Ввезення генераторів та акумуляторів: Митні правила та алгоритм дій зараз
Що потрібно врахувати, якщо ви завозите генератор чи електричну станцію в Україну?
З початком ракетних ударів рф по енергетичній системі нашої країни виникла гостра необхідність в альтернативних джерелах електроенергії. З цією метою, Кабінет Міністрів своєю постановою 1260 звільнив фізичних та юридичних осіб від оподаткуванням податком на додану вартість та від сплати митних платежів при імпорті електрогенераторів та інших товарів, призначених для відновлення енергетики та забезпечення України електроенергією.
По суті, ця постанова розширює перелік товарів, необхідних для протидії коронавірусу, стосовно імпорту яких уряд звільнив від оподаткування ПДВ та сплати митних платежів ще у березні 2020 року.
Беручи до уваги не зовсім коректну, за своїм змістом, юридичну форму владного рішення, у громадян та бізнесу одразу виникли проблеми з пільговим ввезенням додаткових джерел електроенергії в Україну.
Найпоширенішими проблемами в перший місяць дії постанови були:
- необхідність наявності у таких джерелах електроенергії декларації про відповідність та маркування знаком відповідності технічним регламентам;
- відмова митниці у пільговому декларуванні товарів, що імпортуються в Україну фізичним особами;
- відмова митниці у пільговому імпорті товарів, вартість яких перевищує 500 євро та 50 кг при ввезені у супроводжуваному багажі, та товарів, вартість яких перевищує 150 євро при їх перепущені через державний кордон у міжнародних поштових відправленнях.
Згодом органами виконавчої влади ці проблеми були вирішені шляхом прийняття та доведення до відома митних органів відповідних нормативних актів та роз’яснень.
На сьогоднішній день люди можуть завозити на митну територію України генератори та акумулятори на пільгових умовах. При цьому, імпортери вже можуть надати чітку та обґрунтовану правову підставу, у відповідності до якої митниця повинна безперешкодно пропустити товар на територію України.
В залежності від певних умов митні правила імпорту таких товарів різняться. Так, згідно з ч.ч. 1,6 ст. 374 Митного кодексу України, особа вправі імпортувати в Україну генератори та акумулятори без необхідності їх письмового декларування при дотриманні однієї з наступних умов:
- Сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі;
- Сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро, що переміщуються (пересилаються) на митну територію України на адресу одного одержувача в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях, на адресу одного одержувача в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника у міжнародних експрес-відправленнях, та у несупроводжуваному багажі.

Варто відзначити, що такі правила діяли і до запровадження Урядом пільгових умов імпорту і в українців не виникало жодних проблем при ввезені товарів, що відповідають цим критеріям.
Особливості імпорту, зокрема, енергозберігаючих та енергогенеруючих товарів, вартість яких перевищує визначені норми, але сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10 000 євро, полягають в необхідності електронного декларування такого імпорту з використанням:
- уніфікованої митної квитанції за формою МД-1 — при переміщенні товарів у ручній поклажі та/або у супроводжуваному, несупроводжуваному багажі або;
- оглядового розпису М-15 — при переміщенні товарів у міжнародних поштових відправленнях, або;
- митної декларації М-16 — при переміщенні товарів у міжнародних експрес-відправленнях.
При цьому у відповідних графах електронних документів зазначаються:
- у графі «пільга»: код пільги «203»;
- у графі «спосіб розрахунку»: спосіб розрахунку при застосуванні умовного звільнення від оподаткування «06»;
- у графі «підстава оформлення»: п. 71 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, п. 915 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ, Перелік-224.
Для застосування відповідних пільг при імпорті генераторів та акумуляторів, вартість яких перевищує 10 000 євро, у графі 36 митної декларації імпортер повинен зазначити код пільги «203».
Беручи до уваги схильність наших державних органів надавати перевагу букві закону, а не його духу, ми припускаємо, що митні органи все-таки зможуть знайти причини для відмови у застосуванні пільгових умов імпорту джерел електроенергії. В такому разі, на підставі та у відповідності до положень ст. 43 ПКУ та ст. 301 МКУ імпортер буде мати право на повернення надмірно сплачених грошових зобов’язань.
Варто відзначити, що 13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла два законопроекти про внесення змін до Митного та Податкового кодексів України 8196 та 8197. Вони вже підписані президентом, тобто на законодавчому рівні закріплюються пільгові умови імпорту електрогенераторів та інших товарів, призначених для відновлення енергетики та забезпечення України електроенергією — як для юридичних, так і для фізичних осіб. Податкові та митні пільги будуть діяти не довше ніж
Таким чином, у митних органів тепер будуть відсутні підстави для заборони у пільговому ввезені генераторів та акумуляторів. Це, по суті, унеможливить абсолютний блекаукт в Україні, якщо варварські атаки рф на енергетичну систему України будуть продовжуватись.