Новий механізм малої приватизації у ProZorro

6 березня 2018, 19:00

2 березня президент України підписав проект закону №7066 Про приватизацію державного і комунального майна (далі по тексту – закон).

Підписання проекту було довгоочікуваним, але прогнозованим, адже реформування процесу приватизації вже назріло за роки дискусій та гучних скандалів при проведенні торгів.

Відео дня

Як відомо, згідно з законом мала приватизація, тобто об’єкти державної і комунальної власності, вартість активів яких за останній звітний рік не перевищила 250 млн гривень відбуватиметься через систему ProZorro.Продажі (далі по тексту система). Так, саме ту систему, яка стала вже успішною в реалізації майна Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, якій вже довірила свою оренду Укрпошта та якій Укрзалізниця віддає на реалізацію майно і оренду вагонів. Переконливий перелік державних продавців та орендодавців, чи не так?

Система вже зарекомендувала свої можливості та переваги серед інших електронних платформ для реалізації майна. Та, мабуть, найголовнішою особливістю є її дворівневість.

Дворівнева система включає в себе центральну базу даних та операторів торгів — електронні майданчики, які виступають механізмом організації та участі у торгах.

Якщо казати простіше та переконливіше, саме дворівневість виключає корупційну складову в процедурі торгів. Чому? Бо ніхто не володіє інформацією про кількість учасників, зареєстрованих у системі на певні торги. Наприклад, фізична особа зареєструвалась через одного оператора, юридична особа через іншого, а фізична особа-підприємець зареєструвалась через третього, відповідно ніхто не знає про точну кількість учасників у торгах, їх цінових пропозицій та документів, адже ні один з операторів не володіє інформацією всієї бази даних.

Ось такий ніби простий принцип закладений в основі системи ProZorro, але він є вирішальним при проведенні торгів. Адже в паперовій процедурі, за класичним сценарієм кожний учасник надсилає або надає особисто в руки конверт з документами, який звісно можна відкрити до часу ікс та дізнатись про пропозицію кожного з учасників.

З цим ми розібрались та зрозуміли, що система ProZorro.Продажі – це, в першу чергу, підґрунтя для добросовісної конкуренції та виключення корупційних ризиків. Але виникає логічне питання – чому така гарна та чесна Система і лише для малої приватизації? А відповідь, як завжди, на поверхні. Тому що, реформа приватизації має бути поетапною та помірною, ми маємо оцінювати специфічний ринок продажу державних підприємств та розуміти, що велика приватизація потребує залучення й великих інвесторів. А дійсні висновки про успіхи системи для приватизаційного процесу ми зможемо зробити лише на підставі проведених торгів та вивченого попиту. Адже ProZorro.Продажі — це революційний проект не лише для України, це реформа світового рівня, яку вже встигли визнати не на одному міжнародному конкурсі.

Продаж та оренда через систему формують новий ринок електронних аукціонів, який до цього перебував у тіні і, можливо, навіть, не через корупційні схеми, а через те, що законодавство не давало можливість державним підприємствам перейти в публічність. Адже майже всі конкурентні процедури, конкурси, торги передбачають паперовий конверт, публікацію у районній газеті та місяці підготовчих дій. А ProZorro.Продажі пробиває бюрократичну стіну і пропонує за 30 днів реалізувати будь-яке майно. І тому дуже важливим є закріплення у Законі продажу об’єктів малої приватизації саме комунальної форми власності також через ProZorro.Продажі. На підставі отриманого досвіду проведення аукціонів у регіонах в межах реалізації та оренди майна, особисто прогнозую, що ринок приватизації у містах та органах місцевого самоврядування отримає новий рівень конкуренції, і саме в містах ми зможемо наочно оцінити дієвість дворівневої системи для приватизаційного процесу.

Так, Система ProZorro.Продажі декларує та створює якісний базис для проведення торгів і аукціонів, вона максимально захищає добросовісного учасника від корупції, але не є панацеєю. Тому, залишилось лише визначити, чи готові учасники грати у чесні торги? Адже розуміємо, що корупція процвітає там, де не лише готові приймати, але й давати хабарі.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X