Публічна фінансова звітність: чи можна її отримати

23 травня 2018, 09:00

На початку року вступили в силу зміни до закону Про бухгалтерський облік — фінансова звітність компаній перестала бути комерційною таємницею, а відтак державні органи мали б почати видавати її на запит.

Розбираємося, чи можуть дійсно державні органи вже зараз надати такі дані та чи готовий до цих змін бізнес.

Що таке фінансова звітність, та чи є вона публічною інформацією

Відео дня

Фінансова звітність - це документ, в якому міститься інформація щодо фінансового стану та результатів діяльності підприємства. Зазвичай там вказується скільки компанія заробляє, її прибутки та витрати.

Раніше цю інформацію відносили до конфіденційної інформації. Виключення становили приватні акціонерні товариства - їх фінансова звітність була публічною і вони були зобов’язані її регулярно публікувати.

Однак, у жовтні 2017 року були прийняті зміни до закону про Бухгалтерський облік та фінансову звітність, які вступили в силу з 1 січня 2018 року. Так, згідно до 2 частини 14 статті, цитуємо: "Фінансова звітність підприємств не становить комерційної таємниці, не є конфіденційною інформацією та не належить до інформації з обмеженим доступом, крім випадків, передбачених законом. На фінансову звітність не розповсюджується заборона щодо поширення статистичної інформації".

Також підприємства зобов’язані надавати копії фінансової звітності за запитом юридичних та фізичних осіб у порядку, передбаченому законом України Про доступ до публічної інформації.

Фінансова звітність ФОП є конфіденційною інформацією, проте вона може бути розповсюджена з огляду на суспільний інтерес. Про це нам повідомив Уповноважений ВРУ з прав людини.

"Відповідно до статті 29 закону України Про інформацію інформація з обмеженим доступом може бути поширена, якщо вона є суспільно необхідною, тобто є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення", - прокоментував Уповноважений.

Чи можемо ми отримати базу даних з цією інформацією

Є лише два органи, які володіють інформацією про фінансову звітність: Державна фіскальна служба та Державна служба статистики. Лише вони теоретично могли б надати подібну базу даних. Проте кожен з цих органів на наші запити відмовився надавати таку інформацію.

Що відповіла державна служба статистики

До Держстату ми зверталися два рази. Перший - до прийняття змін до закону Про бухгалтерський облік, наступний - вже після внесення змін. В обох запитах ми просили надати інформацію про фінансову звітність.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

В своїй відповіді Держстат послався на закон України Про державну статистику, де фінансова звітність визнається конфіденційною інформацію. Закон про Бухгалтерський облік був проігнорований.

Що відповідає Державна фіскальна служба

Подібний запит ми відправили і в Державну фіскальну службу. Там також відмовили надавати інформацію про фінансову звітність, аргументуючи це тим, що ця інформація є конфіденційною.

Проте нам повідомили, що вже були прецеденти, коли місцева податкова надавала інформацію про фінансову звітність у відповідь на юридичний запит. Документ є в розпорядженні редакції.

Чи зможе інформація про фінансову звітність стати відкритими даними

На даному етапі – ні. Два органи, які могли б надавати цю інформацію у форматі відкритих даних поки що не надають її навіть на запит на публічну інформацію.

Тим не менш є сервіси, які надають ці дані. В такому разі, ми можемо припустити, що мова йде про корупцію в сфері даних. Тобто ці бази продають чиновники.

Чи готовий бізнес відкрити інформацію про фінансову звітність

Владислав Чечьоткін, інтернет-супермаркет "Розетка":

"Приватні компанії повинні самі визначати, яку звітність публікувати, а яку ні. Статистична інформація точно може мати негативні наслідки для торгового бізнесу. Загальна фінансова інформація не є небезпечною. Однак навіть зараз податкова і митниця зловживає доступом до даних комерційних підприємств, і ці дані знаходяться практично у вільному доступі. Тобто отримати їх може кожен, хто знає (або хоче) за символічну ціну".

Костянтин Павлов, сайт RABOTA.UA

"Вільний доступ до нашої фінансової звітності прямо нашкодити не може. Періодично ми і так надаємо її за запитом клієнтам та банкам. Є незначні побічні ризики, наприклад, якщо у нас були великі збитки, то контрагенти можуть мати сумніви щодо доцільності роботи з нами.

Ми могли б також використовувати в себе подібну інформацію. Наприклад, можна було б робити висновки щодо платоспроможності клієнта. І якщо у клієнта ризики високі, то ми б просто не давали користуватися сервісом в борг. Але поки це лише теорія".

Артур Міхно, сайт Work.ua:

"Публікація фінансової звітності має ряд переваг та недоліків. З одного боку, таке рішення буде вимагати перегляду принципів роботи. До уваги потрібно буде брати ризики при взаємодії зі співробітниками, зі ЗМІ, для когось навіть в сфері безпеки чи правового захисту.

Зрозуміло, якщо така інформація буде відкрита, то вона може знадобиться. Можливо не часто, але при формуванні річних стратегій, впевнений, конкуренти будуть користуватися нею, щоб краще розуміти можливості один одного.

Також така інформація може бути корисна людям, які приймають рішення про працевлаштування в ту чи іншу компанію. Можливість самостійно подивитися як йдуть справи у компанії і приймати рішення з великими реальними даними це завжди добре. Також компанії будуть зацікавлені в тому, щоб їх звіти виглядали більш гідно на фоні конкурентів, якщо вони дійсно хочуть бути лідерами в своїх галузях".

Показати ще новини
Радіо НВ
X