Пожежна безпека. Як перемогти корупцію

5 жовтня 2017, 16:51
Задекларувати відповідність вимогам протипожежної безпеки можна буде онлайн

На цьому тижні Державне агентство з е-урядування та Державна служба з надзвичайних ситуацій (ДСНС) дали старт пілотному проекту з переведення в електронний формат однієї з найбільш важливих послуг для бізнесу – декларування відповідності вимогам протипожежної безпеки

Відео дня

Суттєве спрощення цієї процедури спонукатиме підприємців більш відповідально ставитися до питань протипожежної безпеки. Технічна частина нової електронної послуги буде готова впродовж жовтня, натомість її практичне впровадження залежить від швидкості внесення відповідних змін до постанови Кабінету Міністрів "Про затвердження Порядку подання і реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки". Ми розраховуємо, що це відбудеться до кінця листопада.

Це не перша адміністративна послуга для бізнесу, яка стане доступною дистанційно для представників бізнесу. Раніше уряд впровадив можливість відкриття підприємства онлайн, проте процедури отримання дозволів для початку нормальної роботи підприємства все ще залишалися доволі бюрократичними та тривалими. Звісно, це не сприяло розвитку сучасної цифрової економіки, натомість було міцним фундаментом для процвітання цілого прошарку посередників, які за певну суму "допомагали" бізнесу безперешкодно отримати необхідну адмінпослугу. Тобто, мова не лише про неефективність, але й про застарілу систему, що створювала благодатне підґрунтя для корупції.

Загалом, за даним Державної фіскальної служби, за січень 2017 року було зареєстровано 28 тис. нових підприємств і лише 2460 декларацій за все перше півріччя поточного року. Вочевидь, що послуга потребує спрощення та підвищення доступності.

Сьогодні держава робить такий крок, пропонуючи абсолютно нові, набагато простіші процедури, що дозволять швидко і прозоро вирішити питання протипожежної безпеки. В його основі – добровільне декларування бізнесами свого дотримання правил безпеки, а також те, що ця послуга буде принципово зручнішою, ніж раніше.

Перший важливий момент – сама процедура не вимагатиме носіння паперів в центри надання адміністративних послуг та очікування протягом доби чи кількох днів відповіді чиновників. Нова електронна послуга дозволить заповнювати форму в електронному вигляді, не виходячи з дому чи офісу.

Друга безперечна перевага – буде створений єдиний електронний реєстр в якому зберігатимуть дані щодо всіх наданих декларацій. Раніше вони зберігалися виключно на паперових носіях, що завжди супроводжувалося ризиком втрати. Крім того, до цього часу відомості про зареєстровані декларації раз в квартал передавалися до Центрального управління ДСНС в Києві у вигляді паперових звітів регіональних підрозділів. Що не дозволяло здійснювати за ними ефективний контроль та моніторинг.

Створення єдиної бази декларацій – це не тільки спрощення і економія часу, це також додатковий запобіжник проти зловживань. Паперовий документ легко підробити, підмінити, "загубити". У випадку ж з електронною базою – такі ризики виключені. Відтак у разі необхідності електронну декларацію легко знайти і перевірити.

І третя перевага – відкритість новоствореного електронного реєстру декларацій, що дозволить його контролювати громадськості, оскільки він стає доступним для будь-кого. То ж якісь маніпуляції чи порушення буде здійснити ще важче. Громадські активісти, журналісти та просто небайдужі українці зможуть легко перевірити наявність декларації для будь-якого об’єкту.

Такий спосіб взаємодії ДСНС і бізнесу – це новий рівень довіри та новий рівень відповідальності. Ми розраховуємо, що бізнес оцінить спрощені процедури і у відповідь не уникатиме відповідальності. Такі кроки змінюють саму філософію взаємодії бізнесу з державними органами. Чи виправдають всі сторони такий кредит довіри – незабаром покаже практика.

Створення нової електронної послуги фінансується USAID та UK Aid в рамках проекту "Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X