Чому ProZorro не вберегло Лівобережну від халтури

0 коментувати
Причина скандалу навколо реконструкції станції київського метрополітену в тому, що організатор втратив контроль над процесом

Коли на Новий рік у дитинстві я отримав книгу замість конструктора, про який так довго мріяв, я на деякий час розчарувався у Дідусі Морозі і навіть у справедливості навколишнього світу.

У дорослому житті теж не завжди і не скрізь наші очікування реалізовуються на практиці, що часто призводить до розчарувань. Однак на відміну від дитинства, зараз ми здатні контролювати більшість процесів, що відбуваються в нашому житті і коригувати свою діяльність, щоб досягати поставлених цілей у повному обсязі.

Цю ситуацію дуже показово описує випадок з відреставрованим вестибюлем станції метро Лівобережна у Києві, яка стала об'єктом скандалу після публікації фотографій з погано виконаним ремонтом.

Оливи у вогонь долила інформація про те, що компанія, яка проводила ремонтні роботи, була обрана в результаті тендеру на ProZorro, а сума угоди склала близько мільйона доларів. Тут же з'явилися коментарі про те, що ProZorro - неефективна, а електронні закупівлі – лише більш прогресивний спосіб розпилу бюджетних коштів.

Насправді, перш за все слід пам'ятати, що ProZorro – це інструмент. З його допомогою дійсно можна зробити закупівлі підприємства ефективними, отримати велику економію і зробити процес закупівель прозорим і відкритим. Але якщо використовувати його бездумно або ж ігнорувати його переваги, результат буде як у відомому фразеологізмі про забивання цвяхів мікроскопом.

Щоб отримати максимальну вигоду від системи електронних закупівель та повністю реалізувати її переваги, мало просто оголосити тендер на одному з майданчиків і чекати щастя з неба. Ефективні закупівлі передбачають комплексний процес, що включає в себе попередній аналіз, складання плану закупівель, формування логічних вимог до постачальника, безпосередньо тендерний процес і контроль його результатів. Якщо хоч одна із складових такого "розумного" підходу до закупівель пропущена, організатор втрачає контроль над своїми закупівлями і може в результаті отримати зовсім не те, чого він чекав.

У цій ситуації залишається незрозумілим, чи мало місце грубе порушення і "договірняк" в організації тендеру. Іноді, в подібних випадках причиною неякісного ремонту виявляється банальна недбалість і небажання організатора тендеру здійснювати перевірку контрагента. Іноді, проблема набагато глибша, і справа не тільки в "недбалості" виконавців, але і на умовах тендеру, які не чітко прописують вимоги до якості ремонту, комплектуючих, будматеріалів. Від багатьох постачальників часто можна почути і про "кровопивців" замовників, які за мінімальну ціну "здирають три шкури", ще й ремонт вимагають красивий. Що сталося на Лівобережній – нам ще належить дізнатися.

У будь-якому разі, одна з головних переваг системи ProZorro полягає в публічності процесу та відкритості інформації про проведені тендери. І якщо трапляються такі ситуації, як з ремонтом сумнівної якості на Лівобережній, ProZorro дозволяє громадськості володіти всією інформацією про хід торгів, організатора і постачальника, який несе відповідальність за виконані роботи.

Звичайно, суспільний резонанс далеко не завжди веде до якісних змін та покарання відповідальних осіб, але він є важливим етапом на шляху до змін. Навіть якщо всі відповідальні особи в державних структурах будуть чесними, а "розпил" коштів зникне як явище, це не гарантує того, що ситуація з Лівобережкою не повториться знову в результаті недбалості або банального невміння правильно проводити закупівельні процеси.

Тільки комплексний, розумний підхід до закупівель може забезпечити максимальну ефективність використання ProZorro, і якість державних закупівель та робіт покращиться тоді, коли цей підхід буде застосовуватися повсюдно.

Так чи інакше, в житті кожного з нас було і буде ще чимало розчарувань, але якщо усвідомлювати, що відбувається і контролювати те, що відбувається в житті, результат буде виправдовувати наші очікування набагато частіше. Все що нам потрібно – це трохи розумного підходу як у державних закупівлях, так і в повсякденному житті.

Ми у 2020 році. Як зміниться Україна?

Цього четверга, 15 листопада, відбудеться фінальна лекція НВ з циклу "Україна 2020. Що чекає країну"

Що можемо зробити ми, щоб Україна нарешті стала успішною країною?

Прийти на лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: