Президент Зеленський. Плюс чи мінус для інвестицій в Україну

10 травня 2019, 10:00

Що буде з українським інвестиційним кліматом в доступному для огляду майбутньому

Прогнозувати, яким буде президентство Володимира Зеленського – все одно що ворожити на ромашці. Надто вже мало вихідних даних. Політики навіть не можуть домовитися про дату інавгурації. Та й сам Зеленський рідко говорить по суті, більше дає обіцянок, але толком не пояснює, як саме їх виконає.

Відео дня

Але якщо відійти від загальнополітичних питань і задатися одним конкретним – міркувати стає простіше. Під конкретним я маю на увазі питання інвестицій: чи зацікавлені іноземні власники капіталу вкладати в Україну за нової влади? Або ж обрання президентом Володимира Зеленського щось змінить в гірший бык? Щодо цього можна зробити кілька висновків.

По-перше, в плані інвестицій 2019-й в будь-якому випадку стане прохідним. Вичікувальним. Інвестори будуть придивлятися до нового президента України, уважно вивчати його дії, здатність проводити реформи і протистояти політичним опонентам, яких у Зеленського чимало. Важливим показником для бізнесу є і вибір кандидатур на ключові державні пости. Від компетентності та політичних поглядів цих людей теж багато в чому буде залежати хід і ефективність реформ в країні – а значить, і бажання інвесторів вкладати в Україну. До тих пір, поки в цих питаннях не настане ясність, небагато гравців захочуть працювати на вітчизняному ринку. Занадто ризиковано.

Відштовхує власників капіталу і великий держборг України. Сам собою він, звичайно, не проблема. Проблемою є нездатність держави виплатити взяті позики. А в цьому році, до того ж, Україна зобов'язана виплатити за кредитами рекордно велику суму, що створює додаткове навантаження для її економіки. На цьому тлі і ЗМІ, і деякі експерти знову заговорили про дефолт. Сама наявність таких чуток вже убивча для залучення будь-яких інвестицій. А в нашому випадку чутки дійсно можуть виправдатися – подібний сценарій, на жаль, поки що виключати не можна. Те, наскільки ефективно президент Зеленський вирішить цю проблему, визначить інвестиційний клімат України на багато років вперед.

По-друге, незважаючи на всю неоднозначність Зеленського як політичного лідера, в цілому його прихід до влади не викликав неприйняття або яскраво вираженого негативу як у світі в цілому, так і в інвестиційному співтоваристві зокрема. Для цього є кілька підтверджень. Згадаймо, наприклад, ситуацію з українськими цінними паперами. Ринок позитивно відреагував на перемогу Зеленського в першому турі. Зміцнилися ставки за суверенними облігаціями України, наприклад. Незначно, але виросли акції ряду українських компаній. У деяких вони, навпаки, просіли в ціні, але знову ж таки – мінімально.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

На результати другого туру ринок відреагував вже спокійно – без помітних коливань в будь-який бік. Про що це говорить? Про те, що інвестори вже були готові до перемоги Володимира Зеленського, але не побачили в цьому небезпечних для себе сигналів. В іншому випадку реакція була б більш однозначною.

Надію на краще вселяє і дивно швидке прийняття Заходом результатів виборів в Україні. Чисто логічно, для ЄС і США багато в чому більш прийнятною була кандидатура Порошенка – просто тому, що він уже знайомий для них, а значить і передбачуваний. А крім того, зарекомендував себе як реформатор, нехай і повільний. Зеленський поки ще малозрозумілий, але західні лідери все одно з натхненням прийняли факт його обрання в президенти. Дональд Трамп привітав Зеленського з перемогою вже через чотири години після того, як завершився другий тур голосування. ЦВК на той момент навіть не встиг як слід приступити до підрахунку голосів. Поздоровлення від інших ключових фігур посипалися вже на наступний день, знову ж таки, значно раніше, ніж прозвучали офіційні оголошення про перемогу. Такої честі не удостоїли навіть Петра Порошенка в 2014-му році, на якого Захід, при цьому, покладав великі надії як на реформатора. Все це, звичайно, не означає, що інвестиції потечуть в Україну рікою (вирішальний фактор – це як і раніше успіхи Зеленського на терені реформ), але гарантує інтерес і підвищену увагу з боку інвесторів. Що для країни, перед якою стоїть безліч проблем, теж важливо.

Нарешті, показовим є і результат опитування серед іноземних інвесторів, який в кінці квітня оприлюднила Європейська бізнес асоціація. 88% опитаних підтвердили свою готовність працювати в Україні, але чекають результатів парламентських виборів, які повинні відбутися восени. Це також сприятливий сигнал. Про те, що інтерес до України як і раніше високий і що як така передача влади в країні шоумену, а не політику зі стажем не лякає інвесторів. Вони як і раніше сподіваються на позитивний результат роботи нового президента. На реформи. На подальшу співпрацю з МВФ. Трохи, але приємна.

Все сказане вище дозволяє зробити останній, ключовий висновок: при Зеленському дійсно можливі реальні зміни в бік покращення українського інвестиційного клімату. Не відразу, адже потрібен час на кадрові перестановки і вирішення пов'язаних з цим розбіжностей в Раді. Але і бізнес, і політики налаштовані в цілому оптимістично в цих питаннях. Далі справа тільки за самим Зеленським та його командою. Винаходити велосипед їм, до того ж, не треба. Сценарій відомий: поліпшення системи оподаткування, боротьба з рейдерством і корупцією, зміцнення і розвиток банківської системи.

Інвестиції, врешті-решт, як енергія. Вони мають властивість переміщатися. І накопичуватися, але тільки там, де безпечно. Будемо сподіватися, що з приходом нового президента ця енергія теж прийде в Україну у вигляді прямих інвестицій, а не портфельних.

Спеціально для НВ Бізнес

Більше поглядыв – у розділі Експерти НВ Бізнес

Показати ще новини
Радіо НВ
X