Чому релокація IT-компанії в Україну — вірне рішення

30 жовтня 2020, 16:00

Україна — перспективна країна для розвитку стартапів і IT-бізнесу. У нас є кілька компаній-єдинорогів, центри розробки та офіси Microsoft, IBM, Amazon. Це підтверджують й інші цифри.

Цього року я брав участь у кіпрській конференції ReLocate, на якій обговорювали найкращі країни для переїзду і розвитку IT-компаній. Лідерами рейтингу стали 18 країн. Серед них — Кіпр, Мальта, Естонія, Латвія, Литва і Польща. Україна не потрапила в ТОП країн для релокейту. Рейтинг складався на основі 30 параметрів, які впливають на ведення бізнесу: від вартості життя до макроекономічних і геополітичних чинників. Дійсно, деякі параметри у нас поки що слабші, ніж в інших країнах, але вже найближчим часом Україна має всі шанси не тільки увійти в цей список, а й стати одним з його лідерів.

Відео дня

Обговоримо деякі моменти, на які завжди звертають увагу компанії й інвестори, обираючи локації для розвитку проєкту.

IT-спільнота

На сьогодні, за прогнозними даними, в Україні налічується понад 200 тисяч IT-фахівців. Це більше, ніж у Латвії, Естонії та Литві разом узятих. В Україні завжди можна знайти розробника будь-якого рівня і під будь-який напрям. А за наявності хорошого HR найнятий працівник рівня Senior може виявитися одним з найкращих світових фахівців свого профілю. Ще простіше з джуніорами — в Україні сильна школа STEM, яка щорічно поставляє на ринок тисячі випускників вищих навчальних закладів, різноманітних шкіл і курсів програмування. Як правило, всі вони сповнені ентузіазму розвиватися в обраному напрямі.

В останні десять років людський потенціал країни стали помічати компанії зі світовим ім'ям. В Україні відкриті центри досліджень і розробки Google, Amazon, Boeing і багатьох інших корпорацій.

Масштабна IT-спільнота сприяє і виникненню власних проєктів. За даними профільного порталу StartupBlink, на жовтень 2020 у всій країні налічується понад 450 стартапів. Для порівняння, на Кіпрі їх всього 35.

Деякі з цих стартапів стають відомими на весь світ і навіть переходять в розряд єдинорогів з капіталізацією понад $1 млрд (GitLab, Grammarly).

Низька вартість

Одним з головних параметрів популярності українських розробників за кордоном завжди було співвідношення ціна-якість. Завдяки цьому Україна стала однією з провідних європейських країн щодо реалізації IT-проєктів на аутсорсі. Дійсно, зарплати айтівців в Україні в середньому втричі нижчі, ніж у США, звідки наші аутсорсери отримують основну масу замовлень. При цьому якість розробки мало чим поступається Штатам і значно вища, ніж на ринках, що розвиваються, — наприклад, в Африці. На перший погляд, це може говорити про утиск фахівців у питанні зарплат і демпінгу країни на світовій IT-арені. Насправді питання набагато глибше. Відносно низька вартість роботи фахівців пов’язана з цілим рядом параметрів, які відкривають можливості для розвитку всієї галузі.

Низька вартість житла. Середня вартість одного квадратного метра в новобудовах Києва становить $1 000, на вторинному ринку показник доходить до $1 500. На Кіпрі за 1 квадратний метр доведеться заплатити близько $3 500. Схожа ситуація й з орендою. Двокімнатна квартира в Лімассолі сьогодні буде коштувати в середньому $1 300−1 500 на місяць. У Києві таке саме житло можна знайти за $500−700.

Говорити про різницю у вартості продуктів і зовсім немає сенсу.

У сумі з ідеальним географічним розташуванням це все вже робить Україну максимально привабливою для розвитку IT і релокейтів з інших регіонів. Але є і ще один важливий плюс.

Інвестори і фонди

За підсумками 2019 року ринок венчурного капіталу в Україні досяг $0,5 млрд. Цей показник став рекордним і в цілих півтора раза перевищив цифри 2018 року. Це говорить про те, що інвестиційний ринок в Україні зростає і розвивається. Тут з’являються нові фонди, а приватні інвестори починають приділяти все більше уваги сфері IT. Залучити ангельські інвестиції українським стартапам вже не настільки проблематично, як кілька років тому. Більш того, місцеві проєкти успішно отримують посівне фінансування (seed-stage) і проходять А-раунди без залучення іноземних інвесторів.

В Україні налічується понад 450 стартапів. Для порівняння, на Кіпрі їх всього 35

Правда, поки що українські інвестори бояться серйозних ризиків і рідко вкладають навіть у найперспективніші й успішні проєкти більше ніж $10 млн. Здебільшого це стає причиною для переїздів успішних стартапів на пізніх стадіях фінансування в США, де ринок венчурних інвестицій набагато вільніший, а в перспективу готові вкладати $100 млн і більше. Але і це може бути лише питанням часу.

Податки

Поки що це найслабше місце України в порівнянні з іншими країнами, які вибирають для релокейту IT-компанії. Існує безліч прикладів, коли основна база розробки стартапу залишається в Україні, а вся юридична документація і рахунки переносяться в юрисдикцію з більш лояльною системою оподаткування і наявністю режиму IP-box (режим, що надає податкові пільги при роботі з продуктами інтелектуальної власності). Але це питання теж вирішуване. Як приклад можна навести білоруський Парк Високих Технологій, резиденти якого отримали серйозні податкові пільги й вивели рівень IT в країні на принципово новий рівень. Для збереження українських компаній в країні і залучення іноземних інвесторів Україні досить зробити податок для IT-сфери трохи нижчий, ніж у Білорусі. Це питання зараз стоїть на порядку денному і є частиною великого проєкту Дія.City, який передбачає виникнення великого IT-хабу зі створенням комфортних і безпечних умов роботи для його резидентів.

Як ми бачимо, причин перевезти свій IT-бізнес в Україну, навіть у порівнянні з іншими ТОП-країнами для релокейтів, більш ніж достатньо. Але необхідний ще один ривок, який дозволить країні голосно заявити про себе на світовій IT-арені і виведе її в лідери якщо не світової, то вже точно європейської IT-індустрії.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X