Несподівана конкурентна перевага України

1 коментувати
Не так давно в Українському домі заступник міністра Економічного розвитку і торгівлі Наталія Микольська ефектно презентувала Експортну стратегію України

Щоб підбадьорити і вивести публіку – представників бізнесу та громадськості – із зони комфорту, вона зробила те, чого найменше могли очікувати від жінки – прямо зі сцени «зафутболила» в зал справжній спортивний м'яч. Принаймні на мене це подіяло. І наштовхнуло на роздуми.

В останні пару років все цікавіше спостерігати за тим, як все більш активно жінки включаються у всі сфери діяльності, в тому числі в роботу у владі. Колеги Наталії Микольської з Мінекономрозвитку, Ольга Трофимцева з Мінагро, Яна Бугримова з Мінфіну – ось лише кілька імен з числа жінок, які пішли туди працювати і яких я спостерігав останнім часом під час зустрічей з бізнесом для обговорення наболілих проблем. Мені здається, природа нагородила жінок підвищеною соціальною відповідальністю (до речі, на зустрічі з бізнес-спільнотою жінки-чиновники спізнюються рідше, ніж чоловіки). І за інших рівних умов жінки, думаю, менше схильні до корупційних спокус.

Повертаючись до експортної стратегії, напівжартома мені подумалося, що в цей непоганий і потрібний документ, Експортну стратегію, варто було б включити ще одну конкурентну перевагу України поряд з родючими землями, фахівцями IT тощо – це фактор української жінки.

Передбачаю посмішки на обличчях людей, які читають про жінок у контексті експорту. Але ні, я мав на увазі не шлюбні агентства – тому що це була б історія не про конкурентну перевагу, це про brain drain, витік мізків. Я маю на увазі щось зовсім інше. Ось що.

У березні в Київській філармонії проходив Київський акордеонний фестиваль пам'яті італійського маестро Франческо Візентіні. Колись він познайомився з талановитою і вродливою українкою, яка стала його дружиною. І Візентіні, професор, видавець і меценат, багато років сприяв просуванню українського акордеонного виконання в Європу. Він допоміг забезпечити українську молодь якісними інструментами та літературою, проводив майстер-класи. І це відразу дало відмінний результат – безліч молодих українських акордеоністів стали лауреатами різних міжнародний конкурсів, а оркестр Національної музичної академії Гранд Акордеон здобув два міжнародних Гран-прі.

Іноземці, які приїжджають в Україну, часто відзначають привабливість українських жінок. Прочитайте навіть оптимістичну статтю Пітера Сантенелло: https://nv.ua/ukr/opinion/santanello.html. Це давно стало загальним місцем.

Але куди менш відомий той факт, що ще в 19 столітті етнограф і автор українського гімну Павло Чубинський писав про особливу схильність українських жінок до комерції. В роботі Труды этнографическо-статистической экспедиции в Западно-русский край (1872-1878) є такі рядки: «Йому (малорусу) торгівля не симпатична... І тут, як і у багато чому, жінка стоїть вище, внаслідок своєї рухливості. Малоруські торговки вельми жваві й тямущі і взагалі досить заповзятливі. І якщо чоловіки всяку торгівлю випустили зі своїх рук, то жінки ще торгують чимось. У козаків Полтавської і Чернігівської губерній, які мають лавки зазвичай торгують жінки. Навіть у містах південно-західного краю міщанка чимось торгує. В минулі часи вся винна торгівля була в руках жінок...».

200 років тому вся торгівля була в руках жінок! Україна просто зобов'язана використовувати цей потенціал. Що для цього потрібно? Те ж, що зазвичай кажуть підприємці з приводу ролі уряду в розвитку бізнесу: не треба нам допомагати, просто не заважайте. Але є ще дещо.

Нещодавно мене підвозила на машині молода дівчина (зауважте, не я підвозив дівчину, а мене підвозила дівчина). Вона була з дитиною, і зупинилася не задля грошей, а від співчуття, крім мене ловила машину ще жінка (розвинена емпатія, до речі – ще одна жіноча риса, яка дає перевагу). Ми розговорилися. Вона везла доньку до няні дорогою на роботу. Вона вела машину і розповідала нам, що багато хто дорікає їй: «Чому не сидиш удома? Не любиш дітей?». «А я люблю дітей, але мені подобається і працювати – їздити у відрядження, зустрічатися з клієнтами, укладати договори...». Слухав я і думав: дай нашим жінкам точку опори, і вони перевернуть землю. Їм потрібні можливості і підтримка, і виграють від цього всі.

 

 

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: