Рішення суду щодо Приватбанку. Якими можуть бути наслідки

19 квітня 2019, 17:40

Три варіанти розвитку подій

Зараз очевидно одне. Буде апеляція. До рішення в апеляції нічого не зміниться. Але це питання часу. Рано чи пізно це рішення буде прийнято.

Реально є 3 варіанти:

- Всі інстанції підтверджують рішення адміністративного суду і визнають націоналізацію незаконною. Які наслідки?

Відео дня

1. Приватбанк буде ліквідовано. Держава поверне собі ОВДП на суму 156 млрд грн, які були внесені в капітал Приватбанку, але змушена буде виплатити близько 132 млрд грн вкладникам банку, в рамках Фонду гарантування вкладів. Фактично, це буде емісія. Гарна новина, що зазвичай люди, отримавши відшкодування, більшу частину грошей залишають у новому банку. Правда, не зрозуміло, як будуть реагувати вкладники в тому випадку, якщо ляже найбільший банк у системі і наскільки сильний відтік коштів з банків це спровокує. Не виключено при цьому, що Коломойський отримає право і на компенсацію. Раніше він заявляв про суму 2 млрд доларів.

2. Україна втратить можливість отримати від Коломойського і Боголюбова компенсацію. У разі такого рішення локальних судів у Лондонського Суду не буде вибору і він закриє справу. У підсумку, Коломойський і Боголюбов розморозять свої активи, а платники податків позбудуться можливості отримати компенсацію. Виведені з банку 5,5 млрд доларів пробачать.

3. Україна втратить підтримку МВФ та інших кредиторів. Націоналізація Приватбанку є важливою частиною реформ, які здійснювалися під тиском кредиторів. Таке рішення поставить хрест на співпраці з МВФ. У результаті, це прямий шлях до реального дефолту. Сильного падіння курсу гривні. Повноцінної економічної кризи.

Підсумок: економічні втрати оцінити просто неможливо.

- Мирова угода. Суть – під тиском потенційного визнання націоналізації незаконною Коломойський змусить державу піти з ним на угоду. У підсумку, справи в українських судах будуть закриті за його ініціативою, а Україна відмовиться від претензій в Суді Лондона. Приватбанк залишиться в державній власності.

Підсумок: Україна відмовляється від спроб компенсувати платникам податків втрати в розмірі 5,5 млрд доларів, яких країна зазнала під час рятування Приватбанку. Реакція наших західних партнерів негативна, але передбачити її до кінця неможливо. Після рішення суду було зроблено кілька заяв, як від ЄБРР, так і від американського посольства, в яких наголошувалося, що справедливе покарання колишнім власникам і компенсація вкрай важливі. Не виключено, що програма підтримки України може бути також зірвана або заморожена.

- Україна виграє в апеляції і українські суди відхиляють вимоги Коломойського, а Суд Лондона забирає активи Коломойського і Боголюбова на користь держави України.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Підсумок: Приватбанк залишається державним і працює як і раніше. Держава отримує активи на суму близько 2 млрд доларів. При цьому, активи повинні бути продані, що створює позитивну історію приватизації, оскільки зараз в інвесторів немає інтересу до тих активів, які може їм запропонувати Україна. Інвестори отримують позитивний сигнал на кшталт продажу Криворіжсталі.

Є ще напевно багато «середніх» варіантів. Але це основні. До того ж мені важко повірити, як третій варіант може бути реалізований без політичної волі. Політичної волі першої особи. Ми прекрасно розуміємо, що суди в Україні продовжують ухвалювати рішення з огляди на: а) гроші; б) політичний тиск. І не важливо, хто в цьому винен. Тож судова реформа не вдалася. Але факт є факт. Без політичної волі першої особи Україну чекає перший або другий варіант. І важко уявити, щоб у кандидата Зеленського була політична воля не допустити такого результату подій. Хіба що Дядько Сем зможе впливати на нього більше, ніж просто дядя.

У будь-якого нашого рішення є наслідки. У будь-якого голосування – фінансова ціна. Треба просто бути готовим її заплатити. За шанс.

Текст опубліковано з дозволу автора

Більше поглядів – у розділі Експерти НВ Бізнес

Показати ще новини
Радіо NV
X