Як підвищення тарифів виявилося марним

18 травня 2016, 08:50
Підвищення тарифів на е/е для населення у п’ять етапів має на меті викорінити кричущу економічну несправедливість – щоб населення повністю покривало витрати за спожиту електроенергію, тобто щоб наша промисловість не субсидувала населення. Нажаль, ми бачимо, що три з п’яти етапів підвищення тарифів цієї задачі аж ніяк не виконали

Переплату (субсидію/дотацію) промисловими споживачами виміряти неважко – це обсяг так званих дотаційних сертифікатів, або обсяг щомісячної "знижки" на купівлю електроенергії. Якщо подивитися на перший графік, ми побачимо, що з 2012 до початку 2015 року обсяг цих дотаційних сертифікатів стрімко зростав – і все через низькі тарифи на е/е для населення. Таким чином, у січні 2015 року українська промисловість доплачувала за населення цілих 4,6 млрд. гривень.

Відео дня

Обсяг дотаційних сертифікатів на е/е до підвищення тарифів для населення, млрд. грн

Джерело: НКРЕКП
Джерело: НКРЕКП Фото:

У 2015-2016 ми вже пережили три етапи зростання тарифів на електроенергію для побутових споживачів – і тепер той, хто споживає 200 кВт*г на місяць, платить у 2.3 рази більше, ніж півтора роки тому.

Витрати на е/е домогосподарства*, що споживає 200 кВт*г на місяць, грн

*Для домогосподарства у міській місцевості Джерело: НКРЕКП
*Для домогосподарства у міській місцевості Джерело: НКРЕКП Фото:

Логічно було б очікувати суттєве зниження обсягів дотаційних сертифікатів (суми переплати промисловістю за населення). Але вплив на ці сертифікати був дуже короткочасним – помітне зменшення дотацій було лише у середині 2015 року.

Обсяг дотаційних сертифікатів (млрд. грн) та три етапи підвищення тарифів для населення

Джерело: НКРЕКП
Джерело: НКРЕКП Фото:

І ось уже після оцих трьох підвищень - у травні 2016 року - промисловість "доплачує" населенню 3,1 млрд. гривень, тобто навіть більше ніж два роки тому, коли тарифи для населення були "низькими".

Обсяг дотаційних сертифікатів, млрд. грн

Травень 2012

Травень 2013

Травень 2014

Травень 2015

Травень 2016

2.783

2.697

3.106

2.841

3.143

Варто також усвідомлювати, що "субсидування" промисловими споживачами пільгових споживачів – це не зовсім субсидія. Наші виробники включають цю "субсидію" у собівартість своєї продукції, а отже і в ціну товарів та послуг. Тобто, ми потім доплачуємо за цю "субсидію", купуючи товари в магазинах чи відвідуючи перукарню. І доплачуємо сьогодні рівно стільки, як і два роки тому, коли в рази менше платили за електроенергію.

Попереду ще два етапи підвищення тарифів для населення – чи є надія, що вони щось змінять?

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X