Подвійні стандарти в енергетиці

22 січня 2018, 15:00

Міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик незадоволений роботою Енергоатому.

З наполегливістю, гідною кращого застосування, він весь час знаходить причини повідомити оператору всіх АЕС України про своє невдоволення. Ось і на селекторній нараді 12 січня він з роздратуванням заявив: "Одне, що ви повністю не виконуєте функції і ми в Міненерго проаналізували всю роботу за минулий рік і, крім претензій, до вас більше нічого не виникає". Напередодні ж, 9 січня, доручив директору Департаменту електроенергетики О. Буславець "провести перевірку роботи енергоблоку №2 ХАЕС" в зв'язку з тим, що 3 січня енергоблок був відключений від мережі для усунення неполадок (9 січня – блок був підключений до мережі). Попутно хотілося б нагадати панові міністру, що комісії з розслідування причин кожного порушення нормальної роботи енергоблоку створюються без всяких доручень міністра у відповідність до нормативного документа Держатомрегулювання "Положення про порядок розслідування та обліку порушень в роботі атомних станцій" (НП 306.2.100-2004) і відповідно до нього, попередньо визначається категорія порушення.

Відео дня

Причиною роздратування міністра, мабуть, стали публікації в ЗМІ з коментарями прес-служби НАЕК після наради 9 січня, про що він не забув заявити: "Мені дуже шкода, що після завершення селектора невідомо хто з Енергоатому починає давати коментарі. Якщо дають коментарі то представтеся, що там Вася Пупкін готовий дати коментар. Крім того, менше коментуйте теплові генерації до яких ви не маєте абсолютно ніякого відношення, наявність або брак вугілля. Ви напевно навіть не знаєте про те, що зараз більшість станцій закриває залізницю, оскільки склади повністю забиті. Займайтеся своєю роботою, а не давайте характеристику про якість роботи інших генерацій".

Зазначу два моменти. По-перше, хто давав коментар, відомо – і ім'я, і прізвище, і посада в прес-службі. Тож це був не абстрактний "Вася Пупкін", як висловився міністр, а чарівна пані, з багаторічним досвідом роботи журналістом у сфері енергетики. І відповідала вона на конкретні запитання журналістів шановного інформагентства.

По-друге, у нас що – нова пошесть серед держслужбовців високого рангу, обмежувати свободу слова за підгалузевою ознакою? І чому це атомники не можуть коментувати, зокрема, подвійні стандарти, що застосовуються міністром щодо двох видів електрогенерації? Причому, та, що в державній власності, весь час "отримує на горіхи", хоча саме завдяки їй, і це прямо визнають в Укренерго, нашій Об'єднаній енергосистемі досі вдається проходити важкі осінньо-зимові періоди, починаючи з 2014 року. Ну, а інша, 75% якої належить приватній компанії ДТЕК, має, судячи з наведеного вище висловлювання, з боку міністра повну підтримку і захист.

Цікаво, що прем'єр-міністр Володимир Гройсман, 17 січня, на своїй офіційній сторінці в Facebook написав, а віце-прем'єр міністр Володимир Кістіон заявив журналістам: "2,3 млн тонн вугілля марки А заощадили за рахунок збільшення генерації атомних станцій і гідроелектростанцій. 1, 8 млн тонн антрациту замінено вугіллям газової групи, яке добувають в Україні. Це дуже хороші показники, які доводять – неможливого нічого не буває". Тобто керівництво КМУ визнало заслуги двох державних генеруючих компаній в досягненні цих показників.

Ну, а тепер, про якість роботи іншої генерації і "забиті" повністю вугіллям склади, "забиті" до такої міри, що працівники ТЕС, виявляється, за словами пана міністра, "перекривають залізницю".

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Після припинення поставок вугілля з окупованої території в кінці лютого 2017 року, багато енергоблоків ТЕС були зупинені. До початку наступного опалювального сезону залишалося 8 місяців. Достатній термін, щоб укласти контракти, модернізувати антрацитові енергоблоки під газову марку вугілля. І в цій ситуації дві державні компанії Енергоатом і Укргідроенерго взяли на себе більшу частину виробництва електроенергії в країні.

Влітку 2017 р В. Кістіон заявляв, що для проходження осінньо-зимового сезону 2017-2018 рр. потреби у вугіллі марки А оцінюються в 1,8 млн т, а марки Г - 2-2,2 млн т, що в сумі становить 3,8 - 4 млн т. Тим часом за станом на 23 жовтня 2017 року, тобто перед початком опалювального сезону, на складах ТЕС і ТЕЦ було всього 1,1 млн т вугілля, з яких антрациту – 540 тис т. А це на 30% менше, ніж на ту ж дату 2016 року і найнижчі запаси з 2014 р, навіть нижче, ніж в кризовий 2014 рік. І ця ситуація більш ніж дивна, оскільки з весни 2016 року діє горезвісна формула Роттердам+. На 23.10.2017 р. на складах була тільки чверть від необхідного обсягу вугілля, і це не могло не турбувати.

Яка ж ситуація з вугіллям нині, і чи відповідають факти заявам міністра?

Звернемося до офіційної інформації Міненерговугілля (щодня оновлюється на сайті). На 11 січня на складах Криворізької ТЕС запасів вугілля марки АТ було на 85 діб, а марки Г – на 117 діб. На Придніпровській, Трипільській та Зміївській ТЕС – запасу не було взагалі (0 діб). На 18 січня – Криворізька ТЕС має запаси за АТ – 40 діб, а за маркою Г – 0. Як таке може бути? За 7 діб спалити запаси, розраховані на 117 діб? І чи можна вірити офіційним даним Міненерговугілля після цього?

Очевидно, що деякі ТЕС працюють, що називається, "з коліс". Так хто там перекриває залізницю, оскільки "склади забиті"?

І про тарифи. Роттердам+ за підсумками 2017 року приніс додаткові 10 млрд грн з ринку електроенергії всім відомому олігарху. Але ситуація з накопиченням вугілля в країні не покращилася, незважаючи на дію цієї формули вже 1,5 року. Навіть Бурштинська і Добротвірська ТЕС, що належать ДТЕК, які працюють на експорт, мають мінімальний запас вугілля на складах (станом на 17.01.2018 р. – 5 і 9 діб відповідно). І це при тому, що ДТЕК – вертикально інтегрована компанія і має власні шахти, на вугілля яких теж поширюється формула Роттердам+.

Фахівці галузі говорять про те, що наявні сьогодні запаси вугілля на складах ТЕС не відповідають середньостатистичним (метеорологічним) показниками температур для середини-кінця січня. А якщо збудуться прогнози метеорологів, що на наступному тижні в Україні вдарять 25-градусні морози, то вугілля може закінчитися дуже достроково.

Є також інформація, що 15 теплових енергоблоків планується вивести в планові ремонти протягом січня-лютого 2018 року. І тут згадується грудень 2014 року, коли 25 теплових енергоблоків однієї компанії-немонополіста зупинилися на аварійні ремонти, внаслідок чого почалися віялові відключення. Тоді між цією компанією та НКРЕКУ йшла боротьба за ціну на вугілля в структурі тарифів ТЕС. І зупинення енергоблоків – це елемент знаменитого плану Фортеця для досягнення поставленої мети. Мав місце відвертий шантаж.

Державна компанія Енергоатом, що має найнижчий тариф на відпуск електроенергії, і на якій тримається стійке функціонування ОЕС, не знаходить підтримки в особі міністра, зобов'язаного піклуватися перш за все про державні інтереси. На моє пряме запитання – чи не є дискримінаційною тарифна політика НКРЕКУ щодо Енергоатому, міністр на засіданні Комітету з ПЕК відповів, що він не вважає, що тариф для АЕС дефіцитний, а політика дискримінаційна.

Наявний сюжет з відомої казки: "Я дбаю про тебе набагато більше, ніж про рідних дочок. Їм я не роблю жодного зауваження цілими місяцями. Тоді як тебе, Попелюшко, я виховую з ранку до вечора. А де вдячність? Де подяка??? ". Ось і виходить, що одні працюють "попелюшками" і отримують тільки окрики і ляпаси, а інші – улюблені дочки, яких підтримують і захищають. Навіть якщо ці "дочки", як показує практика, йдуть на шантаж і ставлять під загрозу стійку роботу ОЕС і енергобезпеку країни в цілому.

Показати ще новини
Радіо НВ
X