Питання ФОПів. Як вижити креативним індустріям в Україні?

21 лютого 2019, 18:22

ІТ-індустрія в Україні – це вже давно всім доведений успіх. Усі ми маємо вболівати за це і працювати над тим, щоб бути кращими на глобальному ринку

В Україні відносно нещодавно почали говорити про креативні індустрії, адже вони стали більш помітними та успішними: дизайнерські та рекламні агентства, відеопродакшн-агенції, технологічні компанії, так само як і українські програмісти, що розробляють рішення для найсучасніших розумних машин, систем навігацій, розумних девайсів, систем для оснащення розумних будинків, рішення для медичних клінік у всьому світі. Згідно з даними UNESCO, у світі 30 млн людей задіяні в креативних індустріях, а в Британії дохід від креативних індустрій в економіку щороку росте на 7,6%. Креативні індустрії країни принесли в економіку країни 91,8 мільярдів фунтів стерлінгів валової додатної вартості згідно з даними Department for Digital, Culture, Media and Sport Великої Британії за 2016 рік.

Відео дня

Креативні індустрії – це бізнеси, які з допомогою ідей та інтелекту заробляють гроші, створюють робочі місця, унікальні продукти та сервіси. Креативні індустрії стають причиною виникнення окремого середнього класу, який так потрібен Україні для розвитку суспільства проактивних людей, інноваторів та ченджмейкерів. Такі бізнеси – те, що драйвить країну, дає їй нове позиціонування на глобальному ринку. Завдяки саме ІТ-індустрії, Україна з'явилася на технологічній мапі світу:

5 місце у рейтингу TOP 25 IT service exporters від PWC;

  • 1 місце серед країн Центрально-східної Європи CEE IT Outsourcing Review від Central and Eastern European Outsourcing Association (CEEOA);
  • 8 місце серед країн з найкращими інженерами у рейтингу від DAXX;
  • 33 місце у світовому рейтингу країн-інноваторів у Bloomberg innovation index 2015.

Таких рейтингів, у яких Україна піднялася завдяки технологічній галузі та великій кількості висококваліфікованих розробників ще дуже багато.

Держава і креатив

Давайте подумаємо що ми можемо з цим робити: або просто пишатися розвитком ІТ-галузі і репостити про це новини час від часу, або ж розвивати індустрію, підсилювати, допомагати рости. Але для цього треба взяти і подумати на кілька кроків вперед, мати глобальну візію, що так часто не типово для наших представників влади, на жаль. На сьогодні, ІТ-індустрія – чи не єдина в країні, яка має потенціал вивести Україну на новий рівень. На рівень глобальний. Давайте нарешті не втрачати такої можливості.

Ми хочемо, щоб і надалі все було чесно і прозоро

Підтримка технологічної індустрії владою на рівні країни – нормальна практика в сусідніх країнах і можна вже спостерігати успіхи такої підтримки в Естонії з проектом e-Residence та в Білорусі, де нещодавно вийшов Декрет президента ”О развитии цифровой экономики“, яким продовжується дія спеціального правового режиму для Парку високих технологій до 2049 року, аби стимулювати розвиток техгалузі в країні.

Технології – глобальні і конкуренція на сьогодні ведеться на світовому рівні. Щоб Україна була конкурентоспроможною, нашій владі треба сприяти бізнесу в країні, а не вигадувати чергові обмеження, зміни та, ще найгірше, створювати обмеження для ведення бізнесу. Будь-який тиск на прозорість ведення бізнесу, можливості хаотичних перевірок бізнесу державними структурами негативно вплине на кожну сторону цієї ситуації – економіку, країну, компанії, замовників, інвесторів, ІТ-спеціалістів.

Пропозиція Мінсоцполітики турбує нас як представників ІТ-індустрії, адже ми бачимо тотальне нерозуміння специфіки роботи індустрії державою, в якій більшість доходів – іноземного походження. Ми не проти платити податки, ми це вже робимо – гнучко і прозоро, як це нам дозволяє нинішнє законодавство. І ці податки – дуже вагомі. 10 млрд гривень індустрія привнесла до бюджету країни у 2018 році і ця сума збільшується щороку.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

На сьогодні, ІТ-індустрія – на другому місці в Україні серед експортних галузей, згідно з даними IT Ukraine, і, водночас, найпрозоріший бізнес, який чесно заробляє гроші, усі доходи – легальні і з них сплачуються податки до бюджету. Серед ІТ-спеціалістів точно ніхто не чув про заробітну плату в конвертах. Ми хочемо, щоб і надалі все було чесно і прозоро, щоб замовники та інвестори не лякалися погіршення умов ведення бізнесу у країні. А цим, люди бізнесу завжди цікавляться в першу чергу. Будь-які набіги на компанії з перевірками держорганів та залякуванням, що передбачено новим законом, точно не матимуть жодного позитивного впливу. А навпаки, сіятимуть паніку та незрозумілість ситуації, що для ІТ-індустрії є неприйнятним.

Не забуваймо також про факт затребуваності ІТ-спеціалістів у всьому світі, а тим паче українських. Маємо точні дані дослідження Львівського ІТ Кластеру IT Research 3.0, що 33,7% ІТ-спеціалістів задумувались про релокацію в інші країни, і готові будуть це зробити за некомфортних умов праці та тиску в країні. Тут доцільно буде згадати також про дослідження Європейської комісії 2017 року High-Tech Leadership Skills for Europe, в якому йдеться про те, що в ЄС до 2020 року брак спеціалістів сфери технологій на ринку праці сягне 500 000. Вдумайтесь.

Хто як не ми?

Міністр Рева вчора запевнив, що боротьба з ФОПами не вплине на ІТ-сектор. Але про це не йдеться в пропонованому Міністерством законопроекті. Закон – для всіх один, тому розмежувати ту чи іншу індустрію в межах існуючого немає можливості. А вона має бути.

Професійна ІТ спільнота в рамках різних галузевих асоціацій активно обговорює нещодавні загрози та рішення, які задовільнять всіх стейкхолдерів. На наш погляд, компромісним варіантом може стати виокремлення в окрему групу представників креативних індустрій. Це дозволить говорити більш предметніше про потреби тої чи іншої індустрії, а не рівняти всіх під одну лінійку тільки через наявність у цій індустрії фізичних осіб підприємців.

ІТ-індустрія в Україні – це вже давно всім доведений успіх. Усі ми маємо вболівати за це і працювати над тим, щоб бути кращими на глобальному ринку, а не шукати причин для конфліктів всередині держави. ІТ-індустрія готова до діалогу з представниками всіх рівнів влади. Впевнений, що ми знайдемо компроміс і вирішимо це питання за принципом win-win. По-іншому бути не може.

Показати ще новини
Радіо NV
X