Спроба прогнозу. Що роблять центральні банки і як це вплине на економіку після пандемії

19 березня 2020, 08:30

Оцінка ринку очима фінансиста

У січня 2020 ми спостерігали найтриваліше за всю історію зростання фондового ринку США. Системні ризики були несуттєвими. Китай і США почали знаходити спільну мову. Передвиборний рік у США, ніхто не вірить в кризу. Трамп і його команда зі шкіри геть лізуть, намагаючись допомогти фінансовим ринкам набути впевненості, ФРС заливає ринки грошима. Приватний капітал великий, як ніколи.

Відео дня

Напрошується переділ активів! Як це зробити? Масштабні війни неможливі. Економічна криза не вийде — ФРС проти. Ідеальний час для ідеального шторму, якого ніхто не чекає.

Кажуть, якби вірус не виник, його б треба було придумати. Швидше за все, так і сталося. З огляду на це, вакцина може бути знайдена також несподівано.

Криза 2020-го більше схожа на 11 вересня 2001, ніж на кризу 2008-го. Тотальне посилення обмежень і контролю за діями населення, тільки тепер в масштабах всього світу. Тепер багато хто чекає збільшення податкового тиску, особливо на заможних людей і середній клас, пошуку прихованих запасів і гаманців, так як гроші для поповнення бюджетів буде більше брати ніде. Політики і мультимільярдери захочуть залізти в кишеню мільйонерам. Ну, а потім буде нове різке зростання глобальної світової економіки.

Але приберемо емоції.

Подивимося на цифри, дії центральних банків, аналіз і прогноз інвестиційних банків, який збігається з нашим «баченням» ситуації.

З огляду на очікування Goldman Sachs, JPMorgan, падіння реального ВВП США в першому півріччі буде до -5%. У другому півріччі буде зростання на +7%, тобто економіка відновиться і виросте.

Коли ситуація повністю обживеться в масовій психології. Ринок акцій, на думку Goldman Sachs, частково відновиться у другій половині 2020-го.

Світове економічне зростання в 2020 буде на рівні близько 2% — найменша експансія за 30 років.

Швидкому відновленню посприяють податкові пільги для великих корпорацій і, можливо, малого бізнесу. Покращиться доступ до кредитування.

Важливо відзначити різку зміну монетарної політики: відбувся перехід від нейтральної монетарної політики до стимулювальної — центральні банки по всьому світу координують свої дії щодо стимулювання ділової активності.

В ніч з 15-го на 16 березня ФРС під час екстреного засідання знизив облікову ставку на 100 б.п.: з 1-1.25% до 0-0.25%.

Крім цього, була запущена програма з викупу активів, 4 раунд QE (Quantitative Easing; кількісне пом'якшення). Так, загальний обсяг програми оцінюється в $700 млрд, де $500 млрд — це покупка Treasuries з різними термінами погашення, $200 млрд — іпотечні облігації.

Ми очікуємо, що Конгрес США внесе поправку до законодавчих актів і дозволить ФРС брати на баланс і commercial papers, цінні папери, які використовують для отримання короткострокової позики.

ФРС також скасувала вимоги до обов'язкового резервування комерційних банків, що потенційно вивільнить ліквідність у розмірі $150 млрд.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

12 березня 2020 року Рада керівників ЄЦБ прийняла рішення про комплексний пакет заходів грошово-кредитної політики, спрямованих на підтримку ліквідності, а також на безперервне надання кредитів реальному сектору економіки. Цей пакет включає в себе не тільки тимчасове проведення додаткових довгострокових операцій рефінансування (LTRO), але й забезпечення більш сприятливих умов в період з червня 2020 року до червня 2021 року до всіх операцій TLTRO III. Ці операції спрямовані на підтримку доступу до кредитування тим, хто найбільше постраждав від поширення коронавірусу: малий і середній бізнес.

Більш того, продовжуючи політику QE, ЄЦБ прийняв рішення про збільшення розміру APP (APP — Asset Purchase Programme) на €120 млрд.

В межах програми викупу активів також планується збільшення питомої ваги CSPP (Corporate Sector Purchase Programme), облігацій корпоративного сектора, тому що викуп державних боргових інструментів не має значного впливу на економіку.

Відзначається, що інтервенції регулятора можуть тривати і в майбутньому. Так, Роберт Хольцман, економіст і голова ЦБ Австрії, заявив, що ЄЦБ буде готовий обговорювати викуп облігацій у будь-якому розмірі, якщо така необхідність з'явиться.

Банк Японії заявив, що він буде купувати більше активів, включно з біржовими ETF і корпоративні облігації, в рамках поточної програми QE. Крім того, ЦБ запропонує нову програму кредитування з нульовою процентною ставкою. Варто відзначити вербальну інтервенцію Х. Курода, голови Банку Японії, щодо того, що банк готовий подвоїти темпи покупок біржових ETF — до $ 113 млрд.

Центральний Банк Нової Зеландії знизив ставку на 75 б.п. — до 0.25%. У разі необхідності подальшого стимулювання, регулятор готовий вперше вдатися до політики кількісного пом'якшення.

Банк Кореї знизив ключову процентну ставку на 50 б.п. — до 0.75%. 9 квітня відбудеться чергове засідання ЦБ, на якому очікується ще одне зниження ставки.

Після рекордного вливання $5.4 млрд у п'ятницю, банк Австралії обіцяє надавати більше короткострокової ліквідності за допомогою операцій РЕПО.

Минулого тижня Банк Англії знизив ставку на 50 б.п. — до 0.25%. Крім того, новий голова ЦБ, Ендрю Бейлі, пообіцяв уживати негайні заходи, коли це буде необхідно.

Банк Ізраїлю в неділю заявив, що вперше з 2009 року купуватиме державні облігації для згладжування волатильності і збільшення ліквідності. У понеділок банк ввів одноденний своп на валютну пару USD/ILS (Долар/Шекель).

Центральний Банк Індії прийняв ряд заходів щодо забезпеченню ліквідності в понеділок і не виключив зниження процентної ставки на квітневому засіданні. Ці заходи включають новий раунд свопів на валютну пару USD/INR на суму $13.5 млрд.

Варто також відзначити, що цієї неділі, 15 березня, Банк Канади, Банк Англії, Банк Японії, Європейський Центральний Банк, ФРС США і Швейцарський Національний Банк прийняли скоординоване рішення щодо розширення надання ліквідності в рамках своп-ліній у доларах США, знизивши ставку на свопи OIS (Overnight Index Swap) на 25 б.п. до +0.25%.

Що стосується фіскальної політики, згідно з прогнозами, уряд США надасть фіскальний стимул в розмірі $500 млрд.

Європейська комісія заявила, що вона готова до широкомасштабного фіскального стимулювання, оскільки політики розуміють необхідність заспокоїти ринки, що постраждали через негативну реакцію на COVID-19.

Німеччина також готова зробити все необхідне для захисту своєї економіки. Так, міністр фінансів Олаф Шольц заявив, що Німеччина готова залучити додатковий борг і розгляне питання про повномасштабне податково-бюджетне стимулювання, якщо ситуація погіршиться.

Швейцарія, в свою чергу, зобов'язалася надати $10.5 млрд допомоги своїм підприємствам.

Всі ці перераховані вище заходи створять сприятливі умови фінансування для реального сектора економіки в період невизначеності і допоможуть пом'якшити економічні наслідки коронавірусної пандемії.

Світ однозначно зміниться і стане іншим, більше віддаленої роботи, повсюдне впровадження робототехніки у виробничі процеси. У деяких країнах будуть дефолти. Після пристосування психології людей до нової реальності накачана грошима економіка не може не вирости.

Показати ще новини
Радіо NV
X