Чарівна пігулка для IT-компаній? Що таке мікросервіси та чи варто їх застосовувати в Україні

15 лютого, 17:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Чому українським компаніям варто придивитися до мікросервісної архітектури та які переваги цього підходу.

Архітектурний стиль мікросервісів — це підхід, за якого єдиний застосунок будується як набір невеликих сервісів, кожен з яких працює у власному процесі та комунікує з іншими використовуючи легковагові механізми (визначення Мартіна Фаулера).

Відео дня

Мікросервісна архітектура — термін, про який у ІТ-світі говорять давно. Згідно з опитуванням журналу Oreilly.com, серед співробітників ІТ і телекомунікацій, приблизно 28% стверджують, що їхні організації використовують мікросервіси не менше ніж три роки. Понад 61% респондентів використовують мікросервіси рік і більше. Дотого ж прибічники роблять великі ставки на цей стиль. Майже третина (29%) респондентів стверджують, що їхні роботодавці переносять чи впроваджують більшість своїх систем (більше 50%) з використанням мікросервісів. Багато наших клієнтів, а це переважно банки та ритейл, давно використовують цей підхід повністю або частково. Для такого типу бізнесу надзвичайно важливо бути гнучкими, а такий підхід дає змогу оперативно реагувати на зміни у роботі компанії.

Мікросервіси vs моноліти: чому компанії обирають новий архітектурний підхід

Монолітна архітектура складається з одношарового поєднання компонентів у єдине ціле. За такого підходу щороку зростає обсяг застарілого коду, а отже, для бізнесу програма значно дорожчає.

Сьогодні все більшої популярності набирає мікросервісний підхід, оскільки компанії хочуть мати можливість швидко щось змінювати, швидше реагувати на зміни бізнес-вимог і випереджати конкурентів. Мікросервіси дають можливість розробникам доставляти зміни швидше, безпечніше та якісніше, зберігаючи швидкість розвитку продукту — навіть коли продукт значно масштабується. Одна з головних переваг мікросервісної архітектури — можливість використовувати найбільш підхожий технічний стек для кожного окремого завдання. Також послуги можуть розроблятися різними командами — ще один бал на користь мікросервісів.

IBM Market Development&Insights нещодавно провели опитування «Microservices in the enterprise, 2021» серед керівників і розробників IT-компаній. Більшість користувачів мікросервісного підходу та тих, хто його поки що не використовує, відзначили, що у найближчі 2 роки перейдуть на його використання або масштабують його впровадження у компанії. 68% респондентів згодні з тим, що використання мікросервісної архітектури варте витрачених зусиль і витрат.

Головні переваги мікросервісів для бізнесу

Чому бізнес зацікавлений у мікросервісній архітектурі? Все просто — дуже важливо мати можливість оперативно реагувати на зміни, що відбуваються на ринку. Це дасть можливість не лише бути першими у своїй ніші, а й пристосовувати бізнес до нових правил ринку. Балансувати над ринком непросто. Особливо, коли бізнес масштабується — ним стає складніше керувати, зберігаючи колишню високу якість і швидкість розвитку продукту. Ось тут нам на допомогу і приходить мікросервісна архітектура, яка дає можливість зберігати швидкість розвитку продукту, навіть коли він збільшується у масштабі.

Також мікросервіси дають можливість технічним способом вирішити низку менеджерських проблем. Наприклад, коли велика команда складається з окремих груп, що працюють у різних компаніях. Водночас вони можуть сидіти в різних часових зонах і говорити різними мовами. Мікросервіси допомагають ізолювати цю організаційну різноманітність за компонентами, які розвиватимуться окремо. Проблеми однієї частини команди залишатимуться всередині одного сервісу, а не розповзуться по всьому застосунку.

Згідно з опитуванням IBM Market Development&Insights, користувачі мікросервісної архітектури бачать поліпшення в багатьох галузях свого бізнесу:

  • 30% говорять про підвищення задоволеності клієнта
  • 29% — про підвищення безпеки даних компанії/клієнтів, а також швидшу реакцію на зміни на ринку
  • 28% — про поліпшення якості застосунків
  • 27% — про підвищення гнучкості в разі збільшення або зменшення обсягу ресурсів
  • 26% — про підвищення продуктивності співробітників і поліпшення безпеки застосунків.

Чому українським компаніям слід звернути увагу на мікросервіси

Мікросервісна архітектура робить простішим запровадження та використання багатьох технологій, що підвищують ефективність розробки сервісів та їхню якість. Також за її допомогою можна зацікавити роботою в компанії IT-фахівців, які прагнуть працювати із сучасними підходами.

Ось кілька базових причин, чому бізнесу варто перейти на мікросервіси.

По-перше, тому що зараз — це одна з найкращих альтернатив монолітному стилю. Такі гіганти як Netflix, Amazon, eBay, SoundCloud, Spotify і Twitter вже перейняли цей архітектурний підхід. До речі, запровадження Netflix було настільки успішним, що вони відкрили багато програмних засобів, з якими розроблялася їхня архітектура мікросервісів.

По-друге, якщо ваш бізнес передбачає зростання (а чи не це мета будь-якого бізнесу?), Вам рано чи пізно стане тісно в рамках монолітної архітектури. Мікросервісна архітектура підходить для складних продуктів, що постійно розвиваються. Якщо ви робите ставку на розвиток, то враховуйте вибір архітектурного стилю вже на старті запуску бізнесу.

Безумовно, цей стиль також має свої недоліки. Наприклад, складність розгортання та експлуатації. Але переваг у мікросервісної архітектури набагато більше. Ось лише деякі з них:

  • Помилка в одному мікросервісі не підірве роботу цілої системи — отже, неполадки у мікросервісі не зупинять роботу бізнесу;
  • Такі сервіси легше переналаштувати та перекомпонувати, щоб виконувати завдання різних застосунків (наприклад, обслуговувати веб-клієнтів);
  • Кожен сервіс може окремо масштабуватись;
  • Над розробкою сервісів можуть працювати різні команди, що значно заощаджує час розробки та спрощує процес створення.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X