Про міжнародну податкову архітектуру

23 червня 2017, 15:00
Серед країн, які не підписали Конвенцію, крім України, є, наприклад, Сполучені Штати Америки. І тут з'являється логічне запитання: чи буде ця угода ефективною без участі США?

Нещодавно в Парижі 68 держав підписали багатосторонню Конвенцію щодо виконання заходів, які стосуються податкових угод, з метою протидії розмивання податкової бази та виведення прибутку з-під оподаткування. Ще 8 юрисдикцій заявили про бажання приєднатися до Конвенції найближчим часом. Хоча України і немає в їх числі, але це не зменшує значущість документа як для нашої держави, так і для світової спільноти.

Відео дня

У минулому столітті країни світу домовилися про двосторонні податкові угоди. Так з'явилася мережа з тисяч договорів. Головна мета двосторонніх податкових угод полягала в запобіганні подвійному оподаткуванню міжнародного бізнесу.

Але умови податкових договорів також можуть бути використані для мінімізації податків. Наприклад, компанія може здійснювати основну діяльність в одній країні, але за договором вона може не розглядатися як така, що присутня в цій країні.

Відповідно, багато з таких угод потребують перегляду. Однак для країн можуть знадобитися десятиліття, щоб поміняти нормативну базу тільки на основі переговорів.

Отже, головною метою нової Конвенції стала реалізація "Дії 15" плану BEPS, а саме - надання можливості впровадження положення плану BEPS без внесення змін до вже чинних договорів про уникнення подвійного оподаткування. Іншими словами, після ратифікації парламентом країни цієї Конвенції, її норми автоматично поширюються на вищевказані угоди.

При цьому кожна країна має право вибрати положення, які вважатиме прийнятними для себе (за винятком обов'язкових положень), і повідомити про це своїх партнерів за угодами.

Конвенція передбачає нове правило про боротьбу зі зловживаннями, в якому говориться, що податкові угоди не повинні використовуватися для зловживання національним податковим законодавством, якщо платник податків використовує норми договору з метою зменшення своїх податкових зобов'язань в країні.

Конвенція також внесе зміни задля уникнення невідповідностей в договірних податкових правилах і припинить штучне уникнення компаніями статусу постійного представництва за рахунок різних маніпуляцій (зокрема за рахунок агентських угод, поділу контрактів і через спеціальні види діяльності).

Що ж стосується України, то їй точно не вдасться залишитися осторонь від наслідків прийняття Конвенції. Адже, по суті, вона змушує заново переглянути весь підхід до міжнародного податкового планування та корпоративного структурування, зачіпаючи і вітчизняних підприємців. Більш того, наша країна має можливість приєднатися до Конвенції в майбутньому, беручи для себе ті положення, які виявляться на практиці найбільш ефективними.

Але при всьому цьому, серед країн, які не підписали Конвенцію, крім України, є, наприклад, Сполучені Штати Америки та Естонія. І тут виникає логічне запитання: чи буде ця угода ефективною без участі США?

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X