На що вплине валютна лібералізація

0 коментувати

У новому законі Про валюту і валютні операції нам дозволили все. Як дозволили? Написали, що з моменту, коли закон набуде чинності, ми маємо права.

Маємо право вперше за 25 років вільно розпорядитися своїми валютними заощадженнями: відкрити рахунок в іноземному банку без ліцензії, перевести туди накопичене непосильною працею, купити акції Google і Facebook і заплатити за освіту за кордоном. Нацбанк процитував Конституцію про те, що тепер і за валюту можна "все, що не заборонено законом" і обрадував "валютним безвізом".

Однак, мене тривожать деякі сумніви, спровоковані моєю здоровою юридичною параноєю.

Сумнів 1. Межі свободи

Закон досить чітко дає зрозуміти, що:

  • Громадяни зобов'язані надавати банкам і органам валютного нагляду повну інформацію про валютні операції і її документальне підтвердження.
  • Органами валютного нагляду визначені Нацбанк і ДФС. Вони можуть проводити відповідні перевірки. Важливим положенням Закону є те, що ДФС при проведенні перевірок валютних операцій має право отримувати відповідну інформацію у банків. І банки будуть зобов'язані її надавати. Як ця норма буде використовуватися податківцями? Зараз важко передбачити. Але ящик Пандори відкрито.

Сумнів 2. Податкові декларації і персональні податкові історії

Скажемо чесно – останні 25 років в Україні платити податки не модно. До чого це призвело? До того, що у багатьох заможних громадян немає нормальної податкової історії. І з цим можна жити доти, доки банк не попросить обґрунтувати легальність походження грошей, за які ви вирішите купити квартиру в Європі, користуючись новою валютною свободою.

Вже сьогодні ряд банків досить наполегливо вимагає підтвердження походження сум, які проходять через касу банку, на суму понад 150 тис. гривень. І це вже стає трендом. Можна, звичайно, прикриватися договорами позики або договором купівлі-продажу нерухомості 10-річної давності. Однак, нормальна Декларація про майновий стан і доходи – це безперечний козир в рукаві при будь-яких питаннях банку і ДФС. Головне, правильно розпланувати її наповнення, щоб податкове навантаження не стало шоком.

Персональна податкова історія в рамках валютної свободи – це той інструмент, який дозволить повною мірою скористатися "валютним безвізом". Не варто забувати, що іноземні банки також можуть поцікавитися походженням коштів, які заходять до них з України.

У світлі майбутнього обміну фінансовою інформацією про рахунки українців у іноземних банках (Common Reporting Standart), який має запрацювати в Україні з 2020 року, задуматися про перегляд своїх іноземних активів варто тим, хто розміщував фінанси на персональних рахунках в іноземних банках з порушеннями норм валютного законодавства, наприклад, без отримання відповідної ліцензії, або купував нерухомість без відповідних дозволів. Закон Про валюту і валютні операції – це не індульгенція. Він не звільняє від відповідальності за минулі валютні "гріхи".

Сумнів 3. Свобода для експортно-імпортних і кредитних операцій

В законі передбачено, що для регулювання розрахунків з валютних операцій НБУ повинен прийняти окремий нормативний документ. Тільки після того, як ми з ним ознайомимося, можна буде сміливо забути про правило 180-ти днів, не реєструвати кредитні договори в НБУ і станцювати на кістках електронних ліцензій. Поки вся підзаконна нормативка НБУ не вийде в світ, розслаблятися не варто.

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: