Що насправді дасть поштовий банк?

10 червня 2021, 14:00

Що таке поштовий банк і чи потрібен він Україні.

Укрпошту звикли критикувати: за сервіс, терміни та багато іншого. При цьому спроби компанії серйозно змінити модель роботи зустрічають опір. Дуже показовою є історія з поштовим банком — більше трьох років не вщухають суперечки з цього приводу. І це при тому, що рішення про надання базових банківських послуг вигідне для всіх: клієнтів, держави і самої пошти.

Відео дня

Ідея поштового банку не нова. Так працюють багато національних поштових операторів у світі. Наприклад, Австралійська пошта працює за банківською ліцензією. Пошти Індії та Росії пішли іншим шляхом — створили на власній базі окремі юрструктури, які надають банківські послуги. Є ще агентська модель, коли поштовий оператор надає послуги з відкриття та обслуговування рахунків від декількох банків. Так працює пошта Великої Британії.

Перший варіант — отримання банківської ліцензії — не підтримав НБУ. Третій варіант — агентська модель — складний у реалізації. Робота з одним банком несе бізнесові ризики втрати клієнтів у довгостроковій перспективі, а робота відразу з декількома фінансовими установами складна і дорога з точки зору інтеграції та організації всіх процесів.

Тому, залишається покупка банку. Поштовий банк — це по суті повноцінний  суб'єкт господарювання зі своєю стратегією, процесами, балансом. І працювати цей банк буде за всіма законодавчими нормами і правилами регулятора. По суті, відмінність поштового банку від будь-якого іншого банку в Україні тільки в тому, що він зможе надавати послуги через широку фізичну інфраструктуру Укрпошти багатомільйонній аудиторії клієнтів по всій країні.

Яку вигоду від поштового банку отримає держава?

Уряд — першим має бути зацікавлений у тому, щоб дозволити Укрпошті стати банком. Це дозволить вбити одразу двох зайців: заявити нарешті про настання фінансової інклюзії, яка з огляду на низьку щільність населення в Україні практично перетворилася на недосяжну мрію, і знизити до нуля витрати на доставку пенсій, про що так ратує ПФУ.

Крім того, держава отримає базу для розвитку інфраструктури надання адміністративних послуг у межах земельної, енергетичної, адміністративної, медичної та інших стратегічних реформ. Держава в смартфоні — це, звичайно, добре. Але поки все ще не все населення готове до цифри, ще величезна кількість сіл без мобільного зв'язку та інтернету. Та й проста консультація живої людини все так само важлива. Особливо для людей похилого віку або тих, хто ще не освоїв сучасні гаджети.

Поштовий банк також буде корисний у світлі відкриття ринку землі. Розрахунки, пов'язані з купівлею-продажем земельних ділянок сільськогосподарського призначення, можуть бути тільки безготівкові, тобто з рахунку на рахунок. Укрпошта зможе забезпечити як відкриття банківських рахунків, так і супроводження угод, якщо в цьому буде необхідність.

Яку вигоду від поштового банку отримає населення?

Зазвичай прийнято говорити про частину жителів, переважно сільських, які в принципі позбавлені доступу до банківської інфраструктури через її відсутність. Йдеться про 37% населення, і не завжди це тільки пенсіонери. Звичайно, з огляду на те, що Укрпошта зобов'язана бути присутньою у всіх населених пунктах, вона автоматично «прокладе» банківську інфраструктуру в усі населені пункти, навіть якщо це село, в якому живе 20 осіб.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Доступ до банківської інфраструктури призведе до економії. Наприклад, оплата комунальних у банку дешевше, ніж через пошту, тому що можна все провести безготівковим шляхом (заощадити на організації готівкового обігу) і автоматизації таких платежів.

Поява банків і відкриття банківських рахунків активізує е-commerce. У цих 37% з'явиться інструмент для онлайн-оплат. По суті ми отримуємо нову фінансову модель: в одному каналі будуть надані клієнту фінансові інструменти для оплати замовлення і інструменти для доставки. Це так само відкриє ринок села для багатьох національних і міжнародних ритейлерів.

Є ще категорія людей, які раніше вже користувалися банківськими послугами, але через скорочення банківської мережі втратили повноцінний доступ до банківських послуг. Ось там Укрпошта точно буде єдиною компанією, яка зможе обслуговувати раніше оформлені банківські картки клієнтів, після закриття в їхніх населених пунктах банківських відділень.

Яку вигоду від поштового банку отримає Укрпошта?

Для Укрпошти банк потрібен, щоб скоротити витрати на обслуговування клієнтів. Зараз компанія займається тим, що спочатку перевозить готівку у вигляді пенсій, виплат за земельні паї, соціальну допомогу, а потім ту ж готівку відвозить назад у вигляді грошових переказів, торгової виручки і оплати комунальних послуг. Так само це дасть можливість зростання логістичного ринку, заощадить витрати на поточне процесування і обробку комунальних платежів.

Поштовий банк — це, перш за все, історія про можливості, які потрібно грамотно використовувати. І ця історія нарешті почалася.

Показати ще новини
Радіо НВ
X