Проблеми суднобудування і судноплавства в Україні

6 лютого 2018, 20:00

Я можу довго говорити на тему проблем внутрішнього водного транспорту України. Завдячуючи тому, що приділив немало часу і уваги пошуку комплексного логістичного рішення, якого потребує економіка України.

Адже по індексу ефективності логістики (LPI) Україна займає 80-е місце з 160 країн світу. То чи можуть наші виробники конкурувати на світовому ринку? Авжеж ні. Потрібні якісні зміни.

Відео дня

Ми почали зі спроби системно вирішити питання ремонту доріг. Зокрема, щоб мати цільове фінансування робіт, запропонували і рішенням Верховної Ради створили Дорожній фонд. А паралельно з цим притримуємося принципової позиції щодо зловживань, корупційних проявів та кадрових помилок в дорожніх службах, вимагаючи відповідної реакції від профільного міністерства та правоохоронців.

Наступні кроки – це запровадження якісного і законного вагового контролю та розвантаження доріг шляхом розвитку річкових перевезень. Якщо ж зволікати, по-перше, жоден Дорожній фонд не забезпечить Україні якісні дороги, навіть в очікуваному розмірі близько 50 мільярдів гривень. По-друге, ми позбавимо себе можливості вдихнути життя в суднобудівну галузь. В цілому ситуація лише погіршиться.

Стан справ

Чи варто запевняти вас в необхідності подолання бездоріжжя в Україні? Впевнений, що кожен українець чи не щодня особисто стикається з цією проблемою, і сумнівів з цього приводу не має. А ось для розуміння проблематики судноплавства і суднобудування, як двох пов’язаних між собою пріоритетних галузей економіки, наведу декілька ключових фактів:

  • У 1991 році під українським прапором ходило 375 суден дедвейтом 5 тисяч тонн й більше та 2,5 тисячі пасажирських суден, з яких 150 – на підводних крилах. Станом на 2017 рік залишилось менше 40 вантажних суден й 115 пасажирських, з них лише 12 – на підводних крилах (4 – в робочому стані).
  • У 1980-90 роках з морських портів України відправлялося понад 60 мільйонів тонн вантажу, а внутрішніми водними шляхами перевозилося до 67 мільйонів тонн. Зараз менше 5 мільйонів.
  • Під іноземними прапорами працюють більше 200 середніх та великих суден, які належать українським компаніям. При цьому десятки тисяч офіційно безробітних корабелів насправді працюють на офшорні компанії та отримують зарплату поза бюджетною системою України.
  • За інформацією Міністерства економічного розвитку, частка виду економічної діяльності "Будування суден і човнів" у структурі реалізації вітчизняної промислової продукції становить лише 0,0001%.
  • Відсутній внутрішній попит на суднобудування призвів до застою заводів. Як результат: підприємства погрузли у боргах, а висококласні фахівці працюють на верфях по всьому світу, рідній країні виявилися непотрібними.

Шляхи вирішення

Авжеж, констатуючи занедбаний стан справ у галузях, зареєстровано законопроект №2475а-3 "Про внутрішній водний транспорт" з урахуванням європейського досвіду. Ідея полягає в тому, щоб максимально звільнити галузь від податкового навантаження і зробити річкові перевезення привабливими для бізнесу. Пріоритет при цьому буде надаватися суднам, що ходять під українським прапором, тобто проект насамперед захищає національні інтереси України.

Нажаль наявні розрахунки вимушують констатувати, що собівартість перевезень річками сьогодні не конкурентна із ціною перевезень альтернативними видами транспорту, які значно швидше доставляють товар та пасажирів до пункту призначення. Європейський досвід абсолютно протилежний. І заради якісних змін в Україні ми готові взяти ініціативу в свої руки та просимо підтримки.

Розвиток судноплавства в свою чергу створить реальний попит на будівництво суден всередині країни. А щоб підживити його, розроблено і подано до парламенту цілий пакет проектів – №6732, 6733, 6734 та 6735, який покликаний забезпечити державною підтримкою суднобудування через:

№6732 – продовження підтримки суднобудівних підприємств-резидентів України до 2028 року; здешевлення кредитів; реструктуризація заборгованості, відміна індексації, розстрочка виплат, відміна нарахування пені тощо.

№6733 – зміни до Податкового кодексу у частині звільнення суднобудівників від сплати ПДВ до 2028 року та земельного податку до 2020 року.

№6734 – зміни до Митного кодексу у частині звільнення від митних платежів при ввезенні комплектуючих та результатів досліджень для потреб суднобудівної галузі.

№6735 – зміни до Податкового кодексу у частині відміни акцизу на паливо для внутрішнього річкового транспорту та рентної плати за використання поверхневих вод.

Можливі бюджетні втрати від прийняття законопроектів не зрівняються із очікуваним мультимодальним та економічним ефектами. Експерти оцінюють, що одне робоче місце в суднобудуванні забезпечує роботою 7-8 робочих місць у суміжних галузях економіки. Тому на даному етапі майже неможливо прорахувати ті додаткові надходження до бюджету від підприємств-суміжників.

Одне зрозуміло – держава не втратить, а навпаки – примножить. Здешевлення української логістики, побудова власного флоту відчинить перед нами з десяток дверей до нових можливостей!

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X