Привіт санкції: як Росію накрила біржова криза

10 квітня 2018, 16:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Мабуть, вперше з часу введення західних санкцій проти Росії вона зазнала відчутних втрат. Все-таки події 2014 року були обумовлені обвалом цін на нафту, а не санкціями.

Реакція біржі на санкції з'ясовна, оскільки вони зачіпають реальні грошові потоки і обмежують інвестиції американських інвесторів у російський бізнес. Американці в цьому випадку не будуть сперечатися з урядом США і просто віддадуть перевагу продажу акцій російських компаній.

Відео дня

Гострота реакції біржі була обумовлена ​​як панічною втечею самих американців з російських активів, так і характером запропонованих санкцій. До інвесторів дійшло, що під санкцією в будь-який момент може опинитися будь-який російський актив. При цьому санкції будуть досить жорсткими.

Зараз інвестори зволіють дмухати на воду і зайняти вичікувальну позицію. Зрозуміло, що в таких умовах ціни на російські активи будуть знижуватися. Поточна фаза падіння триватиме ще кілька днів. Наприклад, сьогодні Сбербанк Росії втратив 12% і ще падає. А значить, чим раніше продаси, тим менше втратиш. Тому народ вирішив довго не чекати.

У цій ситуації важливий сам посил Кремлю і російським олігархам, що американці не відчепляться і не підуть ні на які поступки. Просто Москва чомусь вважає за краще робити вигляд, що нічого не помічає, або грає в геополітичне загравання з Китаєм. Це входить в жорстке протиріччя з геополітикою США. Америка не допустить ніяких значних контактів між Росією і Китаєм. Більш того, американці можуть домовитися з Китаєм про розподіл сфер впливу в самій Росії.

У американців є дуже чіткий план щодо обмеження впливу Росії як на внутрішню американську політику, так і на міжнародну політику. Вони будуть душити Кремль і російських олігархів, близьких до Кремля, доти, доки ті не здадуться, не покаються, не прийдуть на колінах і не погодяться на умови США. Причому чим далі, тим жорсткіше будуть ці умови з боку Америки.

Зверніть увагу, що основний удар припав по алюмінієвому бізнесу. Алюміній – це маленька частина російської економіки. Цей удар не повинен був справити якогось величезного впливу на той же Сбербанк і російський рубль.

Але санкції навіть щодо такої маленької частини російської економіки вже призвели до серйозних негативних наслідків для неї. Якщо буде порушена, наприклад, нафтогазова сфера або фінансова сфера, то масштаб проблеми для Росії буде просто катастрофічним.

Тому я думаю, що через якийсь досить короткий час ми побачимо або підкилимні переговори, або прямі переговори Кремля і Вашингтона. В яких Москва спробує виторгувати для себе найменш дошкульні умови капітуляції.

Найбільше від санкцій втратив улюбленець Рибки – Дерипаска. Вважається, що саме через канали Дерипаски відбувалося фінансування хакерів і айтішників, які вплинули на вибори президента США через Facebook. Саме Дерипаска брав безпосередню участь у фінансуванні цих хлопців. Тому найбільший удар відбувся саме по ньому.

Але в той же час широта санкцій зачіпає й інших олігархів, а також показує, що під ударом в будь-який момент може опинитися будь-який російський олігарх. Наприклад, Вексельберг, який начебто останнім часом не був помічений у фінансуванні якихось кремлівських проектів.

Москві не вдасться перевести грошові потоки фінансування своєї зовнішньої політичної активності на інших олігархів, тому що по них моментально будуть завдані аналогічні удари. Таким чином навколо Кремля створюється випалена земля.

Росія веде політику гібридної війни. Вона каже, що її військ немає ні на Донбасі, ні в Сирії. Там воює незрозуміло хто. Це "незрозуміло хто" кимось фінансується. Зазвичай фінансування відбувається грошима олігархів. Таким чином геополітичний вплив Москви буде істотною мірою обмежений саме завдяки санкціям, які накладаються на провладних олігархів.

Оскільки Кремль продовжує грати в свою власну політику як на Донбасі в Україні, так і в Сирії, то обійми США будуть продовжувати стискатися.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X