Стисло і зрозуміло: Нові подробиці авіакатастрофи в Тегерані, найнижчий рівень інфляції в Україні за шість років

10 січня 2020, 11:35

П’ятниця, 10 січня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • Вчора американські і канадські офіційні особи заявили, що іранські зенітні ракети збили пасажирський літак МАУ, який вилетів з Тегерана в середу, в результаті чого загинули всі 176 чоловік на борту. Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що його уряд має відомості про те, що іранська ракета класу «земля-повітря» збила Боїнг 737-800. Серед загиблих 63 пасажири були канадцями.

Відео дня

 • Американські офіційні представники повідомили The New York Times, що дві ракети, випущені з іранської системи протиповітряної оборони SA-15, збили авіалайнер. «Американські супутники, призначені для відстеження пусків ракет, виявили стрілянину іранського перехоплювача малої дальності», — повідомляє The New York Times. «Спецслужби Сполучених Штатів пізніше перехопили іранські повідомлення, що підтверджують, що система SA-15 збила український авіалайнер, стверджують офіційні особи». П'ять років тому ця інфрачервона система виявила зенітну ракету, випущену російськими сепаратистами на сході України в 2014 році, яка збила рейс 17 Malaysia Airlines, коли загинули всі 298 людей.

 • Олексій Данилов, секретар Ради національної безпеки і оборони України, написав в Facebook, що Україна веде переговори, щоб дозволити українським слідчим аналізувати звіти розслідувань про уламки літака, в яких виявлені фрагменти зенітної ракети SA-15 російського виробництва. До складу української команди входять слідчі, які мали справу з малайзійською авіакатастрофою. The Times повідомляє, що Іран запросив Національну рада з безпеки США до участі в розслідуванні.

 • Інфляція знизилась до 4,1% за рік, до найнижчого рівня за шість років, повідомляє Державна служба статистики. Незважаючи на жвавий сезон святкових покупок, в грудні в Україні фактично відбулася дефляція — ціни знизилися на 0,2% в порівнянні з листопадом. Зниження цін було: на природний газ -29% за рік; і на яйця -15%. Підвищення цін спостерігалося в секторах, які значною мірою контролюються державою: квитки на поїзд + 19%; на фрукти + 19%; на гарячу воду і опалення + 14%; на освіту зросли на 13,5%; алкоголь і сигарети — на 13%.

 • Забігаючи наперед, опитування економістів Reuters в середу спрогнозувало, що інфляція в 2020 році сягне 5,2%. В останні роки рівень інфляції в Україні становив: 2013 рік — 0,5%; 2014 рік — 24,9%; 2015 рік — 43,3%; 2016 рік — 12,4%; 2017 рік — 13,7%; і 2018 рік — 9,8%. З урахуванням того, що інфляція, мабуть, перебуває під контролем, Національний банк України планує і надалі агресивно знижувати процентні ставки із сьогоднішнього рівня в 13,5%.

 • Різке зміцнення гривні в 2019 році допомогло стримати інфляцію, знизивши ціни гривні на імпорт. За даними центрального банку, всі основні світові валюти знецінилися щодо гривні: долар США — на 14,5%, євро — на 16,2%; китайський юань — на 15,6%; польський злотий — на 15,3%; британський фунт на 11,8%; і швейцарський франк на 12,9%.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

 • Міжнародні резерви України зросли на 22% в минулому році, досягнувши $ 25,3 млрд — 7-річний максимум, повідомляє Національний банк України. Збільшення резервів: іноземні інвестори придбали казначейські облігації в місцевій валюті на суму $ 4,3 млрд; центральний банк купив валюти в розмірі $ 7,9 млрд — найбільша сума за 14 років; два врожайних роки поспіль для фермерських господарств, в тому числі урожай 74 мільйони тонн минулої осені.

 • З урахуванням того, що резерви тепер досить великі, щоб покрити майже чотиримісячний імпорт, НБУ пише: «Збільшення міжнародних резервів відбулося в рік подвійних виборів і пікових платежів за зовнішнім державним боргом, що є ще одним свідченням зміцнення макрофінансової стабільності в країні».

 • Євгенія Ахтирко з Concorde Capital пише: «Зростання валових міжнародних резервів в грудні перевершило всі очікування... Графік первинних аукціонів облігацій Мінфіну на січень не передбачає розміщення єврооблігацій протягом місяця. Мабуть, уряд очікує, що попит інвесторів-нерезидентів на довгострокові місцеві облігації в гривнях в січні залишиться високим ».

 • Пройшовши 400 км широкої колії радянських часів, китайський контейнерний поїзд в середу виїхав з України до Польщі, об'їхавши вузьке місце розриву колії на білорусько-польському кордоні. Перевізши 45 контейнерів, новий поїзд проходив 6000 км від казахстансько-китайського кордону до Славкува, не зупиняючись, щоб відрегулювати колеса для вузької колії Європи. Зі Славкува контейнери завантажуються в поїзди, що прямують до Німеччини чи Праги, відстань до яких сягає 400 км.

 • Створена 40 років тому для постачання української залізної руди на сталеливарний завод в Катовіце, єдина в Польщі широка колія закінчується на так званому «Євротерміналі Славков», кінцевій точці, яка може стати центром китайських вантажних перевезень до ЄС. Прямуючи 40 годин по території України — від Сум до Волині, новий поїзд допомагає відновити роль України в транзиті вантажів. У минулому році з тихої згоди російських залізниць контейнерні поїзди Китаю почали прямувати через Україну до Словаччини та Угорщини.

 • «Цей поїзд — перший важливий етап в організації великомасштабних проектів з Китаєм та Центральною Азією для Укрзалізниці», — написав у Facebook генеральний директор державної залізниці України Євген Кравцов. Посилаючись на російські штучні перешкоди для транзиту з Китаю, він написав: «З 2008 року обсяг транзитних перевезень по Україні знижується. Транзит з Китаю в країни ЄС має ряд штучних бар'єрів з політичним забарвленням. Це не бізнес, а геополітика ».

 • Наразі в Україні використовуються 33 контейнерних поїзди, з них дев'ять міжнародних. Протягом листопада обсяг залізничних контейнерних перевезень зріс на 65% за рік, до 140 600 одиниць.

 • Вперше для обох президентів Зеленський і Трамп візьмуть участь в Світовому економічному форумі цьогоріч. Форум відбудеться в Давосі, Швейцарія, з 21 по 24 січня. Очікується, що Зеленський зустрінеться з інвесторами в «Українському домі Давосу», який проведе серію заходів, присвячених Україні, в будівлі, розташованій неподалік проведення форуму.

 • Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон і президент Зеленський домовилися в четвер про прискорення роботи над британсько-українською угодою про вільну торгівлю після Брексіта. Вчора в телефонній розмові Зеленський попросив про лібералізацію візового режиму, і Джонсон запросив українського лідера здійснити робочий візит до Лондона в цьому році.

 • Україна отримала право експортувати свіжі курячі яйця до Японії, повідомляє Державна служба країни з безпеки харчових продуктів і захисту споживачів. Україна входить до числа європейських виробників яєць, збільшивши виробництво на 3,5%, до 15,5 млрд яєць в січні-листопаді. За цей період Україна експортувала яєць на $104 млн, що на 22% більше, ніж в минулому році. За обсягом Україна експортувала 129 000 тонн яєць, що на 32% більше, ніж в минулому році.

 • Україна експортувала 248 тонн равликів на ринок ЄС з січня по вересень, що втричі перевищує показник за 2018 рік. За останні два роки кількість українських виробників равликів, сертифікованих для експорту в ЄС, потроїлася — до 17.

 • Pelagia AS, провідна норвезька компанія з виробництва риби, звертається до Верховного суду України, стверджуючи, що українська група Кліон заволоділа партією риби з Норвегії, яка так і не була оплачена. Норвезька арбітражна колегія винесла рішення на користь Pelagia, рішення, підтверджене Київським апеляційним судом. «Це приклад для наслідування, що підкреслює реальність роботи норвезьких експортерів та інвесторів в Україні», — завпеняє генеральний директор Pelagia Егіл Магне Хаугстад. «Ми сподіваємося, що реформований Верховний суд відновить справедливість для нашої компанії — і віру нашої компанії в Україні як в безпечне місце для ведення бізнесу».

 • Обсяги реєстрації старих імпортних автомобілів зросли в 3,5 рази в 2019 році, до 408 100, повідомляє Укравтопром. Цей потік використаного імпорту майже в п'ять разів перевищив кількість нового імпорту — 88 500. Хоча частина хвилі імпорту старих автомобілів була викликана податковою амністією минулої весни, обсяг імпорту уживаних товарів, зареєстрований в минулому місяці, як і раніше, вищий втричі. Виробництво автомобілів в Україні скоротилося до 441 машини в листопаді.

Від редактора:

Тепер питання на $64. Чому український літак? Чи радили іранцям російські представники використовувати зенітну систему російського виробництва? Як сказав би Йогі Берра: «Це ніби дежавю знову і знову».

Стисло і зрозуміло  щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікацію повної версії тексту заборонено.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів та інвестиційних менеджерів в Україні.

Показати ще новини
Радіо NV
X