Ухвалення яких законів слід очікувати в 2017 році

13 січня 2017, 17:24
І хоча щороку наша Верховна Рада ухвалює сотні законів і постанов, все-таки з цієї маси виділяються документи, які впливають на максимально велику кількість українців

Це і закони, що вносять зміни до чинних нормативно-правових актів, і абсолютно нові правила регулювання ринків.

На сьогоднішній в парламенті перебуває низка законопроектів, прийнятих у першому читанні, або які ще не дочекалися розгляду в сесійній залі. Крім того, низка законів мають бути написаними згідно з раніше проведеними реформами.
Звісно, важко точно спрогнозувати, як буде розвиватися соціально-політичне життя України в 2017 році, але шанси на ухвалення низки законів найближчими місяцями досить великі.

Відео дня

Новий закон про ТОВ

В Україні зареєстровано близько півмільйона ТОВ – насамперед, це малий і середній бізнес.

Чинний Закон Про господарські товариства, що регулює їх діяльність, був ухвалений ще на зорі незалежності України і багато його норм не відповідають вимогам сучасності. Крім того, проблема полягає в тому, що окремого закону про регулювання такої великої кількості суб'єктів господарювання не існує, а крім вищезазначеного закону ринок регулюється також Господарським та Цивільним кодексами.

Законопроект №4666 покликаний розв'язати проблеми фрагментарності регулювання роботи товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю, і наприкінці грудня-2016 був прийнятий у першому читанні.

Цим документом пропонується удосконалити багато норм, з урахуванням більш ніж 25-річного досвіду роботи ТОВ в Україні. Проект передбачає глибоке залучення учасників товариств у процеси керування і наділяє їх широкими повноваженнями для захисту своїх прав і впливу на керівництво, дає визначення «корпоративних договорів», що дає можливість створення наглядової ради, а також містить низку норм щодо боротьби з рейдерськими захопленнями.
Рекомендую всім бізнесменам найближчим часом ознайомитися з цим документом, оскільки незабаром, будемо сподіватися, що він буде прийнятий в цілому.

Закон «Про фінансову поліцію»

Створення Фінансової поліції замість Податкової міліції передбачено ухваленим Законом №5368. Точніше, як виявилося, з 1 січня Податкової міліції і зовсім не існує.
З одного боку, відхід у минуле «улюблених» підприємцями «маски-шоу» - це однозначний плюс. З іншого боку – поки ніхто не знає, що це буде за відомство «Фінполіція».
Не виключено, що на практиці відбудеться просто заміна вивіски. Щоб цього не сталося, а новий орган став відомством, яке виявлятиме порушення аналітичним методом, як це декларувалося раніше – потрібен постійний контроль громадськості, бізнесу та експертної спільноти.

Закон «Про медіацію»

Законопроект №3665 вже був прийнятий у першому читанні і є всі шанси, що після доопрацювання відбудеться і прийняття в цілому.

Як не дивно, але саме наявність розвиненої практики позасудового врегулювання спорів (alternative dispute resolution) і є характерною рисою розвинених країн. Набагато швидше, дешевше і менш болісно для сторін конфлікту вирішити спір з допомогою професійного арбітра (медіатора), а не через суд. При цьому не забуваємо про рівень довіри до вітчизняної судової системи.

У законодавстві Російської імперії був опис процедури медіації, тож вирішення конфліктів лише через судові процеси – пережиток радянського минулого.
Поки що проект Закону «Про медіацію» вимагає низки доопрацювань, але високі шанси, що діяльність медіаторів (які вже працюють в Україні) буде офіційно врегульована в 2017 році.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Реформа фінансового ринку

Незважаючи на високу увагу громадськості до фінансового ринку через безперервний банкопад, парламентарі дуже повільно ухвалюють необхідні закони для «пожвавлення» фінансового ринку. При цьому деякі проекти законів були подані ще влітку 2015 року.
Серед найбільш важливих слід виділити Закон №4529, покликаний підвищити захист кредиторів, та №3132, про підвищення ефективності процедур банкрутства. Нові норми зможуть знизити багато ризиків при кредитуванні банків, а, значить – активізувати кредитування та знизити кредитні ставки, в які банки закладають ризики.

Також слід виділити законопроект №2413а про ліквідацію Нацкомфінпослуг та розподіл повноважень між НБУ і Нацкомісією з цінних паперів. Якщо це дійсно станеться – слідом за чищенням банківського ринку, аналогічний процес почнеться і на ринку страхових компаній і мікрофінансових установ.

Нові суди

Влітку 2016 року парламент ухвалив зміни до Конституції в частині правосуддя і новий Закон «Про судоустрій і статус суддів». Багато норм судової реформи набувають чинності поступово, і для створення деяких органів потрібні окремі закони.
Зокрема, Вищий суд з питань інтелектуальної власності має бути створений до 30 вересня 2017 року.

Реформою передбачено також можливість створення Спеціалізованого Антикорупційного суду – але не вказано жодних термінів хоча би для ухвалення відповідного закону. Без нього є висока ймовірність, що багато справ новостворених антикорупційних відомств будуть «розвалюватися» в судах і ефективність боротьби з корупцією в Україні так і буде на невисокому рівні.

Чи почнеться процес створення нового суду – залежить від НАБУ, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, профільних комітетів Верховної Ради, громадськості. Адже саме від їхньої активності у розробці законопроекту і тиску для його ухвалення і залежить доля ще не створеного суду.

Врегулювання лобіювання

Так само як і ринок медіації, ні для кого не секрет, що ринок лобіювання в Україні теж активно працює. Ось тільки він перебуває «в тіні» і про його реальні обсяги дають змогу здогадуватися лише результати е-декларування.
Восени-2016 у Верховній Раді було зареєстровано відразу два законопроекти: №5144 і №5144-1. Однак якість цих законопроектів невисока і є великий сумнів, що вони будуть ухвалені в цьому році.
Втім, сам початок дискусії про регулювання ринку лобіювання вже позитивний знак і, цілком можливо, протягом 2017 року таки з'явиться робочий варіант законопроекту, ухвалення якого вплине на весь український політикум.

Показати ще новини
Радіо НВ
X