Стисло і зрозуміло: Скільки російського газу пройшло через Україну, які машини купували українці в 2019

3 січня 2020, 13:48

П’ятниця, 3 січня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • Росія збільшила свої поставки газу через Україну в минулому році на 3%, майже до 90 мільярдів кубометрів, повідомляє Укртрансгаз. Росія використовувала газопроводи України для доставки 45% свого газу в Європу в 2019 році, відправивши 89,6 млрд кубометрів в ЄС і Молдову. Відповідно до нового контракту на транзит газу, Газпром зобов'язується відвантажити в цьому році мінімум 65 млрд куб. Беручи до уваги затримку із завершенням Північного потоку — 2 і запуск Турецького потоку на наступному тижні, Нафтогаз розраховує, що в цьому році він буде обробляти 75 мільярдів кубометрів російського газу. У 2018 році Україна відвантажила 86,8 млрд куб. м, що на 7% менше, ніж в 2017 році.

Відео дня

 • Запускаючи майбутню конкуренцію новому російському Турецькому потоку, міністри енергетики Греції, Ізраїлю та Кіпру підписали в Афінах у четвер угоду про будівництво трубопроводу завдовжки 1 900 км і вартістю $7 млрд, що з'єднує газові родовища Ізраїлю та Кіпру з Грецією. Планується введення в експлуатацію в 2025 році трубопроводу EastMed, що матиме пропускну спроможність 10 млрд куб. Лінія Турецький потік, яка повинна йти з Болгарії в Грецію, матиме пропускну спрможність 16 млрд куб.

 • Україна збільшила імпорт природного газу в минулому році на 34,5%, до 14,2 млрд куб. м, повідомляє Укртрансгаз. Імпорт виріс в основному через те, що під час підготовки до розмови про постачання газу минулого тижня з Росією 12 українських сховищ були заповнені до історичного максимуму — 22 млрд куб. м. Внутрішній видобуток в Україні також скоротився. У трійку лідерів з експорту газу в Україну увійшли: Словаччина — 9 млрд куб. м. Угорщина — 3,7 млрд куб. м. і Польща — 1,4 млрд куб. м. Більша частина цього східноєвропейського хаба спочатку була з Росії. Україна припинила прямий імпорт газу від Газпрому чотири роки тому.

 • Якщо російський Газпром хоче продавати газ безпосередньо Україні, він просто стане однією з декількох десятків газових компаній і брокерів, які будуть боротися за прозорі публічні торги, повідомив «Інтерфакс-Україна» віце-прем'єр з європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба. Україна не повернеться на свою позицію 2014 року — найбільшого покупця Газпрому. «Газпром буде грати в Україні виключно за європейськими правилами і нормам», — сказав Кулеба. «У нього не буде монополій, він не зможе нав'язувати свої умови шляхом підкупу чиновників, він буде одним з гравців».

 • Через м'яку зиму Україна скоротила свої запаси газу тільки на 13%, повідомляє Укртрансгаз. В цей опалювальний сезон споживання знизилося наполовину. Україна зберігає 19 млрд куб. м в своїх підземних резервуарах. У 2019 року в Києві було побито 36 високотемпературних рекордів, повідомляє Центральна геофізична обсерваторія. У минулому році середня річна температура в Києві виросла до 10,6 °C (51F), що на 2,9 °C вище норми і є найвищою з 1881 року. 15 грудня температура в Києві встановила новий рекорд: 15,2 °C (59F).

 • За даними Укртрансгазу, видобуток газу в Україні в минулому році знизився на 1%, до 20,7 млрд куб. м. Видобуток Укргазвидобування знизився на 3,4% до 14,9 млрд куб. м. Відповідаючи за 72% видобутку газу в Україні, державна компанія не виконує поставлену урядом Порошенка мету в 20 млрд куб. м.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

 • Державний і гарантований державою борг України впав у минулому році до 52% ВВП, з 63% на початку року, повідомляє Міністерство фінансів. Мета міністерства становить 45% в кінці цього року і 40% в кінці 2024 року. Протягом 2019 року заборгованість фактично виросла на 6%, з $78 до $83 млрд. Але економіка України виросла приблизно на 3,5%. Підвищення курсу гривні на 15% щодо долара також сприяло збільшенню показника в доларовому еквіваленті для економіки України.

 • З урахуванням зацікавленості іноземних інвесторів у державний борг України частка державного боргу в гривні збільшилася в минулому році з 33% до 41%. Прибутковість по державних гривневих облігацій різко знизилася: на 7,22% до 11,78% по тримісячних державних облігацій; і на 7,08% до 11,42% для річних облігацій. Середньозважений строк погашення державних боргових зобов'язань за гривнею збільшився: з дев'яти місяців 2018 року до двох років у 2019 році.

 • Приватизація провалилася в минулому році, склавши всього 3% від прогнозованої бюджетної суми. Зароблена сума — $ 23 млн — ледь покривала бюджет агентства, що відповідає за програму, Фонду державного майна. Київські судді призупинили продаж в минулому році. Але опір зник після перемоги на виборах Зеленського, прихильника продажів державних компаній.

 • Сильна гривня призвела до зниження експортних доходів України, що, в свою чергу, спровокувало розрив у $1,6 млрд між прогнозними доходами і фактично отриманою сумою, повідомляє Bloomberg в статті під заголовком: «Світова валюта, що укріплюється найшвидше, створює проблеми для українського бюджету». Мінфіну було доручено скоротити витрати на розвиток, повідомляє сайт «Економічної правди» з посиланням на отримані документи. МВФ наполягає на тому, що дефіцит державного бюджету залишався нижче 2% ВВП. У 2019 він склав $3 млрд, або 1,8% ВВП.

 • Польський банк розвитку надав кредит у розмірі €53,6 млн на будівництво торгового центру в Харкові. Це другий проект в Україні за рік. Банк Gospodarstwa Krajowego, або BGK, фінансує будівництво ТРЦ Нікольський компанією Unibep SA, однією з найбільших будівельних компаній Польщі. Польська корпорація зі страхування експортних кредитів, або KUKE, страхує проект, який на 40% складається з польських матеріалів і послуг. З огляду на те, що Польща все частіше витісняє Росію як міжнародного партнера Харкова, в аеропорту Харкова тепер є прямі рейси в шість польських міст.

 • Рік тому BGK, Unibep і KUKE об'єдналися для завершення будівництва торгового центру Ретровіль на проспекті Правди в Подільському районі Києва. BGK дав кредит Unibep €35 млн для завершення проекту. ТРЦ має відкритися наступного літа. Торговий центр буде надавати 120 000 квадратних метрів орендованої площі, 3 245 паркувальних місць і місткість 25 000 відвідувачів. Проспект Правди, нова кінцева станція Зеленої лінії метро, повинна відкритися неподалік в 2022 році.

 • Після повільного початку року, продажі нових автомобілів у грудні підскочили на 31%. Це призвело до збільшення річного зростання продажів до 8%, або 88 500 автомобілів, повідомляє Укравтопром. Найкращі п'ять брендів: Рено, Тойота, Кіа, Шкода і Ніссан.

 • Імпорт старих автомобілів протягом жовтня збільшився в чотири рази, до 349 000, повідомляє Укравтопром. Близько половини цих автомобілів завезли в Україну до 2019 року, але в минулому році вони були легалізовані власниками, які скористалися податковими амністіями. Оскільки Німеччина все частіше обмежує поставки дизельних автомобілів, країна стала головним джерелом уживаних автомобілів в Україні: близько 89 000 автомобілів протягом жовтня.

 • До вересня українці витратили $2,6 млрд на імпортні автомобілі. Середня заявлена митна вартість ввезеного автомобіля становила $4 000. Оголошена вартість середнього нового імпорту була більш ніж в чотири рази вище: $18 000.

Від редактора:

Ukraine Business News тепер англійською, українською, російською та німецькою мовами на нашому сайті: www.ubn.news. Ми також виходимо українською і російською мовами на НВ Бізнес: https://nv.ua/biz.html Розкажіть своїм друзям.

Стисло і зрозуміло  щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікування повної версії тексту заборонене.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.

Показати ще новини
Радіо NV
X