Про що новий закон про ринок електроенергії

21 квітня 2017, 12:21
Верховна Рада України 13 квітня 2017 року прийняла стратегічний для всієї країни Закон «Про ринок електроенергії України», який імплементує Третій Енергетичний Пакет ЄС

Це, безумовно, історична подія для всієї енергетики країни, що закладає законодавчу основу для переходу до нової моделі конкурентного ринку електроенергії в Україні, перевагами якої вже користуються населення і компанії у всіх країнах ЄС.

Відео дня

Причини реформування

Чинна модель «єдиного покупця» на ринку електроенергії України, що була запроваджена ще в 90-х роках минулого століття, повністю себе вичерпала. За цією моделлю ДП Енергоринок скуповує всю вироблену електроенергію, а потім продає її обленерго, останні, зі свого боку, як монополісти продають електроенергію споживачам. У результаті існування такої зарегульованої моделі, на сьогодні ми спостерігаємо цілу низку проблем – великий обсяг перехресного субсидування населення промисловістю (за 2016 рік обсяг дотацій становив близько 45 млрд грн), відсутність конкуренції в області генерації та постачання, мільярди боргів по всьому ланцюжку «споживачі – постачальники – ДП Енергоринок – виробники» (станом на 1 лютого 2017 року, борг споживачів був 27,6 млрд грн, борг постачальників - 30,1 млрд грн, борг ДП Енергоринок - 29,9 млрд грн). Ринок є закритим для побутових споживачів, вони не можуть змінити обленерго на інших постачальників електроенергії.

Переваги нового ринку

Основною метою нового закону про ринок електроенергії є створення реальної конкурентної і лібералізованої моделі ринку електроенергії з 1 липня 2019 року. Така модель є класичною для країн ЄС і містить абсолютно нові для України сегменти ринку – ринок «на добу вперед» (індикативні ціни), внутрішньо-добовий ринок, ринок двосторонніх договорів, балансуючий ринок і ринок допоміжних послуг.

Ринок «на добу вперед» буде працювати як електронна біржа, виступаючи ключовою ареною для торгівлі електроенергією. Ціна на електроенергію на цьому сегменті буде формуватися на новій ІТ-платформі погодинно на підставі цінових заявок продавців і покупців, що таким чином буде враховувати реальний попит і пропозицію. Це буде рівноважна ринкова ціна, що слугуватиме індикативом на всьому ринку. Такий підхід є загальноприйнятим у всіх країнах ЄС, і це абсолютно справедливо й економічно обґрунтовано порівняно з чинним в Україні підходом ручного регулювання цін (тарифів) на електроенергію. Якщо говорити про балансуючий ринок та ринок допоміжних послуг, вони будуть технологічними сегментами, де відповідні генеруючі компанії надаватимуть спеціальні послуги з підтримки стабільності енергосистеми для системного оператора (ДП Укренерго), покриваючи таким чином всі свої обґрунтовані витрати без жодних дотацій від держави.

Важливим у новому законі є створення умов для конкуренції на роздрібному ринку, шляхом поділу мереж від поставки, що забирає монополію діючих обленерго постачати електроенергію споживачам. Буде дозволено створення нових постачальників, що дасть можливість споживачам вільно обирати постачальника електроенергії залежно від того, який пакет послуг є найзручнішим для них, як це зараз вже є загальноприйнятою практикою з інтернет- і мобільними провайдерами. Досвід лібералізації ринків електроенергії країн ЄС показує, що в роздріб приходять нові постачальники, які борються за право постачати споживачам, починається конкуренція, що зрештою призводить до підвищення якості сервісу та наявності різних вигідних цінових пропозицій, залежно від особливостей споживання електроенергії.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Також новий закон визначає конкурентні правила для експорту/імпорту електроенергії, що має дати позитивний сигнал для приходу в Україну передових іноземних компаній-постачальників. Крім цього, в законі передбачені прозорі правила для приєднання до мереж, будівництва нових генеруючих потужностей, механізми стимулювання для інвестицій в генерацію та мережі.

Окремо слід відзначити, що закон створює регуляторну базу для подальшої реалізації стратегічного для України проекту – повної синхронізації енергетичної системи України з європейською континентальною енергетичною системою ENTSO-E, що дає можливість реалізовувати весь експортний потенціал України і отримати гарантії від системних операторів ЄС щодо забезпечення безпеки роботи нашої енергосистеми.

Реалізація нового закону

Безумовно, для впровадження в Україні нової моделі ринку електроенергії знадобиться час, для цього закон передбачає більш ніж два роки підготовчого періоду, до 1 липня 2019 року. Протягом цього часу має бути зроблена масштабна робота.

Йти в новий ринок зі старими проблемами категорично не можна. Для цього першочерговими завданнями будуть, по-перше, прийняття окремого закону про врегулювання заборгованості на діючому ринку, по-друге, затвердження грамотно прорахованого графіка ліквідації перехресного субсидування і вихід з 1 липня 2019 року на ринкові ціни.

Також варто відзначити низку необхідних заходів, які треба буде зробити для запуску нового ринку. Зокрема, це прийняття більш ніж 60 підзаконних актів, закупівля і введення в експлуатацію ІТ-платформ для нових сегментів ринку, реорганізація ДП Енергоринок у два окремих підприємства (оператор ринку і гарантований покупець), корпоратизація і сертифікація ДП Укренерго, поділ обленерго на постачальників і операторів мереж.

Дуже важливою умовою успіху реформи буде злагоджена робота всіх уповноважених державних органів. Задля цієї мети закон передбачає створення Координаційного Центру з упровадження реформи ринку електроенергії при Кабінеті Міністрів. Також, розглядається можливість створення окремого проектного офісу, який об'єднав би на одному робочому майданчику кращих фахівців галузі.

Підбиваючи підсумки, можна відзначити, що ухвалення нового закону про ринок електроенергії дає можливість Україні в найближчі два роки створити конкурентний і прозорий ринок електроенергії, який дуже потрібен нашим споживачам, бізнесу, і всій країні.

Показати ще новини
Радіо НВ
X