Рейдери не зможуть забрати квартиру, занесену до реєстру

4 серпня 2017, 09:15
Органам юстиції вдалося вирішити проблемну ситуацію, яка сталася у Києві з власниками 52 квартир

Нотаріус незаконно переоформив житло на інших осіб. Вніс неправдиві записи до Державного реєстру. Люди вклали гроші у будівництво квартир, а на фінальному етапі будівництва фактично втратили право на житло. Законні власники квартир вчасно звернулися зі скаргами до Міністерства юстиції України, написали в комісію розгляду скарг з питання державної реєстрації, житло їм повернули.

Відео дня

За 25 років в Україні ділки придумали чимало схем, щоб відбирати чуже майно. Рейдери переоформлювали квартири, право на землю, паї селян. Наживалися – і нічого їм за це не було. Повертати своє майно вдавалося щасливчикам – після років судової тяганини.

Кілька слів про те, що потрібно знати та як діяти, щоб не стати жертвою рейдерських атак.

Ваше право охороняється законом

З осені 2016 року в Україні діє антирейдерський закон. За ним ділкам, які провертають оборудки та переоформлюють на себе чуже майно, загрожує кримінальна відповідальність. Це до 10-ти років тюрми з конфіскацією майна. Такий вирок рейдери можуть отримати за рішенням суду.

Для того, щоб повернути своє майно, більше не треба звертатися до суду

Зараз в Україні існує дворівнева система адміністративного оскарження дій у сфері державної реєстрації. Якщо ви дізналися, що з реєстрацією вашого майна сталося щось нездорове, зверніться до комісії при міському або обласному управлінні юстиції, яка приймає скарги на дії або бездіяльність державних реєстраторів та перевіряє, чи не було внесені помилкові дані до реєстру. У Києві я рекомендую громадянам звертатися до Відділу розгляду звернень та забезпечення діяльності комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, яка розташована по вулиці Євгена Сверстюка, 15. Там приймають звернення на зупинення розгляду заяви та відмову у державній реєстрації прав. По областях працюють подібні відділи у місцевих управліннях юстиції. Їхні адреси розміщені на сайті Міністерства юстиції України або на відповідних регіональних сайтах. Якщо ж вам необхідно подати скаргу на рішення державного реєстратора, звертайтеся до Міністерства юстиції до відповідної комісії з питань розгляду скарг.

Отримайте безкоштовну консультацію про можливі шляхи вирішення вашої майнової проблеми у Бюро правової допомоги

В Україні діє більше як півтисячі Бюро правової допомоги. Юристи допоможуть написати скаргу, необхідні звернення та вказати потрібні відомості про майно, на яке наклав руку рейдер. Вам допоможуть отримати алгоритм, як діяти, якщо зустрілися з такими проблемами. Бюро правової допомоги діють у Києві та в усіх регіонах України.

Як відбувається процедура повернення майна

Міністерство юстиції України усуває проблеми жертв рейдерських атак завдяки існуванню Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Якщо підтверджується, що в когось дійсно забрали майно, Міністерство юстиції повертає його назад. Після того, як людина відновлює своє право, наступним етапом Міністерство юстиції готує документи та передає на правоохоронні органи – на три сторони. Реєстратора, який незаконно вніс правки в реєстрі, на ту людину, яка подала звернення на цього реєстратора, щоб передати майно новому власнику, наприклад, на нотаріуса. І на зацікавлену сторону, яка хотіла привласнити собі нерухомість чи землю. Всі ці люди можуть понести кримінальну відповідальність. Тут надія на правоохоронні органи, щоб вони провели розслідування правильно.

Ще кілька слів про рейдерські атаки, пов’язані з правом власності на землю. Це явище не менш розповсюджене, як оборудки з квартирами.

В аграрних регіонах – це південь України, центральні області, часто буває, що великі або середні агрохолдинги беруть паї у громадян і незаконно перереєстровують їх на себе або на інших осіб. Таким чином, у людей землю забирають. За ініціативи Міністра юстиції України Павла Петренка у Херсонській та Миколаївській областях з 2 серпня почав працювати оперативний штаб. До нього входять представники юстиції та обласних адміністрацій. Штаб реагуватиме на незаконні спроби захоплення земель. Питання про них моментально будуть виноситися на комісію Міністерства юстиції з поданням усіх матеріалів на правоохоронні органи.

Як захистити себе від можливих рейдерських атак:

Вивчайте свої права та підписуйте документи на право власності у державних нотаріусів

Я рекомендую громадянам вивчати свої права. Ми у цьому допомагаємо. Для цього в Україні діє проект «Я маю право», який Міністерство юстиції України запускає з вересня. Він фінансується за підтримки уряду США. Цього року проект починається з трьох великих блоків: права громадян у сфері правосуддя, захист права власності, формування вміння протистояти корупції. Отримуйте підтримку через Бюро правової допомоги. Перед тим, як підписувати будь-який договір, проконсультуйтеся, чи в Бюро правової допомоги, чи у державних нотаріусів , перевірте, яку насправді операцію вам пропонують. Ми також контролюємо роботу приватних нотаріусів, але деякі з них намагаються зловживати та за це отримують покарання. Однак жертвами стають громадяни, які не мали б постраждати.

Тримайте вдома оригінали документів на право власності

Довірливі селяни віддають оригінали своїх договорів у фермерське господарство чи агрохолдинг. Залишають на зберігання. Часто ці документи видавались ще на початку 90-тих. На старому папері, зроблені на друкованих машинках, на них стоїть оригінальний підпис людини. І маючи цей оригінал договору, копії паспортів, вигляд підпису у розпорядженні, рейдери незаконно переоформлюють землю на себе. І вносять до реєстру зовсім інші дані. А потім виявляється, що вчорашній селянин – пенсіонер Іванченко Олексій Федорович – із села в Херсонській області уже не власник цієї землі. Інколи по 100-200 земельних ділянок переоформлюють одночасно та перереєстровують на агрохолдинги або інші фіктивні контори. Справа на землю у вас постійно має знаходитися на руках. Ваш договір, свідоцтво про право власності, інші документи, які стосуються землі. Земельний акт має завжди залишатися в того, хто ним володіє. Можна від свого імені самостійно підписувати договори, отримувати гроші, передавати в оренду.

В Україні діє 542 Бюро правової допомоги. Також 1100 дистанційних Бюро правової допомоги. Навіть у невеликих містах районного значення на базі бібліотеки або школи можна знайти пункти правової допомоги від Міністерства юстиції України, на постійно діючій основі. Треба прийти туди з договором, хоча б проконсультуватися. Часто у людини крім хати єдиним активом є земля. Така правова допомога надається безкоштовно. Крім того, соціально незахищеним верствам населення – якщо селянин отримує невеличку пенсію і йому важко зводити кінці з кінцями, ми можемо надати ще безкоштовного адвоката від держави. Це у випадку, якщо раптом ця ситуація зайшла далеко і її треба вирішувати у судовому порядку.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X