Прогноз 2023. Що буде з курсом гривні, інфляцією, ВВП
Подібно до того, як українська армія це зробила на полі битви, українська економіка змогла уникнути найгіршого сценарію та швидко пристосувалася до нових реалій.
Після скорочення ВВП на 45−50% у перші місяці війни економіка почала відновлюватися завдяки покращенню безпеки населення та відновленню логістики.
Проте руйнування енергетичної інфраструктури через масовані ракетні обстріли може стати новою реальністю в наступні місяці. Перебої в постачанні електроенергії стануть ключовим викликом для уряду в економічній царині в осяжному майбутньому. В таких умовах навіть найменше зростання економіки наступного року — це буде значний позитив.
Ми очікуємо, що інфляція сягне пікового значення у лютому 2023 року, а після того почне стійко уповільнюватися. Українська економіка залишається критично залежною від міжнародної фінансової допомоги, яка дає змогу закрити як значний дефіцит зовнішніх рахунків, так і фіскальний дефіцит. Приплив іноземних кредитів та грантів надасть НБУ достатньо ресурсів, щоб той мав змогу й надалі здійснювати значні валютні інтервенції й водночас поповнювати міжнародні резерви. Ми тепер очікуємо, що курс гривні послабиться лише незначно — в межах 10%, а НБУ зможе накопичити резерви до понад $35 млрд до кінця 2023 року. Дефіцит державного бюджету понад 20% ВВП (до врахування грантів) наступного року, ймовірно, буде повністю профінансовано фондуванням від союзників України. Тож загалом українська економіка буде залишатися вразливою, проте водночас достатньо життєздатною та в значно кращому стані, ніж можна було б очікувати на початку повномасштабної війни.
ВВП