Прощавай, майно збанкрутілих банків

3 липня 2017, 17:45
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) розпоряджається майном збанкрутілих банків аби потім повернути гроші вкладникам та державі

Вже більше ніж півроку Фонд працює у системі ProZorro.Продажі і демонструє зростання темпів продажів. Що ж може зупинити загальний поступ та електронну еволюцію державних сервісів?

Відео дня

Система ProZorro.Продажі дозволяє ФГВФО досить успішно реалізовувати необхідні активи - лише у червні цього року було продано активів на 452 млн грн. Однак найбільшою проблемою все ще залишається власне невеликий обсяг активів, що пропонуються на аукціонах Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Що ж відбувається з рештою? Вони лишаються занедбаними без (приватного) власника та продовжують витягувати кошти з державного бюджету на власне утримання.

Чому так трапляється? Згідно з даними, основною причиною невеликого обсягу таких продажів є високі стартові ціни на аукціоні та, відповідно, відсутність конкуренції. Щоб уникнути спекуляцій щодо ціни активів і звинувачень у "заниженні оцінки", Фонд гарантування вкладів запровадив наступний механізм ціноутворення: лоти виставляються на перші торги за балансовою (максимальною) вартістю, з можливістю поступового зниження ціни до 30% від номіналу. Таким чином, ціну активів визначає тільки попит та купівельна спроможність інвесторів, тобто власне ринок. А це - конкуренція та розвиток економіки.

Загалом, плани Фонду доволі амбітні: до кінця року на ProZorro.Продажі виставлять усі активи банків, що знаходяться в управлінні Фонду гарантування вкладів, а на сьогодні, згідно зі статистикою, це активи 92 банків. На продаж було виставлено 40% від усіх активів і вже продано майна – на 1,45 млрд грн. Хоча зараз і є певна затримка з продажами, про що заявив Костянтин Ворушилін, директор-розпорядник ФГВФО, проте вона зумовлена здебільшого ринковими коливаннями цін.

За час своєї роботи система відкритих аукціонів зуміла виправдати кредит довіри та переконати затятих антагоністів, що не в усьому присутня #зрада. Як заявив Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Україна, за час роботи системи з боку бізнесу не було зауважень до неї – лише технічні, і ці недоліки оперативно виправляли: "Упродовж останніх семи місяців система згенерувала довіру. Ринок дійсно вірить, що обійти систему неможливо і якщо ти хочеш придбати активи Фонду, не потрібно нікому давати хабарі – просто приходити на аукціон і пропонувати кращу ціну. Третина торгів у нас дуже конкурентна, коли приходить більше двох покупців, ціна зростає у середньому на 25%; у середньому приходить п’ять покупців. Це дуже високі показники. І третину із цих 1, 2 мільярда ми реалізували на таких торгах", – зазначив Олексій Соболев, керівник проекту ProZorro.Продажі.

На цьому не варто зупинятися, успішний досвід повинен поширитися на всю сферу управління державною власністю. "Пішли у минуле скарги на непрозорий процес, технічні збої та допуск лише обраних. Системою скористалось понад тисячу покупців. Попит держорганів на підключення перевищує наші можливості опрацьовувати заявки. […] Окремо хочу відзначити команду ФГВФО – це приклад успішних реформ. Повірте, людьми, які не хотіли змін, тихо саботували та критикували, можна заповнити Олімпійський стадіон" - сказав Максим Нефьодов, перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України.

Але все таки електронні аукціони потребують вдосконалення. Саме тому з вересня планується впровадити нову модель торгів, побудовану за принципами голландських аукціонів: ціна знижуватиметься не в декілька етапів, а протягом дня. Це дозволить значно прискорити процес реалізації активів і уникнути їх знецінення. Друге нововведення – об’єднати у великі лоти активи, які окремо не продалися після багатьох торгів.

Сьогодні ми маємо право говорити про успішну роботу ProZorro.Sale та Фонду гарантування вкладів. Те, що ще вчора здавалося фантастикою, а саме відсутність адміністративного контролю, відкритість, зменшення корупційної складової – сьогодні реальність. А все завдяки вдалій синергії зусиль держави, громадського сектору та бізнесу. Бізнес надає майданчики для роботи та інвестиції, громадський сектор, власне, бере активну участь у прозорих аукціонах, а держава створює відповідну законодавчу базу. Таким чином, від простої, але ефективної співпраці виграють всі – державні фонди ефективно реалізовують активи, а громадяни отримують бажані товари.

Якщо ж повернутися до спрощених прогнозів, то із покращенням взятих темпів ФГВФО зможе розпрощатися із майном збанкрутілих банків (якщо не з’являться нові) за сім-вісім років. Звісно, якщо економіка раптом переживатиме бурхливе оновлення, а ціни на лоти будуть знижені у три-чотири рази - то можна очікувати вирішення проблем ФГВФО у перспективі п’я–ти років. Однак, це здебільшого мрії та необґрунтовані прогнози. Зараз наше завдання - підвищити результативність, зберегти стабільність і надійність роботи системи.

Показати ще новини
Радіо НВ
X