Пора розвіяти міф щодо українських чорноземів

20 листопада 2018, 14:00

Український чорнозем відомий всьому світу. Ми зростали на переконанні, що наша земля – це величезний та невичерпний ресурс, який завжди нас прогодує. На жаль, не все так просто. Невичерпна родючість – це міф, особливо небезпечний для аграрія.

Родючими українські землі робить речовина органічного походження під назвою гумус. Згідно з міжнародною класифікацією, чорноземом вважається земля, яка містить гумус в обсязі від 4% до 16%. В українських чорноземах, за даними Інституту здоров'я рослин, кількість гумусу за останнє сторіччя знизилася з 12% до 3-4%. Як бачите, українські чорноземи вже не такі "чорноземи". Особливо швидко виснажуються ґрунти за останні 5 років.

Відео дня

Виною тому кілька факторів. По-перше, до виснаження ґрунтів призводить їх інтенсивне використання. Україна – один зі світових лідерів по розораності сільгоспугідь (майже 79% за даними ФАО ООН). У ряді областей розорано від 85 до 90% сільгоспземель. При цьому обробіток землі в основному відбувається методом глибокої оранки, застарілої технології, яка змінює структуру ґрунту. Доповнює цю проблему відсутність правильної сівозміни. В основному у нас сіють соняшник, кукурудзу і пшеницю, ігноруючи інші культури. Землю не залишають під паром раз на декілька років, тому не вистачає пасовищ і сінокосів. Наслідки таких дій – деградація ґрунтів і спустошення. Звучить фраза, як зі шкільного підручника, але вона має дуже прикладне значення для аграрія, а саме – зменшення врожаю. За даними ФАО ООН, площа деградованих і непродуктивних орних земель в Україні перевищує 20% (більш ніж 6,5 млн гектарів) від загальної площі орних земель. Через ерозію щорічно втрачається від 300 до 600 млн тон ґрунту. Залежно від рівня деградації ґрунту врожайність культур може знижуватися до 50%, а втрати від такої непродуктивності становлять понад 20 млрд гривень на рік.

По-друге, до виснаження ґрунтів призводить недостатнє внесення добрив. За даними Держстату, трохи більше 1% сільськогосподарських угідь в країні отримують органічні добрива. Ці добрива є невід'ємним елементом збереження гумусу в чорноземі. Але їх внесення різко скоротилося за час незалежності України. На один гектар вноситься в середньому трохи більше 200 кг органіки, в той час як в 1990 році вносилося понад 6 тон. Ви напевно бачили спустошені величезні тваринницькі комплекси в селах. Саме вони були джерелом органіки в усіх районах і тому вартість її внесення була мінімальна. Це були, можна сказати, місцеві заводи з виробництва добрив.

І ще один фактор, який нині добиває наші чорноземи, – норми внесення мінеральних добрив. У порівнянні з фермерами з Євросоюзу українські аграрії використовують в 3,5 рази менше мінеральних добрив. В цьому році, за даними Інституту аграрної економіки, фактична забезпеченість аграріїв мінеральними добривами знизилася до 65%, що на 20% менше, ніж в 2017-му. Це найгірший показник за останні роки. Кожна друга тона азотних добрив не дійшла до аграріїв, а значить кожен третій гектар буде невдобрений. А азот – це основа росту рослин.

Фермери банально економлять на добривах, оскільки в цьому році вони дорожчали вслід за вартістю газу. Вже зараз третину собівартості виробництва зернових становлять добрива, але і це не межа.

За даними Всеукраїнської аграрної ради, в порівнянні з фермерами з Євросоюзу українські використовують в 3,5 рази менше добрив. Ефект від зменшення обсягу внесених добрив видно відразу. Якщо фермер замість належних 200 кілограм добрив внесе 100, то його врожай знизиться на 30%. Не можна весь час тільки брати, нічого не даючи взамін. Внесення менших, ніж потрібно для агрокультури, обсягів добрив виснажує землю. А це означає, що для отримання того ж обсягу врожаю в наступному році фермеру доведеться внести вже більше добрив. Дуже схоже на ефект снігової кулі: заощадив на добривах під час посівної, отримав менший урожай, менший дохід, менше добрив зміг закупити для наступної посівної і так далі по колу. Не дивно, що за даними Державної служби статистики, рентабельність вирощування зерна впала з 37,8% в 2016 році до 25% в 2017-му.

Нагадаю, що аграрний сектор дає країні 14% ВВП і більше 40% валютної виручки. Прості попередні розрахунки показують, що наші легендарні чорноземи через недовнесення необхідних добрив в 2019 році дадуть урожай на 5% менший, ніж у нинішньому, а це мільярди гривень недоотриманого доходу для аграріїв, втрати експортної виручки, податків і ВВП для держави.

Щоб український чорнозем залишався цінним національним ресурсом, аграрії й кожний українець, що працює на землі, мають змінити своє відношення до нього. Віра у міф, що українські чорноземи у будь-якому випадку дадуть врожай, загрожує зовсім неміфічними збитками.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X