Порушення на публічних закупівлях

9 червня 2017, 10:44
Протягом багатьох років сфера державних закупівель в Україні була глибоко корумпованою

Із впровадженням системи електронних закупівель ProZorro як громадськість, так і бізнес отримали простий та систематизований механізм контролю та нагляду, а завдяки публічному статусу замовники стали відповідальніше ставитися до формування тендерної документації та відбору переможців. Водночас, прозорість у сфері публічних закупівель – це не панацея від будь-яких зловживань, а лише додатковий механізм, що допомагає будь-яким зацікавленим особам побачити порушення, а учасникам - захистити свої права від свавілля замовників та конкурентів. Ми повинні бути обізнаними (бо знаєш - значить озброєний), безкомпромісними, щоб побороти корупційні схеми, знищити корінь «змовницьких торгів» та створити нову proZorry cистему, бо, як кажуть, довіряй, але перевіряй.

Відео дня

Типові зловживання в закупівлях

Загалом, зловживання на закупівлях можна розподілити на дві основні категорії - зловживання під час підготовки тендерної документації та зловживання під час проведення процедури, тобто власне аукціону. Отож, розглянемо найпоширеніші помилки та схеми в тендерних закупівлях.

Виписування тендерної документації під конкретного замовника. Неформальні домовленості, «підкилимні інтриги» та підтасування документації забезпечують «чесну перемогу» потрібній компанії. Випадковості вони ж не випадкові, правда?

Можна виокремити такі типові «помилки» в тендерній документації:

Серед випадкових чи невипадкових «помилок» (читати «зловживань») під час тендеру також виокремлюють такі:

·неправомірне відхилення учасника або ж навпаки - свідоме допущення до тендеру особи, документація якої не відповідає вимогам ані тендерних правил, ані законодавства;

·неправомірне скасування закупівлі – необґрунтоване зняття пропозиції з аукціону;

·змова («свій до свого по своє») або участь пов’язаних осіб;

·порушення прав інтелектуальної власності (інтелектуальна крадіжка або порушення авторського права).

Що ж робити?

Які інструменти та можливості для боротьби з «злочинними намірами» надає система? По-перше, це адміністративні та правові заходи впливу. У тендерах, які оголошуються через Систему електронних державних закупівель ProZorro, існують два основні правові способи впливу на замовника, а саме: скарга і вимога. Чим вони відрізняються та як ними користуватися?

Що стосується вимоги в державних закупівлях, то це вид звернення, який подається учасником замовнику, якщо учасника не влаштовують умови тендеру або якщо не зрозумілі причини відхилення його пропозиції. Вимоги розглядає безпосередньо замовник - організатор тендеру.

Нерозуміння різниці між скаргою та вимогою має подекуди катастрофічні наслідки: необізнаність, програш та розчарування в системі загалом.

Різниця також є й у сумі тендерних закупівель. У випадку порушень на "допорогових" закупівлях (вартість закупівлі не перевищує 200 тис. грн - для товарів та послуг та 1,5 млн. грн – для робіт) необхідно звертатися з вимогами до замовника. А якщо замовник не задовольняє вимогу, завжди можна звернутися до спеціальної комісії при ProZorro. Звернення до комісії є абсолютно безкоштовним. Хоча таке рішення є виключно рекомендаційним, статистика свідчить, що у 35% випадків замовники виконують вимоги комісії.

Якщо ж ми говоримо про "надпорогові" закупівлі, то ключовий орган для оскарження – це Антимонопольний комітет України (АМКУ). Законом встановлені чіткі строки оскарження тендерної документації та рішень замовника. Також варто пам’ятати про можливість звернення за роз’ясненнями умов тендерної документації та вимогами про внесення змін безпосередньо до замовників. Тендерні майданчики, зазвичай, дають таку можливість в онлайн-режимі.

В сучасному світі не можна недооцінювати силу медіа та соціальних мереж. Широке обговорення, пости з тегами представників ProZorro, Мінекономрозвитку та замовників на Facebook – це справді працює. А ще сервіс для розслідувань «DoZorro», що дозволяє нам з вами володіти всією інформацією про хід торгів, організатора і постачальника, що несе відповідальність за виконання умов договору, а також робити відомими сумнівних «героїв» тендерних закупівель.

Ключ до успіху досить простий. Замовнику необхідно спочатку зрозуміти, що він купує, а потім правильно підготувати тендерну документацію. А найкращий спосіб захистити свої права від нечесних учасників торгів - пильно слідкувати за тендером, що вас цікавить та використовувати публічні ресурси для пошуку потрібної інформації. Система ProZorro дає всі необхідні можливості для цього. А якщо ви бачите, що ваші конкуренти намагаються обійти закон – ви можете і маєте скаржитися на такі дії. Не бійтеся та не будьте байдужими.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X