Чому український IT-сектор став таким популярним і що буде далі?
Український ринок IT за рік виріс на 36% і це ще не межа.
За останні 25 років українська IT-галузь зробила шалений ривок вперед. Якщо в «докоронавірусні» роки вона стабільно зростала на 25−30% щорічно, то епідемія коронавірусу сплутала карти і зруйнувала прогнозованість. Спочатку багато проєктів були «заморожені» або поставлені на паузу, а вже у 2021 році галузь рвонула вперед з небувалою швидкістю.
Щоб виміряти цю швидкість та оцінити теперішній стан індустрії, її перспективи та тренди, Асоціація IT Ukraine провела всеукраїнське дослідження IT-індустрії Ukraine IT Report 2021, свіжими цифрами з якого я поділюся в цій статті.
Якщо за підсумками кризового 2020 року галузь виросла лише на 19%, то в 2021 вона вийшла вперед, збільшившись аж на 36% (з $5 млрд до $6,8 млрд). Виходить, що за три роки галузь зросла більш ніж удвічі. Чи можемо ми уявити подібні темпи росту в інших індустріях? Питання, звісно, риторичне.

Не стоїть на місці і кількість спеціалістів: якщо в кінці 2020 року в Україні працювало 244 тис. спеціалістів, то в кінці 2021 за нашими підрахунками їх стало вже 285 тис. Наразі Україна є одним з найбільших експортерів ІТ-послуг в Європі.
IT стало модним
Мабуть вперше IT-галузь перетворюється з «нішевої історії», про яку мало хто чув, в популярну сферу, куди багато хто хоче потрапити. Згідно з опитуваннями, які проводились в 2021 році, 54% українських старшокласників хочуть працювати в IT. У той же час як на спеціальності «комп'ютерні науки» та «інженерія ПО» українських вишів подали заявки більше 80 тис. студентів.
Можна також звернути увагу на кількість новостворених за останній рік профільних медіа: Highload, Dev.ua, Speka, Mezha. Поява стількох ЗМІ говорить не тільки про наявність швидко зростаючого ринку, а й про наявність великої аудиторії, яка все більше цікавиться IT-тематикою.
Конкуренція з сусідами, зарплати та податки
Якщо порівнювати Україну з найближчими країнами-конкурентами на світовому IT-ринку, ми маємо:
- Найбільший ринок праці
- Найбільшу кількість випускників з ІТ-спеціалізацією.

В Україні в 2−4 рази менше ІТ-спеціалістів на 100 тис. населення, ніж у країнах-конкурентах. Це говорить про те, що ми маємо високий потенціал розширення зайнятості в ІТ-сфері через формальну освіту та перекваліфікацію. Українські інженерні таланти дуже цінуються у світі, і хибно думати, що це лише через дешевизну робочої сили.
Так, зарплати українських розробників поки не дотягують до США чи західної Європи, але вони цілком співмірні з зарплатами розробників, наприклад з країн центральної та східної Європи.
Тим часом на рівні держави запроваджується новий податковий режим Дія Сіті та на законодавчому рівні збережена можливість співпраці ІТ компаній з IT фахівцями — приватними підприємцями. До речі, про податки. Надходження від IT в держбюджет за останні чотири роки зросли майже втричі. Якщо в 2017 році було зібрано 8,3 млрд грн, то в 2020 р. вже 17,2 млрд грн, а в 2021 році за прогнозом буде вже 23,5 млрд грн.


Українська освіта: не все так погано
Часто пишуть і говорять про те, що в Україні не вистачає IT-фахівців. Освітня система просто не встигає за попитом і за різними оцінками щорічно не вистачає близько 25 тис. випускників технічних спеціальностей. Здавалось б, ця проблема хронічна, але як показують дані Ukraine IT Report 2021, якщо держава триматиме розвиток освіти в пріоритеті, є сподівання, що ситуація буде відчутно змінюватись на краще вже в найближчі роки.
Зокрема, зараз українські виші готують 16−17 тис. нових бакалаврів на рік. Проте підвищений інтерес абітурієнтів до фаху та державне фінансування навчання призведуть до зростання кількості випускників до 23 тис. у 2025 році. У середньостроковій перспективі можливе зростання до 35 тис. випускників-бакалаврів, яке, зокрема, обумовлене піком народжуваності у 2008 − 2013 рр.
54% українських старшокласників хочуть працювати в IT
Водночас активно розвивається неформальна та корпоративна освіта: IT-школи, курси, академії та програми самих компаній. За нашими розрахунками зараз неформальна освіта готує 10−12 тис. нових ІТ-фахівців на рік і вже у найближчі роки їх кількість зросте до 20−25 тис.
Last but not least. З освітою вже давно працюють і самі IT-компанії: згідно опитувань, 8 з 10 компаній інвестують ресурси в освітні проекти. Не варто забувати і про світчерів з інших професій. 82% опитаних компаній вже наймають або планують наймати світчерів — людей, які йдуть в ІТ-галузь з інших професій.
На початку великого успіху
Усі ці факти говорять про те, що ми знаходимось лише на початку великого успіху. Цьому сприяють інженерні таланти українських розробників, популярність професії, розвиток освітніх проєктів і велика ємність ринку праці.
Наприклад, якщо цього року галузь експортувала послуг на $6,8 млрд (для порівняння, це вдвічі більше, ніж згенерувала вся газотранспортна система України), то вже в 2025 році експортна виручка IT-галузі може становити мінімум $14,9 млрд. За оцінками економістів, один IT-спеціаліст створює навколо себе декілька робочих місць в суміжних областях. Тобто вже через 5 років, коли частка IT у ВВП досягне приблизно 10%, насправді ж її вплив буде значно більшим.
У свою чергу, це приваблює додаткові інвестиції в країну та стимулює зростання самодостатнього середнього класу, який, маючи змогу працювати в будь-якій точці світу, обирає саме Україну.