Чому Slack досяг річного прибутку $200 млн, а про компанію Kno ви навіть не чули

4 квітня 2019, 08:00

Критерии успешности

Є проста формула: успішність компанії виражається у співвідношенні чистого виторгу до часу на його отримання. Цю формулу часто використовують для складання рейтингів успішності роботи CEO, і її без проблем можна перекласти на контекст роботи компанії загалом. В результаті — динамічний зріз, який дає загальне розуміння без зайвої аналітики.

Відео дня

Подібна оцінка може бути задовільною для менеджера, який хоче швидко перевірити надійність потенційного партнера або бізнес-журналіста, який складає тематичний рейтинг. Але для власника компанії або бізнес-аналітика відповідь може здатися занадто абстрактною. Тому в цій статті поговоримо про можливості більш змістовної відповіді.

Розуміння успішності стартапів

Оцінка успішності діяльності компанії повинна містити саме розуміння того, чим, власне, є успішність. Якщо в короткій відповіді все впирається у швидкість отримання прибутку, то в довгій нам потрібно розширити простір для роздумів. Фундаментальне розуміння успішності роботи тієї чи іншої компанії складається, як мінімум, з трьох основних складових: ефективність діяльності, довгостроковість перспективи розвитку і якість взаємодії з клієнтом і партнерами.

Більшість підприємств створюють з надією на те, що вони проіснують максимально довгий час. Тут криється парадокс короткої відповіді: якщо ми будемо дивитися виключно на результати роботи без урахування реальних перспектив, то залишаємо можливість для помилок. І та компанія, яку ми порахували успішною, через деякий час пропадає в небуття — як це трапилося з соціальною мережею YIK YAK, онлайн-платформою для арт-аукціонів Auctionata, маркетплейсом FAB та іншими бізнес-проектами, які показували гарні результати, але не змогли втриматися на плаву.

Крок перший. Команда: KPI і мотивація 

Наявність у компанії базової системи KPI (ключових показників ефективності) і мотиваційної сітки для її виконання — це один з головних критеріїв для оцінювання середовища, в якому працює і розвивається команда. Складно уявити собі проект, який би зміг розвиватися без мотивованої команди професіоналів. Адже наявність такої команди — це вже показник успіху. Тому, роблячи перший крок у моніторингу діяльності компанії, варто враховувати такі фактори, як відтік кадрів, привабливість компанії як роботодавця, задоволеність співробітників умовами роботи, рівень виконання поставлених завдань у рамках системи KPI, ефективність мотиваційних механізмів і так далі.

Команда займає центральне місце в процесі розвитку проекту, але часто трапляються перегини або в бік надмірного акцентування уваги на розвитку команди, або навпаки, недооцінювання її ролі.

Яскравий приклад неправильно проставлених фінансових пріоритетів  історія краудфандингової соціальної платформи Tilt, яка від загальної ринкової оцінки в 375 млн дол. за два роки втратила понад 95% вартості. Причина  невідповідність мотиваційних програм з реальним фронтом робіт. У кінцевому підсумку всі інвестиції були спущені на подорожі та вечірки, а сама платформа, з численними боргами, була продана за 12 млн дол. компанії Airbnb.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Крок другий. Репутація: маркетингові кампанії і робота з партнерами

Якщо моніторинг діяльності команди — це внутрішній фактор ефективності компанії, то серед зовнішніх найважливішим є її репутація на ринку. В першу чергу це стосується підрядників і партнерів, від яких залежить інвестиційний клімат, якість послуг, що надаються, і потенціал для виходу на міжнародний ринок. Гарна репутація стає гарантією успіху і є одним з важливих його показників.

Репутація впливає і на успіх втілення локальних проектів.

Це добре видно на прикладі канадського корпоративного месенджера Slack, який зміг за кілька років досягнути річного прибутку 200 млн дол. Без відділу продажів або агресивного маркетингу. Такий випадок став можливим, по-перше, через своєчасність ідеї, а по-друге  репутацію засновників месенджера, які стояли біля витоків популярного шерінг-сервісу Flickr.

Використовуючи тільки сарафанне радіо, довіру партнерів і платну рекламу, було створено потужний проект з багатомільйонною аудиторією. Тому завжди варто враховувати те, що про компанію говорить сам ринок, а не тільки загальні числові показники.

Крок третій. Можливості: адаптивність пропозицій

І останній крок на шляху до змістовної оцінки успіху роботи тієї чи іншої компанії — це оцінка її можливостей і перспектив для обіймання нових ринкових ніш. Неможливо зберігати довго успішне становище з одним продуктом. І якщо ви бачите, що компанія потопає в прибутку від продажів нового продукту або послуги і не збирається ніяк змінювати стиль гри, то її не варто вважати успішною. Це або типова поведінка новачка, або надмірна самовпевненість у власній пропозиції — помилки, які погубили не один проект.

У 2010 році Kno стала однією з перших компаній, яка запустила на ринок планшетні комп'ютери. Буквально за пару місяців Kno змогли підняти 80 млн дол. венчурного капіталу, а бізнес-аналітики малювали для неї досить райдужні перспективи. Але в 2019 році майже ніхто не пам'ятає про цю компанію. Все через те, що вступаючи в конкуренцію з Apple, у Kno зробили акцент на освітнє середовище, намагаючись тримати позиції за рахунок якості. Це і стало головною помилкою, адже поки Kno розвивали один-два продукти, для Apple йшла боротьба за ринок в цілому. В кінці-кінців Kno просто поглинула інша IT-компанія  Intel.

Як бачимо, в оцінці успішності компанії завжди варто враховувати не тільки продаваність або інноваційність продукту, але й адаптивність пропозицій. Успішні компанії прораховують свої дії на роки вперед.


Показати ще новини
Радіо NV
X