Платити за енергію газу, а не кубометри

21 березня 2018, 11:56

Споживачі газу в Харківській області, які отримують в лютому газ з газорозподільної станції (ГРС) Киселі, змогли витягти з кубометра газу енергію в розмірі 10,87 кВт/год.

Клієнти Чернівцігазу, які отримують в той же період газ від ГРС Черешенька, з такого ж кубометра газу отримають менше енергії – 10,26 кВт/год. При цьому і ті й інші побутові споживачі платять за кубометр газу однакову ціну. Навіть в межах одного населеного пункту кількість енергії, отримана з одного кубометра газу, може відрізнятися, тому що газ різний і надходить він з різних джерел – це різні українські родовища, імпорт з різних країн.

Відео дня

Кубометр газу, кубометр дров, кубометр води – звична система вимірювання. Тільки кубометр дубових дров значно дорожче соснових. А кубометр мінеральної води буде коштувати в десятки разів дорожче, ніж кубометр води з-під крана.

А що не так з газовими кубометрами?

Облік газу в кубометрах – це радянська практика, яка збереглася тільки для однієї категорії споживачів – побутових. Тільки для них ціна на газ встановлюється без урахування калорійності газу або його енергетичної цінності.

Оплата газу в енергетичних одиницях для побутових споживачів дозволить завершити черговий етап реформ і виправити цю несправедливість.

Зазначу, що домогосподарства вже готові до таких нововведень. З березня минулого року всі клієнти – побутові споживачі газорозподільних компаній групи РГК, отримують в рахунках дані не тільки про обсяг спожитого газу, а й кількість отриманих енергетичних одиниць. Тому для них перехід до нової методики розрахунків не буде чимось новим.

Вони також мають можливість простежити, звідки до них в будинок надходить газ – для цього на сайті всіх газорозподільних компаній працює розділ Маршрути транспортування газу. Де можна за номером маршруту подивитися шлях, який пройшов газ до будинку.

Точно так само клієнти газорозподільних компаній можуть дізнатися калорійність газу. Щомісяця вони на своїх сайтах в розділі Якість газу надають споживачам інформацію про середньозважене значеняі теплоти згорання природного газу та інші його характеристики. Вся ця інформація відкрита і доступна кожному клієнту газорозподільних компаній протягом останнього року.

Хочу зазначити, що нововведення дозволить розвінчати міф про те, що газ – найдорожче паливо. Побутові споживачі зможуть самі переконатися, що в перерахунку на кіловати енергія, отримана з газу, залишається найбільш доступною. Один кіловат, отриманий з газу з ГРС Киселі, коштував клієнтам Харківгазу менше 65 копійок. Це на 25 копійок дешевше електричного кіловата при споживанні до 100 кВт/год на місяць і більше ніж на 1 грн дешевше – при споживанні понад 100 кВт/год на місяць.

Після переходу до оплати за енергетичні одиниці споживачі зможуть співставляти вартість різних видів енергії. І вибирати більш дешеві енергоносії для своїх цілей.

Для переходу на оплату газу в енергетичних одиницях не потрібно ніякого додаткового обладнання – щоб порахувати енергетичну цінність газу, досить знати його обсяг в кубах, приведений до стандартних умов, і середньозважене значення вищої теплоти згорання. Формула розрахунку дуже проста:

Vc × Hcз = E, де

E – обсяг (кількість) енергії газу, кВт · год

Vc – об'єм газу, приведений до стандартних умов, м3

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Hcв – середньозважене значення вищої теплоти згорання газу кВт · год/м3.

Зазначу, що в ЄС вже давно діє така система обліку і там ніхто не міняв звичайні побутові лічильники на спеціальні вузли обліку, що вимірюють спожитий газ в енергетичних одиницях. Європейські домогосподарства ведуть облік газу в кубах, а розраховуються – за спожиту енергію з урахуванням калорійності газу.

Точно так само формується й ціна на газ на найбільших європейських біржах. Вона обчислюється в євро за мегават години. Всі українські імпортери купують газ в Європі в одиницях енергії, а не в тисячах кубометрів. У них же газ купує Нафтогаз України і Газпром продає свій газ в Європі.

Розрахунки за газ в енергетичних одиницях вже давно працюють для промисловості і всіх комерційних споживачів. Тож можливе переведення побутових споживачів на нову систему підрахунку не буде чимось кардинально новим для продавців газу.

Показати ще новини
Радіо NV
X