є, як на мене, головним економічним досягненням Революції.

Показати ще новини
Радіо НВ
X