ProZorro як шанс для створення нової професії

1 серпня 2018, 17:00

До другої річниці ProZorro згадуємо її досягнення та унікальність. За час роботи системи вдалося не тільки зменшити бар’єр між державою та бізнесом, а й виокремити її в галузь, яка постійно вдосконалюється та розвивається.

Проте ефективна робота в цій сфері потребує певних знань і кваліфікації. За кордоном фахівець із закупівель – окремий фах, якому навчають у коледжах та університетах. Таким спеціалістам на ринку праці пропонується висока заробітна плата. В Україні ж це все ще “професія майбутнього”, з поправкою на те, що вона необхідна вже сьогодні. Адже професіоналізація закупівельної діяльності – одне з питань, які чи не найбільше турбує державних замовників.

Відео дня

Зараз у більшості установ не передбачено такої окремої штатної одиниці, як "спеціаліст із публічних закупівель". Тож відповідальність за організацію та проведення тендерів може лягти на будь-якого працівника — бухгалтера, юрисконсульта, технічного працівника, вчителя і навіть лікаря. Таким чином, окрім своїх посадових обов’язків, він повинен виконувати роботу уповноваженої особи або члена тендерного комітету (надалі - ТК) тощо. Так, наприклад, ТК Відділу освіти Вишгородської районної держадміністрації складається із трьох педагогів та двох бухгалтерів. Звісно, вони не мають спеціальних додаткових знань, необхідних для такої роботи.

Процес закупівель складається із декількох етапів, і планування – один із них. Аби процедура була ефективною, необхідно вивчити закупівельну історію організації, провести аналіз ринку та маркетингове дослідження, сегментувати предмет закупівлі тощо. Усе це потребує не тільки вузькопрофільних знань, а й практичного досвіду роботи з подібною інформацією. Крім того, уповноважена особа або член ТК мусить бути обізнаним у сфері законодавства публічних закупівель, а також, як мінімум, знати окремі положення інших нормативних документів, зокрема Цивільного та Господарського кодексів.

До цього додається і технічне завдання – ще одна вкрай важлива складова для проведення успішної закупівлі. Майже щодня замовники стикаються з необхідністю оголошувати процедури, де потрібні знання харчових технологій, технічного оснащення приміщень або особливостей капітального ремонту. Останнє – така собі “пастка” з цілою низкою будівельних норм. Тож постає питання, чи зможе звичайний вчитель або бухгалтер повноцінно прописати тендерну документацію та визначити кваліфікацію переможця? Разом із тим нові обов’язки тягнуть за собою підвищену відповідальність за їх невиконання. Штраф у розмірі від 700 (11,9 тис. грн) до тисячі (17 тис. грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У випадку повторного порушення протягом року з дня накладення штрафу сума становитиме вже від тисячі (17 тис. грн) до 1,5 тис. (25,5 тис. грн).

Розуміючи, наскільки гострою є потреба кваліфікованих кадрів, Міністерство економічного розвитку і торгівлі активно розвиває напрям професіоналізації закупівель. Вже сьогодні є чинна програма Центру вдосконалення закупівель. Вона створена на базі Київської школи економіки в рамках фінансованого USAID Консорціуму прозорості та підзвітності державного управління та послуг – у співпраці з фінансованим ЄС проектом "Гармонізація системи публічних закупівель України зі стандартами ЄС". Метою програми є набуття учасниками професійних знань за сучасними стандартами стратегічного й операційного управління закупівлями.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

До того ж, з минулого року провідні державні виші країни почали підготовку фахівців з управління публічними закупівлями. Спеціалісти навчатимуться за відповідними освітньо-професійними програмами на другому (магістерському) рівні. Для них розроблено модулі (обов’язкові або вибіркові) для підготовки першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів у спеціальностях: Економіка, Міжнародні економічні відносини, Облік і оподаткування, Фінанси, банківська справа та страхування, Менеджмент, Маркетинг, Підприємництво, торгівля та біржова діяльність.

Ще десять років тому ми не могли уявити існування деяких професій, якими сьогодні вже нікого не здивуєш. За два-три роки ми так само думатимемо і про закупівельника. Важливо, аби підприємства активно допомагали становленню цих спеціалістів, бо повноцінний розвиток ринку неможливий без компетентних фахівців. Лише вони зможуть вдосконалити та поліпшити галузь публічних закупівель.

Показати ще новини
Радіо NV
X